Ubuntu Studio

Başlatan komikimben, 22 Mayıs 2008 - 15:35:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

komikimben

Ubuntu tarafından profesyonel ya da amatör müzik, grafik ve video tutkunları için hazırlandığı söylenen ubuntu studio adını taşıyan

GNU/Linux sürümününün sitesi ve wikisi açıldı.

Sitesi için

http://ubuntustudio.org/

Wiki bağlantıları için

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Ubuntu_Studio (Türkçe)

https://wiki.ubuntu.com/UbuntuStudio (İngilizce)

ufuk_k

Ben uzun süredir kullanıyorum ve mail listesini takip ediyorum. Sitede genelde çok fazla bir şey olmuyor. Ubuntuforumstaki Multimedia Production başlığı altında ve ubuntu community documentation altında bazı bilgiler var. Ayrıca mail listesi çok iyi bir kaynak. İlgilenen var ise, bazı müzik programlarının kullanımı ile ilgili genel bilgiler verebilirim.

Semih

Alıntı yapılan: ufuk_k - 23 Mayıs 2008 - 04:04:39
Ben uzun süredir kullanıyorum ve mail listesini takip ediyorum. Sitede genelde çok fazla bir şey olmuyor. Ubuntuforumstaki Multimedia Production başlığı altında ve ubuntu community documentation altında bazı bilgiler var. Ayrıca mail listesi çok iyi bir kaynak. İlgilenen var ise, bazı müzik programlarının kullanımı ile ilgili genel bilgiler verebilirim.

Cool Edit tarzı kayıt alabileceğimiz bir program var mı içinde?
A.Semih Türk

ufuk_k

Tam olarak istediğin nedir? Enstrüman/ses kaydı mı yapmak istiyorsun?

Semih

Alıntı yapılan: ufuk_k - 24 Mayıs 2008 - 14:24:33
Tam olarak istediğin nedir? Enstrüman/ses kaydı mı yapmak istiyorsun?

B1 mikrofon ve phonix marka mixerim var.Cool edit 2.1 ile şarkılarımızı kaydediyoruz.Enstrüman kullanmıyoruz ve Fl Studio kullanarak beat hazırlıyorum ve kayıta o şekilde giriyoruz.Ubuntu Studio'da bunları yapabilirmiyim?Yani Cool edit'e alternatif bir program varmı yada Sony Acid Pro'ya?
A.Semih Türk

ufuk_k

Ubuntu'da dediğin işleri yapacak bir çok program ayrı ayrı mevcut. Mesela demek istediğim, normalde windows programları tek tek büyük programlar olur ve pek de birbirleriyle birlikte uyumlu çalışmazlar. Ama linuxta bu işleri ayrı ayrı yapan programlar var ve hepsi Jack denilen bir ses serverı üzerinden birbirine bağlanıyor.
Bu programları kurmak için ubuntustudio kurmana gerek yok, tek tek paketleri synapticten yüklenebilir ya da ubuntustudio-audio pakedi ile yüklenir. Kerneli de rt yani real time kurarsan performans artar deniyor. O da depolarda mevcut. Başka bir konuda daha vermiştim ama yine de vereyim:

https://help.ubuntu.com/community/UbuntuStudioPreparation Burada tüm kurulumlar için anlatım mevcut.

Bence önce gerekli paketleri kur, hatta ubuntustudio-audio pakedini kur direk. Sonrası bu sitede anlatılıyor. Yine de uygun bir başlık altına konu açarsan, hem sorunları paylaşmış olursun hem de bilenlerle beraber yardımcı olmaya çalışırız. Aslında ben temel olarak jack ve bu programların kurulumu-kullanımı üzerine bir yazı yazmayıdüşünüyorum ama yapacak çok şey var, çok zaman yok.

Semih

Alıntı yapılan: ufuk_k - 24 Mayıs 2008 - 15:16:35
Ubuntu'da dediğin işleri yapacak bir çok program ayrı ayrı mevcut. Mesela demek istediğim, normalde windows programları tek tek büyük programlar olur ve pek de birbirleriyle birlikte uyumlu çalışmazlar. Ama linuxta bu işleri ayrı ayrı yapan programlar var ve hepsi Jack denilen bir ses serverı üzerinden birbirine bağlanıyor.
Bu programları kurmak için ubuntustudio kurmana gerek yok, tek tek paketleri synapticten yüklenebilir ya da ubuntustudio-audio pakedi ile yüklenir. Kerneli de rt yani real time kurarsan performans artar deniyor. O da depolarda mevcut. Başka bir konuda daha vermiştim ama yine de vereyim:

https://help.ubuntu.com/community/UbuntuStudioPreparation Burada tüm kurulumlar için anlatım mevcut.

