Gönderen Konu: Danimarka Okulları Açık Kaynaklı  (Okunma sayısı 1312 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »

Danimarka'daki Lyngby-Taarbærk Belediyesi, 29 Eylül'de bazı okulların 1.700 masaüstü bilgisayarına OpenOffice.org yüklendiğini duyurdu.

Lindegård, OpenOffice.org’un ilk kurulduğu okul oldu. Günün erken saatlerinde belediye başkanı Rolf Aagaard-SVENDSEN açık kaynaklı araçlarının kullanıldığı bilgisayarı *başına gösterdi.

Danimarka BT'nin haber sitesi Version2 tarafından hazırlanan bir habere göre, açık kaynağa yönelme hareketi, aynı zamanda öğrencileri lisansız yazılım kullanmasını engellemeyi planlıyor.

Danimarka Ulusal BT ve Telekom Bakanlığı (ITST) yaptığı açıklamada, OpenOffice.org’a geçişin aynı zamanda maliyet yönünden de tasarruf sağlayacağını, yazılım bütçesinden yapılan tasarruf ile yeni BT malzemeleri satın alınabileceğini belirtti.

Donanım Giderlerinden % 25 Tasarruf

BT yönetim departmanı başkanı Jens KJELLERUP, Lyngby-Taarbæk belediyesinin eski bilgisayarlarla değiştirilmek üzere 600 yeni okul bilgisayarı alacağını açıkladı. Ayrıca açık kaynağa geçerek belediyenin ihtiyaç duyduğu donanımlardan %25 tasarruf ettiğini ekliyor: "Açık kaynağa geçilerek elde edilen tasarrufla bu bilgisayarların yaklaşık 150 tanesinin ücreti ödendi."

ITST; Lynby-Taarbæk belediyesi açık kaynağa geçiş kararında, Bilim Bakanlığı'nın “BT çözümlerinde bu tür yazılımları hesaba katmak gerekli” yönündeki tavsiyelerini dikkate aldığını belirtti. "Seçim açıktı, belediye şimdi açık kaynağa geçiyor ve bu da yeni bilgisayarlar alabilmek için kaynak sağlayacak."

ITST, "Açık kaynak kullanımı sadece ekonomik yönden değil, bir çok yönden fayda sağlamaktadır.” diyor ve şu sözlerle açıklamaya devam ediliyor: “Yazılımlar özgürce dağıtılabileceği için, öğrencilerin aynı yazılımları evde kullanarak, evde ödevlerini daha kolayca yapabileceklerini görmeleri önemli."

ITST yazılım geliştirme sitesi olan Softwarebørsen’in proje lideri olan Morten KRİSTOFFER, Danimarka’da birçok okulun Lyngby-Taarbæk belediyesinin açık kaynağa yönelmesi ile ilgilendiğini ve onların da açık kaynağa geçmek istediklerini belirtti.

Ajansa göre, Lyngby-Taarbæk belediyesi, ek olarak iki açık kaynak uygulaması ile daha ilgileniyor. Bu uygulamalar kelimelerin okunuşunu öğretmekte yardımcı olan Åben Skrivestøtte (açık yazım yardımcısı) ve dil bilgisi ile noktalama işaretlerinin kullanımını geliştirmek için OpenOffice Farv0rd (renkli kelime) yazılımları. Bu iki uygulama, sırası ile Århus ve Tønder belediyeleri tarafından geliştirildi ve Softwarebørsen'de kullanılır hale getirildi.

Kaynak: OSOR

ozgurlukicin.com
Özgür yazılım dergisi: eniXma