ATI Readon X1650 Series (Ubuntu)

Başlatan Linux, 20 Ekim 2009 - 17:40:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linux

Merhaba arkadaslar, askerligim sebebiyle 8 aydir linux'dan ayri kalmistim. suan izine geldim. Lakin söyle bir sorunum var. Askere giderken bilgisayarimda grafik karti olarak NVidia MX 4400 yüklüydü ve sorunsuz olarak Ubuntu'yu kullaniyordum. Ben askerdeyken Nvidia ekran kartim kardesim sayesinde overlock yaparken yakmis ve ben yeni bir ekran karti aldim. ATI Readon X1650 Series aldim ve pc ye taktim fakat ubuntu acilista grafik hatasi veriyor ve siyah konsol cikiyor. Bu sorunu nasil asabilirim. grafik kartini nasil yüklerim ? simdiden ilgilere tesekkurler.

bytan

8 aydır kullanmadığın için, hardy olarak tahmin ediyorum sistemini ama yine de iki sürüme ait linkleri veriyorum. Kendine uygun olanı takip edebilirsin:

http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Hardy_Installation_Guide
http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Jaunty_Installation_Guide

Ama, ayrıca, kısa yoldan, xorg.conf dosyanı düzenleyerek, vesa sürücülerini kullanıp sistemi görsel olarak açabilirsin.

Bu arada bir not, aşağıdaki listeye göre 17 Nisan 2009'da, kartın desteklenmeyenler arasına katılmış:

http://wiki.cchtml.com/index.php/9.4

İncelemek isteyebileceğin bir yöntem:

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=7350159&postcount=7
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Linux

Sahip oldugum sürüm = 8.04 peki, yani sonuc olarak ekran kartimi degistirmelimiyim ? ubuntunun yeni versiyonlarinda ATI X serisini desteklemiyor mu ?

localhost

ATI kartiniz Ubuntu altinda desteklenir ama ATI kullandiginiz karta artik sürücü cikarmiyor. Ubuntu 8.04 icin internetten ATI 8.X sürücülerini bulup kurarsaniz calisir. Ubuntu 9.04 ve ATI 9.X serisi sizin kartlara destek vermiyor. Sucu burada Ubuntu da aramamak lazim. Firma kendi cikardigi ürünleri desteklemiyorsa isletim sistemi bu konuda ne yapsin?
Linux LPIC1 - MCSA

Linux

ne yapip ettiysem ne manual olarak nede envy ile kurulumu gerceklestiremedim kisaca kurulumu özetleyebilecek bir arkadas varmi acaba ?

bytan

Alıntı yapılan: Linux - 20 Ekim 2009 - 22:18:14
ne yapip ettiysem ne manual olarak nede envy ile kurulumu gerceklestiremedim kisaca kurulumu özetleyebilecek bir arkadas varmi acaba ?

İlk verdiğim bağlantıdaki 1. yöntemi uygulamaya çalıştın mı? Uygularken hangi adımda tıkandın?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

günberi

Ati x1650 kullanıyorum. Ati X serisi kartlarını desteklemeyi bıraktı.
Ancak Mesa sürücüleri artık Ati kartlar için 3D desteği sunuyor. Compiz çalışıyor. Openatena oynayabiliyorum. Bazı oyunlarda sorun çıkabilir. Pek oyun oynamadığım için bilmiyorum. Ama şu anki halinden memnunum diyebilirim.
Yapman gereken: xorg.conf dosyanda Section "Device" bölümündeki Driver satırına "ati" yada "radeon" yazmak. İkiside makbuldür.
Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "radeon"
Option       "VideoOverlay" "off"
Option       "OpenGLOverlay" "on"
Option      "TexturedVideo" "off"
EndSection
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

Linux

@bytan ;

kurulumda herhangi bir sorun olmuyor herseyi yukluyor ancak sistemi veya X 'i reboot ettigimde ekran simsiyah oluyor ve hic birsey gelmiyor.

elimde olan 8.04 'ü sifirdan tekrar kurdum ve hangi yolu izleyerek kurulumu yapacagima dair hicbir fikrim yok.

@günberi ;

önerini deneyecegim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Ekim 2009 - 03:22:05

İlerleme süreci ayni su sekilde = karsimda yeni kurulmus bir 8.04 ubuntu - sistem - yönetim - kisitlanmis sürücüler altindan ati driverininin kurulumu @günberi arkadasimizin dedigi gibi xorg'da

Section "Device"
   Identifier   "Configured Video Device"
   Driver   "radeon"
   Option       "VideoOverlay" "off"
   Option       "OpenGLOverlay" "on"
   Option      "TexturedVideo" "off"
EndSection

kisminin aynen yapilmasi ardindan sistemin reboot edilmesi sonuc olarak = bembeyaz bir ekran.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Ekim 2009 - 13:59:25

Ubuntu 8.10 CD'sini temin ettim. Birde bu versiyon ile denememde sanirim fayda var sizleri sonuctan ve gelismelerden bilgilendiririm.

günberi

9.4 sürümü için geçerli
Radeon yerine ati yazmayı deneyebilirsin.
ctrl+f1 ile konsola düştükten sonra sudo nano /etc/X11/xorg.conf
komutu ile xorg dosyasını açıp Driver   "radeon" kısmını Driver   "ati" olarak değiştirin.
xorg.conf dosyamın tamamını aşağı yapıştırıyorum. Belki faydası olur.
Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
DefaultDepth 24
EndSection

Section "Module"
Load "glx"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "radeon"
Option       "VideoOverlay" "off"
Option       "OpenGLOverlay" "on"
Option      "TexturedVideo" "off"
EndSection

Section "ServerFlags"
Option "DontZap" "False"
EndSection

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Ekim 2009 - 00:00:00

Kusura bakmayın benim dikkatimden kaçmış. 8.4 kullanıyormuşsunuz. 8.4 ve 8.10 kullanırken ati X1650 ekran kartımı kısıtlanmış sürücülerden tanıtmıştım. Hiç sorun çıkmamıştı.
Şimdi 9.4 kullanıyorum ve verdiğim xorg.conf dosyası bu sürüme ait. 8.10 kuracağınızı yazmışsınız. bence 9.4 kurup dediğim işlemleri yapın sorununuz kalmasın.
Tekrar sizi gereksiz uğraştırdığım için özür diliyorum.
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

Linux

@günberi ;

hiç problem degil. 8.04'de bir ton sorun yasarken, 8.10'da sorunsuz olarak kisitlanmis sürücüler altindan ekran kartini tanittim. hic bir sorun cikmadi. İlgi ve alakaniz icin hepinize tesekkur ederim.