XFCE Masaüstü (Xubuntu)

Başlatan Ubuntu, 25 Şubat 2008 - 18:52:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sabian

Arkadaşlar XFCE kullanıp da herhangi bir çökmeyle karşılaşanınız oldu mu? Daha iyi randıman alınır diye okudum ve 2 bölümden oluşan harddiskimin ubuntu yüklü yerinin yanına Xubuntu kurdum. Maksat hem iddiaların doğruluğunu test etmek hem de Ubuntuya herhangi bi zarar vermeden Xubuntu'yu kullanmak :D
        Fakat Xubuntu kurulduktan sonra gelen güncelleme uyarusıyla gereken yüklemeleri yaparken aniden bilgisayar restart verdi. Sonra yeniden açıp güncellemeleri yeniden kurmaya başladım. Bu durum süreğenlik arzeder mi merak ediyorum. Zira okuduklarıma göre Ubuntu'nun yanında Xubuntu iyi gidecek, ama bu çökmeler can sıkıcı. Ubuntu'da da oluyor özellikle Firefox'ta...
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

sabian

Şöyle bir sorun daha var arkadaşlar. Xubuntu, Ubuntu'yu görmüyor. Bunu nasıl hallederim. Yani grub ekranında sıkıntı yok, kardeş kardeş duruyorlar ama Xubuntu açıldığında sistemde başka dosya gösterilmiyor. Kendi yüklü olduğu alan dışında dosya yok... Umarım anlatabilmişimdir :D
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

mustafa.tr

fstab dosyasını düzenlemekle ilgili belgeler okuyabilirsiniz.

Malik

Hayırlı günler.

Ben bugün XFCE masaüstünü denemek ve öğrenmek için yüklemek istedim ama yüklenmiyor. Acaba jaunty beta üzerinde olduğumdan olabilir mi? Gerekiyorsa çıktı verebilirim.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

ceylandag

Ben kde den fazla hoşlanmadım sürekli  gnome kullanıyorum.
XFCE hakkında kısa bir özet bilgi verebilirmisiniz.
Gnome den daha iyidir diyebileceğiniz bir özellik varmıdır?
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

maxxblade

ben de jaunty beta kullanıyordum hemde wubi ile xfce gayet iyi çalışıyordu
ama xfceyi çok sevmem...

Malik

Hmm. O zaman bir sorun var. Kod bende bir işe yaramıyor. Bir şey döndürmüyor.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

mustafa.tr

Alıntı yapılan: ceylandag - 10 Nisan 2009 - 17:40:08
Ben kde den fazla hoşlanmadım sürekli  gnome kullanıyorum.
XFCE hakkında kısa bir özet bilgi verebilirmisiniz.
Gnome den daha iyidir diyebileceğiniz bir özellik varmıdır?

Bence xfce'nin Gnome'a göre bir iki ilginç yönü insanı cezbedebilir. Örneğin paneller bağımsız bir şekilde hareket ettirilebiliyor. Bir de hızlı başlat özelliği çok kullanışlı ama Gnome'a bakarsak çok daha fazla böyle kullanışlı özellik sayılabilir.

agritux

xubuntu nun xfce ile uyumu nasıl ?
kubuntunun kde4 ile uyumunda olduğu gibi hayal kırıklığına uğrar mıyım yoksa indirip denemeye değer mi?

mustafa.tr

Ubuntu 8.10'u bir süre kullanmıştım iyiydi ama 9.04 sürümü henüz Gnome'lu Ubuntu kadar hazır değil.

maxxblade

xubuntu 7.10'da va 8.10'da çok iyiydi 8.04'tekini beyenmedim...

extremebrutal

Ben Xubuntu'dan memnun kalmamıştım. XFCE için sanırım en iyi dağıtım ZenWalk ;)

Malik

Sonunda XFCE'yi kurmayı başardım. Bana çok hızlı geldi KDE ve GNOME'ye göre. Ancak azcık karışık ya da değişik. Görünüm ve menüler olarak pek hoşuma gitmedi. Ama bayağa hızlı.

sabian

bana en güzel gelen yanı tüm işleri mouse'la yapabilmek. Sağ tık yap istediğn herşeye ulaş. menüye gitmeye falan gerek kalmıyor.bu arada gerçekten hızlı hakkını vermek lazım, Ama bir sıkıntım oldu bi iki tema yükledim daha sonra bi baktım benim gnoma döndü namussuz :) ne ettiysem xfce yapamadım yeniden ben de kaldırdım. Gnome'dan kopamıyorum arkadaş :D ne olursa olsun gnome en esnek en güzeli geliyor bana...

herkes yükleme kodu vermiş de kimse kaldırma kodu vermemiş :D
bu da kaldırma kodları:

sudo aptitude remove xubuntu-desktop

Debian Sosyal Sözleşme

agritux

depolardan en yüksek 60 kb ile paket indirebiliyorum. depolar yavaş mı?

erginemr

Alıntı yapılan: sessizce - 11 Haziran 2009 - 19:57:46
depolardan en yüksek 60 kb ile paket indirebiliyorum. depolar yavaş mı?

