XFCE Masaüstü (Xubuntu)

Başlatan Ubuntu, 25 Şubat 2008 - 18:52:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ubuntu

XFCE Masaüstü ortamını kullanan Canonical dağıtımının ismi Xubuntu'dur. XFCE masaüstü ortamı son kullanıcı için idealdir. Türkçe desteği ile birlikte gelir.

Ayrıntılı bilgi ve yüklemek için; www.xubuntu.org
XFCE hakkında; www.xfce.org

izzetguntalaz

Bir de gnome gibi GTK da yazılmış diye biliyorum.

munirekinci

Evet GTK+ 2 Widget Setini kullanıyor.

maxspacemax

Eski bir bilgisayarınız varsa DSL , Deli linux , Orta halli bir bilgisayarınız varsa zenwalk idealdir.

Düzeltme TinyME yide unutmamak gerekir.

fadike

Bugün Ubuntu değil de Debain Lenny üzerinden XFCE kurulumu yaptım. Gerçekten de hoş, ancak malum Debian demek GNU/Linux camiasında paşa demek, ağa demek; tüm kuralların bambaşka boyutlarda uygulanması demek!

Xubuntu'nun ekran görüntülerine baktınca açıkçası Gnome gibi görünmekle kalmıyor tamamı ile aynı diyebiliriz. XFCE menüsü dahi Gnome uygulamalar menüsünün yanında, panel keza yukarda değil de aşağıda...

Debain üzerinden XFCE kullanmaya devam edeceğim. Gerçi indirdim Xubuntu'yu da ama olsun.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

WinHacK

Evimdeki 2. bilgisayarımda da Ubuntu 8.04 sürüm kurulu ubuntuyu kurar kurmaz root xfce desktop'u kurup kullanmaya başladım zira 256Mb  ramlı onboard ekran kartlı sistemim bundan daha performanslı çalışamazdı.
xfce'yi Ubuntu'ya en kolay yükleme yöntemi bence aşağıdaki gibi;

konsoldan

# apt-get update
# apt-get install xfce4 yazıp y tusuna basarak bütün kütüphaneleri ile beraber kurup kullanabirsiniz bir sonraki boot da seçenekler altindan Xfce desktop'u standart olarak secip sürekli Xfce ile açılmasını sağlayabilirsiniz.

ufuk_k

Ubuntu için sudo aptitude install xubuntu-desktop komutu gerekiyor diye biliyorum.

maxspacemax

Alıntı yapılan: ufuk_k - 11 Haziran 2008 - 00:44:07
Ubuntu için sudo aptitude install xubuntu-desktop komutu gerekiyor diye biliyorum.

Tamamen haklısınız.

maxspacemax

Alıntı yapılan: ufuk_k - 13 Haziran 2008 - 00:05:54
Ben başında sudo olmasını vurgulamak için değil, kurulacak pakedin xfce4 değil de xubuntu-desktop olması gerektiğini söylemek için yazdım mesajımı. Yanlış anladınız heralde.

Bazı dağıtımlarda xfce bazılarında Xfce4 diye geçiyor.

garafatma

benim gibi ekran kartı arızalı bir kullanıcı içinde baya iyi oldu :) biraz uğraştırsada güzelmiş, sevdim
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Exodus

Ozellestirilebilirlik, sadelik ve stabilite bakimindan XFCE candir..
Arch Linux FTW!

opusxx

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 11 Haziran 2008 - 01:54:34
Alıntı yapılan: ufuk_k - 11 Haziran 2008 - 00:44:07

Tamamen haklısınız.

Yükledikten sonra gnome masaüstüne girdiğimde xfce4 uygulamalarını görmeyeceğim değil mi?. Kde' de öyle  bir şey başıma gelmişti de.

Bir de xfce4' te , pencere yöneticisinde shade seçeneği gördüm sanki!!!. Emerald ile compiz açık olmadan gnome' da kullanamıyorum.  xfce4' te, yanlış bilmiyorsam tabii ki, süper olur, gnome' u kaldıra bilirim.
Ama şunu sormadan edemicem, xfce4 eksileri nelerdir, gnome' a göre. Cevabı varmıdır :D .
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

fadike

Maalesef XFCE kurduktan sonra Gnole ait her şeyi göreceksin. Zaten uygulamalar bir ve her iki masaüstü yöneticisi bunları ortaklama kullanabilir, haliyle yönetim araç-gereçlerini de kullanacaklardır.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

opusxx

XFCE' i kurduktan sonra baktım ki XFCE' yi çok beğendim gnome' u kaldrımak istedim Firefox' uydu, oyunuydu, wine' ydı derken bunları yeniden mi kurmam gerekecek?. Tv' side var, offf aklıma geldikçe ürperdim. Ama en azından beğenirsem haberim olsun da gnome' u kaldırdıktan snra şaşırmiğim, öyle değil mi.?  :P

Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

opusxx

Birşeyi daha sormayı unuttum ubuntu 8.4 kullanmaktayım, ( XFCE) xubuntu' nun 8.10' unu kursam oluyor mu?.

Ayrıntılı bilgi ve yüklemek için; www.xubuntu.org
XFCE hakkında; www.xfce.org  Kusura bakmayın ama bu iki siteyi incelerken xubuntu ile xfce' nin ayrı şeyler olduğunu düşünüp kafam karıştı... Ayrı masa üstü ortamlarımı?.
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

bytan

Aşağıdaki ile depoda hangi versiyonu varsa onu kurabilirsiniz:

sudo apt-get install xubuntu-desktop

Daha üst xfce sürümlerini ise, ya depo ekleyerek ya da paketleri kendiniz indirerek kurabilirsiniz.

