[Nasıl] Soundconverter Program Sunumu

Başlatan kuleyni, 26 Ekim 2009 - 20:37:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kuleyni

Bu programı @heartsmagic'in önerisi üzerine kurdum ve ricası üzerine sunumunu da hazırladım :)

İlk olarak programı kuruyoruz.

sudo apt-get install soundconverter

Programı kurduktan sonra terminalden veya alt + f2 ile açılan uygulama çalıştırma ekranında

soundconverter

yazarak yada Uygulamalar-Ses ve Video-Ses Dönüştürücüsü yoluyla da başlatabiliriz.

Programın görüntüsü:

[IMG]http://img514.imageshack.us/img514/8458/ekrangrntsz.th.png[/img]

Şimdi programı inceleyelim:

Dosya:
Add File: Sadece tek bir müzk dosyası ekleyebilirsiniz.
Add Folder: İçe dizin aktarmanızı sağlar.Dizin içindeki klasörlerin içindeki müzikleri de alıyor.
Remove:  Seçtiğiniz müziği yada müzikleri listeden kaldırır.(ctrl tuşuna basılı tutarak çoklu seçim yapılabilir.)
Clear List: İşlem yapılmak için bekleyen müzik listenizi temizler.
Quit:  Adı üstünde programı kapatır.

Düzen:
Hepsini Seç:  Listedeki bütün müzikleri seçer.(Seçim yapmak çevirilecek olanları seçmek değildir sadece listeden çıkarma işlemi için kolaylık sağlıyor.)
Temizle:  Listenizin tamamını temizler.
Yeğlenenler: Bu menüden programın tercihlerini yapıyoruz.

[IMG]http://img163.imageshack.us/img163/2687/ekrangrnts1.th.png[/img]

Yeğlenenler:

Where to place results?:

Same folder as the input file: Çevirdiğiniz müzik dosyalarını aynı klaörün içine kaydeder.
into folder: Choose butonuna tıklayarak çevirdiğiniz müziklerin nereye kaydedileceğini seçebilirsiniz.
Create Subfolders: Müziklerinizi söyleyen-albüm olarak gruplandırıp farklı klasöre (klasörlere söyleyen ismini vererek) kaydeder.
Delete orginal file:  Çevirmiş olduğunuz müziğin çevrildikten sonra (orjinal olanın) silinmesini istiyorsanız seçin.

How to name files?:

How to name files:  Çevirdiğiniz müziklerin nasıl isimlendirileceğini seçebilirsiniz.Eğer kendi tercihiniz varsa "Costum filename pattern" i seçip aşağıda aktif olan kutuda kendi tercihinizi yazabilirsiniz.
replace all messy characters:  Müzik isimlerinde bulunan . / gibi işaretleri siler.

Type of result?:

Format:  Hangi formata dönüştürmek istiyorsanız onu seçin.(mp3 ticari bir format olduğu için listede yer almıyor.İlgili bağlantıya tıklayıp ubuntuyu seçerek kolayca kurabilirsiniz.)
Bitrate mode:  Constant seçerseniz quality kısmından seçtiğiniz kaliteye göre bit oranını sabit olarak ayarlar.Average seçerseniz quality kısmından seçtiğiniz kaliteye göre  bir oran veriyor.Variable seçerseniz yine quality kısmından seçtiğiniz kaliteye göre bir oran veriyor.Aslında average ve variable aynı gibi ama target bitrate göstergesine bakarsanız durumu daha rahat anlarsınız.
Target Bitrate:  Eğer yazan değerin önünde ~ işareti varsa yazan değeri aşmayacak şekilde bir bit oranı verir eğer ~ işareti yoksa bütün şarkıları bu oranda sabitler.Bu sabitleme olayını yalnızca "Bitrate mode" kısmından "constant" yaparak kazandırabilirsiniz.
Resample:  Eğer burayı aktif ederseniz seçtiğiniz frekansa göre müziğin frekansını değiştirir.Yükselltikçe tizli düşürdükçe baslı (boğuk) bir ses elde edebilirsiniz.Hiç dokunmazsanız müziğinizin kendi frekansı korunur.

Bütün herşeyi isteğine göre seçtikten sonra tek iş ana program penceresindeki dönüştür butonuna basıp arkanıza yaslanıp bitmesini beklemek.Eğer içe aktardığınız klasörler içinde başka klasörler varsa endişelenmeyin program çevirdiği müzikleri aynen eski klasör yapısına göre guruplandırıyor.

xwes

@kuleyni, sunum için teşekkurler.
(dikkatimi çekti, kullandiginiz tema panelin en fazla 24 px olmasina izin veriyorken siz 32 yapmişsiniz ve bu nedenle (bence) hoş durmuyir. Temanin klasorune giderek panel resimciginiz bulup gimple kolayca yuksetip bu sorunu halledebilirsiniz. Ben yapardim gnome kullanirken :)

kuleyni

@xwes dediğinizi yapmayı düşündüm ama sistem beta olduğu için şimdilik bıraktım :) 9.10 çıkınca yaparım artık ama eskiden de böyle bırakıyordum bu temayı tembellik işte :D

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

@kuleyni, vesile olmak %5, senin hakkın %95 :)
Eline sağlık ve teşekkürler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

empax

Paylasim icin tesekkurler. MobileMediaConverter'da guzel bir alternatif, forumda mevcut.  :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

kuleyni

@keiser_soze teşekkürler
@heartsmagic programı önermesen bu sunum olmazdı :)
@empax hızımı alamadım bi gün onunda sunumunu yaparım :P