Almanya yansıları genelde daha hızlıdır. Synaptic'ten seçebilirsiniz.

plusnettr

GNOME Ubuntu Sun VirtualBox üzerinde eski RAM değerlerim ile yavaş kaldı Xubuntu'yu test etmek için kurdum gercekten son derece hızlı çalışıyor açılması kapanması bir nerdeyse komutları çok hızlı algılıyor ve çok strabil çalışıyor yani fazla görsellik beklemeyip hız isteyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum bu dağıtımı.
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

agritux

Alıntı yapılan: plusnettr - 06 Aralık 2009 - 19:52:08
GNOME Ubuntu Sun VirtualBox üzerinde eski RAM değerlerim ile yavaş kaldı Xubuntu'yu test etmek için kurdum gercekten son derece hızlı çalışıyor açılması kapanması bir nerdeyse komutları çok hızlı algılıyor ve çok strabil çalışıyor yani fazla görsellik beklemeyip hız isteyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum bu dağıtımı.

+1

adolffwangel

gnome' ye kurduğum tüm gtk temaları tanımış... neden görsellik yok diyorlar bilmiyorum.. bir arkadaşım ilk sayfalarda gnome ile xfce nin görsel bakımdan birbirlerine benzediklerini söylemiş.. bende ona katılıyorum.. gnome kullanan arkadaşlar sanırım yabancılık çekmezler diyorum.. bende şimdi indirip kurdum.. şu an da tur atıyorum hayırlısı artık :) ve hız konusuna da katılıyorum... hızlı olduğu gibi aynı zamanda da hızlı kullanabilmek için tasarlanmış arayüz adeta...
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

kalkan1973

Benim çok hoşuma gitti. Ah bir de menüde  SUNUCUYA BAĞLAN seçeneği olsa da WİNDOWS yüklü PC lere bağlanabisem... GNOME da var bu seçenek. Rahatça bağlanıyorum. Ama XFCE4 de bulamadım ve bağlanamıyorum.
Evde İşte her yerde Linux

erginemr

Alıntı yapılan: kalkan1973 - 25 Şubat 2010 - 17:09:11
Benim çok hoşuma gitti. Ah bir de menüde  SUNUCUYA BAĞLAN seçeneği olsa da WİNDOWS yüklü PC lere bağlanabisem... GNOME da var bu seçenek. Rahatça bağlanıyorum. Ama XFCE4 de bulamadım ve bağlanamıyorum.

Bunun için uzuun bir yöntem varmış:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=304131

Ancak alternatif olarak Gigolo ve pyNeighborhood isminde yardımcı iki program daha yazılmış:
http://www.uvena.de/gigolo/index.html
http://sourceforge.net/projects/pyneighborhood/

Her iki program da depolarda mevcut.

kalkan1973

Deniyorum. Bakalım çalışacak mı?
Evde İşte her yerde Linux

plusnettr

Arkadaşlar arama yaptım her hangi bir sonuç bulamadım. Ubuntu GNOME ve KDE üzerinde çalışan Compfiz Fusion özellikleri Xubuntu üzerinde çalışıyor mu ? Compfiz kurulumunu gerçekleştirdim fakat özellikleri atadığımda herhangi bir sonuç alamadım.
LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

agritux

sabian

Alıntı yapılan: plusnettr - 26 Şubat 2010 - 19:15:15
Arkadaşlar arama yaptım her hangi bir sonuç bulamadım. Ubuntu GNOME ve KDE üzerinde çalışan Compfiz Fusion özellikleri Xubuntu üzerinde çalışıyor mu ? Compfiz kurulumunu gerçekleştirdim fakat özellikleri atadığımda herhangi bir sonuç alamadım.

Bu başka bir başlığın konusu ama kısaca özetleyeyim. Az önce Xubuntu kurulumu yaptım gayet güzel ama sanırım kaldıracağım, Gnome vazgeçilmezim olmaya devam ediyor. :) Şimdi gelelim soruna...

Öncelikle terminale
sudo apt-get install compiz yazıp enter'a basalım. Kurulum bittikten sonra tekrar terminale gidiyoruz. Bu sefer de kontolü sağlamamız için gerekli olan fusion-icon ve compizconfig-settings-manager paketini yükleyeceğiz. Bunun için de sudo apt-get install fusion-icon ve sudo apt-get install compizconfig-settings-managerdiyoruz. Bu kurulum da bitikten sonra Applications>sistem altından Compiz fusion icon'a tıklıyoruz.

sağ üst tarafta beliren fusion-icon simgesine sağ tıklayıp select window manager seçeneğini "compiz" olarak ayarlıyoruz. compiz option seçeneğini de loose bindingi işaretleyin. Bu sayede artık compizde yaptığınız ayarlar geçerli olacak. Eğer Emerald yüklerseniz yine aynı menüden window decorator'ü emerald yaparsanız geçerli olacaktır. Eğer compiz seçiminden sıkılırsanız yine aynı menüden windows manager seçeneğini xfwm4 olarak işaretlerseniz Xfce ayarlarına geri dönersiniz. Ben böyle yaptım, daha pratik yolu var mı bilmiyorum.

Bu arada kod kullanarak yapmak istemeyebilirsiniz çünkü kod kullanıldığında tüm bağımlılıklar compiz kde dahil hepsi kuruluyor o da büyük buyutlu bir indirme oluyordu. Synapticden compiz diye aratıp yukarıda ismi geçen paketleri kurabilirsin. Çok daha az yer kaplıyor :)

Debian Sosyal Sözleşme