acer 5930g de ses ve power managament sorunu

Başlatan LostKroe, 22 Ekim 2009 - 00:01:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

LostKroe

merhabalar;
ben acer 5930g adlı makineyi kullanıyorum. sistem özelliklerim;
işlemci intel p8400 2,26ghz
3 gb ram
nvidia 9600m gt ekran kartı
realtek hd audio ses kartı
öncelikle makinada ses ayrı yapamıyorum sesi kısmaya çalıştığımda olmuyor ama kullandığım programdan kısabiliyorum. ikincisi kulaklık kullanamıyorum. kulaklığı taktığımda ses kulaklıktan ses gelmiyor dışarıya ses veriyor. üçüncü olarak makinemde küçük bi subwoofer war ubuntu 9,04 de çalışmıyor. Power management la ilgili sorunum ise pil ayarı yapamıyorum. pilim çok çabuk tükeniyor güç tasarrufu gibi seçenek bulamadım heralde yüksek performans gibi bi ayarda çalışıyor bilgisayar. Power management daki help dosyasına baktım ama orda gösterdiği gibi bir seçenek çıkmıyo power management ayarlarında. fotoğrafını koymak isterdim ama internet çok yavaş kaldığım yerde. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

not: evet yeni kullanmaya başladım ubuntuyu :D

garafatma

Merhabalar, Alsa derlemesi başlığımıza bir bakmanı öneririm. Ayrıca Acemiler için ilk durak başlığıda ilgini çekebilir.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

LostKroe

alsa derlemesi başlığını okudum ve elimden geldiğince yaptım ama olmadı.

bytan

Alıntı yapılan: LostKroe - 22 Ekim 2009 - 09:51:49

Neyi nasıl yapmaya çalıştın, karşılığında ne tür çıktılar aldın, sınin kartınla ilgili çıktıların neydi ve hangi parametreleri ekleyerek denedin bilmediğimiz için yorum yapmak zorlaşıyor.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Alıntı yapılan: bytan - 22 Ekim 2009 - 18:57:13

Neyi nasıl yapmaya çalıştın, karşılığında ne tür çıktılar aldın, sınin kartınla ilgili çıktıların neydi ve hangi parametreleri ekleyerek denedin bilmediğimiz için yorum yapmak zorlaşıyor.

Aynada kendimi görüyor gibi oldum :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bytan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Ekim 2009 - 23:51:53
Alıntı yapılan: bytan - 22 Ekim 2009 - 18:57:13

Aynada kendimi görüyor gibi oldum :)

Heh heh :)  Ama sen (veya "sın") yukarıdaki sürçmeyi yapmazdın. :D
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Arada oluyor :) Bazen kendi iletilerimi okurken yaptığım hatalar gözüme gözüme giriyor :D

Not: Daha fazla konuyu baltalamayayım :D

localhost

Nerde görevliler silin bunlarin mesajlarini, konuyu baltalamislar  :P :P
Linux LPIC1 - MCSA

erhan

Bende 5920 G var ses sorunu yaşamadım senin gibi fakat alsa ile çözüm bulabilirsin bencede. Pilden tasarruf için sadece ekran parlaklığını azaltabiliyorsun. İşlemci hızını ayarlayabileceğin bir programa bende ulaşamadım. Tam performansta çalışıyor bu yüzden ve pili hızlı bir şekilde tüketiyor.
İki Dinle bir konuş!

heartsmagic

Alıntı yapılan: erhan - 23 Ekim 2009 - 16:01:15
İşlemci hızını ayarlayabileceğin bir programa bende ulaşamadım. Tam performansta çalışıyor bu yüzden ve pili hızlı bir şekilde tüketiyor.

Panele sağ tıklayıp "Panele Ekle" dedikten sonra "İşlemci Frekans Seviyesi İzleyicisi" uygulamacığını ekleyebilirsin. Gerçi Ubuntu'nun işlemci durumunu kendisi ayarlaması gerekiyor, sizin "cpu scaling" sorununuz olabilir. Bu uygulamacık eklenmiyorsa size bir uyarı verecektir bu olay desteklenmiyor diye.