Bence önce gerekli paketleri kur, hatta ubuntustudio-audio pakedini kur direk. Sonrası bu sitede anlatılıyor. Yine de uygun bir başlık altına konu açarsan, hem sorunları paylaşmış olursun hem de bilenlerle beraber yardımcı olmaya çalışırız. Aslında ben temel olarak jack ve bu programların kurulumu-kullanımı üzerine bir yazı yazmayıdüşünüyorum ama yapacak çok şey var, çok zaman yok.

Peki teşekkür ederim.Bugün akşama kadar halledersem bu konu hakkında bi yazı hazırlarım.Eğer bu işimde halledilirse Ubuntu'da bilgisayardan Xp sonsuza dek kalkacak.Saol kardeşim.
A.Semih Türk

ufuk_k

O sayfada verilenleri, tüm adımlarıyla uygularsan (yönlendirdikleri linkler dahil) basit bir tutorial bitirmiş gibi oluyorsun. Hemen çözerim diye kaygılanma, kurcaladıkça öğreniliyor. Sen bir kur, sonra çıkan bir sorunla ilgili bir başlık aç ben yardım etmeye çalışırım.

Kutadgu

Burada konuşulduktan sonra ben başlık açmak istemedim. verdiğiniz link dışında ben bir şey sormak istiyorum. Bir arkadaşım bana ses yazılımı aradğını sordu. Onun Linux dan haberi yok tabiki . Bende bakayım dedim. İhtiyacı : ses kaydı , düzenlemesi, değiştirmesi yapacak gelişmiş bir program, ancak ciddi anlamda gelişmiş bir program arıyor. Bende hazır yeni Ubuntu studio gibi bir sistemin varlığından haberdar olmuşken böyle bir program bulabilirsem hem onu Linux ve Ubuntu ile tanıştırmış olacağım, hemde program ve linux bilgim artmış olacak :). Önerebileceğiniz  bir program(yada programlar) varmı.

zaten ubuntu studio synaptic de de varmış. Ben şimdilik sadece hoşuma gittiği için masaüstü ve simge setini vs. yükledim ancak düzenleme ile ilgili paketlerin hiç birini yüklemedim.Eğer varsa aradığım gibi bir program onu da yükleyip bir deneyim, öğreneyim.

munirekinci

Tam olarak ne istediğini anlamadım, aşağıda Ubuntu Studio'nun içerdiği bütün ses yazılımları yazmakta.

Alıntı YapBasic infrastructure

alsa-tools - Console based ALSA utilities for specific hardware
alsa-tools-gui - GUI based ALSA utilities for specific hardware
linux-image-rt - Low latency kernel
qamix - Configurable mixer for ALSA

JACK and JACK Utilities

jackd - JACK Audio Connection Kit (server and example clients)
qjackctl - User interface for controlling the JACK sound server
bitscope - diagnosis tool for JACK audio software
jdelay - A small command line JACK app you can use to measure the latency of your sound card.
meterbridge - A collection of Audio meters for the JACK audio server
patchage - modular patch bay for Jack audio and Alsa Midi
jack-tools - various JACK tools: plumbing, play, udp, ctl, scope, clock

Sound editing and recording

audacity - Swiss army audio editor
timemachine - JACK audio recorder for spontaneous and conservatory use

Audio playback

xmms - Versatile X audio player
xmms-jackasyn - JACK Output plugin for xmms
xmms-modplug - ModPlug plugin for XMMS

Digital Audio Workstation software

ardour - Digital audio workstation (graphical gtk interface)
beast - music synthesis and composition framework

Synthesizers

fluidsynth - Real-time MIDI software synthesizer
bristol - vintage synthesizer emulator
freebirth - Bass synthesizer/sample player/sequencer similar to Rebirth
qsynth - fluidsynth MIDI sound synthesiser front-end
zynaddsubfx - Realtime software synthesizer for Linux
csound - powerful and versatile sound synthesis software
swami - SoundFont editor

Sampling

linuxsampler - software audio sampler
sooperlooper - Looping Sampler LADSPA plugin

Sequencing

aconnectgui - graphical ALSA sequencer connection manager
rosegarden4 - music editor and MIDI/audio sequencer
hydrogen - Simple drum machine/step sequencer
seq24 - Real time MIDI sequencer
jackbeat - audio sequencer
muse - Qt-based midi/audio sequencer
tk707 - drum sequencer for a sound card or MIDI device
shaketracker - MIDI sequencer with tracker GUI

Effects and signal processing

jack-rack - LADSPA effects "rack" for JACK
tapiir - A tool for real time audio delay and feedback effects
freqtweak - Realtime audio frequency spectral manipulation
jamin - Audio mastering from a mixed down multitrack source with JACK
creox - real-time guitar effects
jackeq - routes and manipulates audio from/to multiple sources

DJ tools

terminatorx - A realtime audio synthesizer
mixxx - A digital DJ interface (for beat-mixing)

MIDI Utilities

timidity - Software sound renderer (MIDI sequencer, MOD player)
vkeybd - Virtual Keyboard program

Musical typesetting

denemo - A gtk+ frontend to GNU Lilypond
lilypond-data - LilyPond music typesetter (data files)
lilypond - A program for typesetting sheet music

Miscellaneous / uncategorized

gtick - Metronome application
puredata - realtime computer music and graphics system
audatious -

Alıntıdır: https://wiki.ubuntu.com/UbuntuStudio/PackageList

Kutadgu

teşekkürler , buradan ben bir araştırayım işime yarayabilecek yazılım varsa geri bildirim yaparım .

Semih

@ufuk_k
Henüz deneyemedim kısmetse yarın bakacağım.Programlar fazlasıyla halledeceğe benziyor.Bir ses programına 300-400 dolar para vermek ve hatta daha fazlasını vermek var,birde bunlar.Linux'e dua etmede ne yap kardeşim be :)
A.Semih Türk

Semih

Ritm yazabileceğim Hydrojen programı harika oldu gerçekten.Şu an sorun yok :)
A.Semih Türk

ufuk_k

Ubuntu studio mail listesine biri yazmıştı, ben de bakayım dedim. Oldukça hoş bir davul seti yapmış arkadaşlar. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nden 2 arkadaş, bizim bildiğimizi davulu, asma davulu, hydrogene davul seti olarak kazandırmışlar. Bu sitede hem davul setini indirebiliyoruz, hem de davul setini tanıtmak için yaptıkları demoyu indirip dinleyebiliyoruz.

http://www.ardaeden.net/asma_davul/index.html Seti kullanıcı dizinindeki hydrogen data dizini içine atıyoruz.

Demo için tam adres: http://www.ardaeden.net/asma_davul/audio/orient_improvisation.ogg Mutlaka dinleyin derim.

medyant

Benim hocalarım onlar. Özellikle Arda hoca Türkiye'de sayılı insanlardandır belkide.

ufuk_k

Alıntı yapılan: medyant - 01 Haziran 2008 - 04:06:46
Benim hocalarım onlar. Özellikle Arda hoca Türkiye'de sayılı insanlardandır belkide.

Aslında asma davul setini ayrı bir başlıkta duyuracaktım ama, malum, ülkede Linux kullanıcısı olup da aynı zamanda müzik programlarıyla ilgilenen öyle çok fazla insan yok. Tabi bu linux kullanımının düşük olmasından kaynaklanıyor, yoksa win tabanlı uygulamaları kullanan epey fazla (Reason, vb.).

Semih

Hehe :) Reason ve Cubase vazgeçilmez programlarım.Aslında biraz belge hazırlasak ilgi çeker diye düşünüyorum.
A.Semih Türk

Eren

Mid ve MP3 dosyalarını kesmek için hangi programı öneriyorsunuz? Elimde bol miktarda mid dosyası var, bunların belli kısımlarını orijinal halini bozmadan kesmek istiyorum.

Sisyphos

Selam arkadaşlar.
Ubuntu studioyu geçen gün kurabildim. Sibelius gibi iş görebilecek bir program bulsam windowsu anında terk edecektim. Muse u buldum. Midi örnekleri çalışılamayacak kadar kötü. Kullanılabilecek vsti bulamadım. En azından midi çıkışını dijital piyanoma yönlendirebilirsem piyanomdan aldığım sesle ubuntu studioyu kullanmaya başlayabileceğim.
Midi çıkışını dijital piyanoma nasıl yönlendirebilirim? Rosegarden da bunu başardım ama rosegarden da dizeği çoklu kullanmak gibi bir seçenek bulamadım.

Ben mp3 dinlemiyorum flac veya ape gibi formatlarda müzik dinliyorum. Ubuntu studioda ses çok az çıkıyor. Sistemin sesini sonuna getirdim ama çıkan ses tatmin edici değil. Bu konuda yapılabilecek  bir şey varmı?

btermeli

Programlari kullanan arkadaslar icin kucuk bir onerim var, yaptiklari ritimleri en bastan basliyarak kaydedip, youtube, facebook ve benzeri yerlerde yayimlasalar. Boylece insanlar sadece "Ubuntu vs XP" veya "Ubuntu & compiz" ekrani bir saga bir sola kup gibi cevirmenin disinda da linuxte neler yapilabilecegini gorseler, nasil olur?? Eger dokumantasyon tarzi birsey yapilacaksa ben de yardim etmek isterim, Ubuntu-TR'nin wiki kismina sabitleriz ve harika bir calisma olur bence.
Tabi bence, siz ne dersiniz?
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

atomkarinca

Alıntı yapılan: Sisyphos - 15 Ekim 2008 - 13:16:51
Selam arkadaşlar.
Ubuntu studioyu geçen gün kurabildim. Sibelius gibi iş görebilecek bir program bulsam windowsu anında terk edecektim. Muse u buldum. Midi örnekleri çalışılamayacak kadar kötü. Kullanılabilecek vsti bulamadım. En azından midi çıkışını dijital piyanoma yönlendirebilirsem piyanomdan aldığım sesle ubuntu studioyu kullanmaya başlayabileceğim.
Midi çıkışını dijital piyanoma nasıl yönlendirebilirim? Rosegarden da bunu başardım ama rosegarden da dizeği çoklu kullanmak gibi bir seçenek bulamadım.

Ben mp3 dinlemiyorum flac veya ape gibi formatlarda müzik dinliyorum. Ubuntu studioda ses çok az çıkıyor. Sistemin sesini sonuna getirdim ama çıkan ses tatmin edici değil. Bu konuda yapılabilecek  bir şey varmı?

Sibelius'un en güzel alternatifi Rosegarden. Synaptic'ten bulabilirsin bu programı. Midileri kullanmak zorunda değilsin, QSynth programını kurup düzgün bir soundfont'u kullanabilirsin. Soundfont'ları da Hammersound sitesinde bulabilirsin.

ghetto

Flash diskten kurmayı denedim ama kurulumda cd istedi  ::)

serdar

Alıntı yapılan: ufuk_k - 25 Mayıs 2008 - 20:34:23
Ubuntu studio mail listesine biri yazmıştı, ben de bakayım dedim. Oldukça hoş bir davul seti yapmış arkadaşlar. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nden 2 arkadaş, bizim bildiğimizi davulu, asma davulu, hydrogene davul seti olarak kazandırmışlar. Bu sitede hem davul setini indirebiliyoruz, hem de davul setini tanıtmak için yaptıkları demoyu indirip dinleyebiliyoruz.

http://www.ardaeden.net/asma_davul/index.html Seti kullanıcı dizinindeki hydrogen data dizini içine atıyoruz.

Demo için tam adres: http://www.ardaeden.net/asma_davul/audio/orient_improvisation.ogg Mutlaka dinleyin derim.
Çevirip çevirip dinliyorum. Yağmur da yağıyor bir yandan çısır çısır....

Çağlar

Alıntı yapılan: ufuk_k - 25 Mayıs 2008 - 20:34:23

Bunu gerçekten çok sevdim bir Türk yapımı olmasıda cabası ve harika bir tanıtımı var gerçekten.
We got a badass over here!

komutano

Merhabalar...

Bilgisayarımda XP+Pardus2008 kullanıyorum. Bir de Ubuntu Studio kurmak niyetindeyim.
Daha önce bölümlendirdiğim 120GB lık hdd üzerinde;
45 gb: xp
45 gb: pardus
25 gb: ubuntu kullanmak istiyorum.
Ubuntu studio'yu dvd'den boot edip, aşağıdaki seçeneklere geldiğimizde...

Not: screenshot vbox ile alındığından seçenek sayısı gerçeğinden daha az.

Klavuz 120 GB Sata disk altında
45 gb: ntfs
45 gb: ext3
25 gb: ntfs (boş)

olarak görmektedir. Bunlardan boş olana gelip ENTER dediğimizde;
-dosya biçimi (ext3, ext2, nfts, fat32 ....) seçimi
-kullanım biçimi ayarı ...........vs. gibi bir liste ile karşılaşıyorum.  Buradan 25 gb'lık UBUNTU için ayırdığım alana dağılımı yükleme girişimlerim hep yarıda kalıyor. Bir yerden itibaren sanki elle yüklemeyi seçmişim gibi bana bir alt aşamaya geçmem söyleniyor. Her seferinde yüklenecek diski seçerek talimat veriyorum ancak sistem kurmayı bir türlü yapamıyor.

Disk biçimlendirme konusunda çekincelerim olmasa korkusuzca diğer yöntemleri de deneyeceğim fakat silinmesini istemediğim pek çok veri var aynı sata disk üzerinde...

"Ubuntu studio'nun önceden ayrılmış bir hdd bölümüne nasıl kurulduğu"nu anlatan bir şeylere ihtiyacım var.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Kolay gelsin.
Pardus 2009 + Xp + Ubuntu Studio 9.x + Elektro Gitar