Xfce, Gnome, KDE birer masaüstü yöneticisidir. Sistemde kurulu bulunan yazılımları tekrar kurmanız gerekmez.

Not: 2 mesaj arka arkaya atmak yerine, mesajınızı düzenleyebilirsiniz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

opusxx

Mesaj fazlalıklarım için özürdilerim. Daha dikkatli olmaya çalışıcam.
  xubuntu ve xfce aynı şeyler yani. Gnome' u kaldırsam eklentilerim kaybolmaz yani. !! Kusura bakmayın sitelerindeki versiyonların aralarında uçurum var da, bir de niçin ayrı ifadeler kullanılıyor xfce ve xubuntu diye?. 
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

bytan

KDE ile gelirse kubuntu, xfce ile gelirse xubuntu...

Gnome'u kaldırırsanız, gnome'u oluşturan paketlere bağımlılığı olan eklentiler ya çalışmaz ya da kaldırılırlar. Ama firefox gibi, amsn gibi programlar sistemde kalırlar.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

opusxx

Çok sağolun. Fakat son bir soru sormak istiyorum. 8.4 ubuntunun yanına 8.10 xubuntu kurabiliyormuyum.   
2. xfce yi tek yükleyemiyormuyum, illaki xubuntumu gerekiyor.  ???
     (Sigarayı bırakmaya çalışıyorumda kafam okuduklarımı pek algılayamıyor )  :-[
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

bytan

8.04 kullanıyorsanız, 8.10 deposunu kullanamazsınız.  Dolayısıyla oradan bir yazılımı alıp kullanamazsınız. Depoda olmamasına rağmen, yazılımların istediğiniz versiyonlarını, kaynak kodunu indirerek derleyip kurma imkanınız var.

Örneğin xfce için:

http://www.xfce.org/download/

Düzenleme: 8.10 xubuntu'yu indirip işletim sistemi olarak kurabilirsiniz. Ubuntu 8.10 ile arasındaki tek fark birinin gnome birinin xfce ile geliyor olması.

PF @ ST

eskidefter

bence sizin ilk olarak dağıtımlar ile masaüstü yöneticileri arasındaki farkı anlamanız gerekiyor.

opusxx

Alıntı yapılan: kvstb - 08 Mart 2009 - 20:53:40
bence sizin ilk olarak dağıtımlar ile masaüstü yöneticileri arasındaki farkı anlamanız gerekiyor.

Evet.
Gerçekten bu konuyu bildiğimi düşünüyordum fakat ne oldu bilemiyorum kafam allak bullak oldu. Sadece masa ortamı konusunda xfce önerilerini okudum ve sade, hafif bir maa üstü ortamı olduğunu öğrenince deniğim istedim. O anda da sigarayı bırakim dedim. 4 saattir içmiyorum.  :( Ne zaman normal halime geçerim bilemiyorum. Onun için önerilerinze teşekkür edip istirahat' e çekiliyorum
  Çok özürler ve saygılar
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

opusxx

Xubuntu son sürümünü indiriyorum şuan da fakat aklıma bir şey daha takıldı. ( bu arada normale döndüm :) fakat fazla * bir şey beklemeyin yine yeni bir linux kullanıcısıym  :P )

Sorum şu, buntu için yapılan güvenlik ve diğer güncellemeler, artı programlar xubuntu altında da kullana biliniyor mu?. Benim anladığım kadarı ile '' evet '' kullanıla biliniyor.
(
Alıntı yapılan: kvstb - 08 Mart 2009 - 20:53:40
)
...Fakat linux konusuna tam hakim değilim. Öncelik ile linux' u tam anlamak hakkında ki bilgi dağarcığımı şu an için sadece pc de bana gerekli olan uygulamaları tam kura bilip ve onlara hakim olabilmek ile harcıyorum. Bu da bir öğrenme yöntemidir, fakat tek başına biraz sıkıntılı bir yöntem. :) okumak araştırmak gerekiyor.  :-[  Bu arada, aradaki farkı anlamış, hatırlamış bulunmaktayım ;)

Saygılar...
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )

heartsmagic

Doğru anlamışsın, kullanılabilir. Kabaca tarif etmek gerekirse şöyle anlatmaya çalışayım.

1. Linux, işletim sistemi çekirdeğidir. Donanımla o anlaşır, bellek yönetimi gibi konuları o halleder, dosya sistemini o kullanır.
2. Bunun üzerine uygulamalar giydirilir. Örneğin bash, init, gcc, alsa, ...
3. Bunun üzerine bir masaüstü çakılır. Örneğin Gnome, KDE, XFCE,... (masaüstü uygulamaları ile bazı programlar da gelir)
4. Biraz süslenir. Örneğin tema, simge seti,...
5. Kabiliyetli kişilerin veya şirketlerin elindeyse kendi uygulamaları yazılır. Örneğin Drakconf, Yast, Synaptic, emerge, ...

Olur bize bir dağıtım.

Şimdi Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu burada nerede ortaklar? 1. ve 2. adımda. Kısacası temel sistemde. Bu nedenle temel sistemi ilgilendiren tüm konular depodan ortak güncellenir. Masaüstleri olarak ayrıldıkları noktalarda güncellemeleri ortak değildir. 5. madde de ortak programlar olabileceğinden onlar da güncelleme de beraber yürürler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

opusxx

Bunu da bir belgeye kayıt ediyorum. Sağolun :)

Saygılar.
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )