Ubuntu 9.10 (Karmic Koala) Resmi CD dağıtımı başladı!

Başlatan ironic, 18 Ekim 2009 - 15:15:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nazim

Kendi düşüncem sizi bilmem

yeni bir sürüm yerine güncelleme dense olmaz mı? Bence sizi bilmem bal gibi olur. Yeni nedir önce onu tartışmak lazım.
Yeni güncelleme denir ve güncellemeye bir isim verilir isteyen güncellemeyi alır.
Dikkat ederseniz yeni sürüm denmiş. Ne sunmuşlar merak ediyorum.
Geçen yeni sürümü kuralı ay geçti. Bu ne acele. Mirkelam gibi nereye koşuyor bunlar, reha muhtarımız eksik:
--evet sayın seyirciler ubuntu nereye koşuyor.
---canın acıdı mı ?
---merdivenden indiniz. Peki merdivenden geri çıkılabiliyor mu?

heartsmagic

Alıntı yapılan: nazim - 20 Ekim 2009 - 01:39:13

yeni bir sürüm yerine güncelleme dense olmaz mı? Bence sizi bilmem bal gibi olur. Yeni nedir önce onu tartışmak lazım.
Yeni güncelleme denir ve güncellemeye bir isim verilir isteyen güncellemeyi alır.
Geçen yeni sürümü kuralı ay geçti. Bu ne acele. Mirkelam gibi nereye koşuyor bunlar, reha muhtarımız eksik:
---canın acıdı mı ?

Geyiği bir kenara bırakırsak bu Ubuntu'nun sürüm yayımlama stratejisidir. Her şeyi bir kenara koyalım, heyecanı yeter ki gayet iyi bir pazarlama tekniği olarak görüyorum.

Diğer konulara gelirsek ilk sıradakini vereyim. Bkz: Gnome.
Konuşmaya konuşuruz da, geyikle olmaz bence. Ha, bir de bence sürüm meselesi yerine bence dağıtımların kararlı olarak barındırdıkları paketlere bakmak lazım. Kim çok koşturuyor kim daha kararlı kalmaya çalışıyor görülecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

nazim

Bu nasıl söylem ve üslup
İyi eleştirmeyelim.
Daha nasıl eleştirelim.

Siz hiç Bir şey yazmayın diyorsanız o başka.
Garip

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ekim 2009 - 15:51:36

Gayet açık ubuntu kullanıyoruz .
Daha doğrusu linux.
Kimin malı ? Kimsenin

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ekim 2009 - 01:52:12

forum sizim olabilir

Malik

@heartsmagic, dediğim gibi ben, bana hiç bir değer katmayan platformların yanından bile geçmediğim için o tür insanlara rastlamadım. Açıkçası sanmıyorum derken bu işin gönüllü olarak sadece insanlara hizmet için sunulduğunu bilen ve ağzımızdan hiç düşürmediğimiz linux felsefesini benimseyen ve bu sistemleri hiç bir çıkar sağlamadan çoğu zamanını bu işe gönül veren insanların olduğunu bilen bir linux kullanıcısının o şekilde cahilce hareket edeceğini düşünmemiştim. Yoksa sizin canonicala o şekilde bir uyarı mesajı atmanız büyük bir olgunluk ve incelik belirtisidir.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

nazim

Hakkınız var o başka .
Yardımınız olduyor, su götürmez bir durum.
Lakin bizleri de hiçe saymayın

heartsmagic

@nazim, üslup? Kimin üslubu daha ilginç açıkçası ben merak ediyorum şu anda. Forum benim değil ayrıca. Yardım ederken de hak hukuk gözetmiyorum. Kimseyi de hiçe saydığım yok.
Eleştiri yapılır, ciddisi olur, gayr-ı ciddisi olur. Ciddisine başka, gayr-ı ciddisine başka türlü cevap verilir.

@Malik, söylediğinde haklısın zaten bahsi geçen yerlerin Linux ile uzaktan yakından alakası yok. Fakat okuduklarım beni sıktığı için o iletiyi göndermiştim Canonical'a. 

nazim

Beni tanımadan, yazdıklarımdan nasıl bir kişi imajı çiziyorsun pek anlayabilmiş değilim.
Üslup kuru ve tek düze mi olmalıdır?
Kişiden kişiye değişen bir durumdur.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ekim 2009 - 02:07:29

Ne ise bu bahsi burada bırakalım.

cagliari

Alıntı yapılan: nazim - 20 Ekim 2009 - 01:39:13

---canın acıdı mı ?

9.04 sürümünde bellek kullanımı neredeyse yarı yarıya azaldı, boot süresi farkedilir biçimde azaldı, ve yanında güncelleme oalrak gördüğün program ve kernel yeni sürümleriyle geldi. 9.10'da ext4 dosya sistemi varsayılan dosya sistemi olacak. Başka hiçbirşey yapmasalar yeni sürüm demek için tek başına yeterli bir sebep bence -ki benim geçmeye cesaret edemediğim bir yenilik(ext3 ile devam edeceğim). grub2 gelecek ve her zamanki sizin gördüğünüz güncel paketler. Yani siz yeni sürümden ne anlıyorsunuz çok merak ediyorum. Sizin bakış açınıza göre yeni sürüm için tek kriter iki versiyon arasındaki süre mi? Microsoft XP'den 6 yıl sonra Vista'yı çıkardı. Size soruyorum yani gerçekten yenilik diyebileceğimiz ne vardı Vista'da. windows kullanıcıları biel beğenmedi XP ile devam etti. Bu mudur yeni sürüm.

CD siparişleri konusuna gelirsek... Dün bu konuda bu başlığa yazacaktım. Fakat yazdım tekrar sildim yazdım tekrar sildim. En sonunda tartışma yaratmamak için yazmaktan vazgeçtim. Ama şimdi kendi fikrimi söylemek istiyorum; Canonical'a mail atmakla çok iyi bir iş yapmışsınız @heartsmagic. Bizim insanımız gerçekten herşeyi suistimal etmekte bir numara. Sözünü ettiğin türden kişilere ben de bazı sitelerde rasladım. Onların tavırları yüzünden ben çekinir oldum 6.06 çıktığında bir CD istemiştim(gerçekten gelecek mi diye  :-[) ve o günden beri her yeni sürüm çıkışında alsam mı deyip birdaki sürüme erteliyorum, herhalde sipariş veremiycem. CD siparişi verecek arkadaşlara ise naçizane tavsiyem online mağazından sipariş vermeleri, orada da çok ucuzlar. Yük olmayacaksa elbette, bağış niyetine dedim sadece.

heartsmagic

@nazim, seni kendi sözlerinle cevaplıyorum. Beni tanımadan sen de benim hakkımda bir imaj çiziyorsun. Evet, bahsi kapatsak fena olmaz. İsteyen istediği eleştiriyi istediği şekilde yapabilir, dileyen de o eleştiriye cevap verebilir.

@cagliari, CD konusunda benim de fazladan istediğim CD'lerden bazıları elimde kaldı. Üzülüyorum şu anda. Verdiğim -ki merak edip bana Ubuntu'yu soran insanlardı bunlar- insanlardan bazıları tutup geri getirdiler CD'yi. Anlatmama rağmen, geri getirdiler. Ben de artık CD istememe, kimseye de CD vermeme kararı aldım. İsteyene internet yolunu göstereceğim. Tabii, herkesin çevresi böyle olmayabilir. Ancak forumlarda o ara 30'ar tane, 20'şer tane isteyip sırf deneme amaçlı isteyenler olduğunu görünce dayanamayıp "sadece şu dönemde" diye not düşerek bir şeyler yazmıştım. Yazdığım şey kale alınmış mıdır onu bile bilmiyorum. Kurunun yanında yaş da yanar mı? Belki. Üzgünüm bu konuda.

nazim

Evet heartsmagic  Bu yazdıklarına aynen katılıyorum.
Selamlar .

Malik

@cagliari, şimdi konu benim üzerimden gittiği için ve sipariş sayım fazla olduğu için yazılanların bir çoğunu kendi üzerime alıyorum. Belki beni ima ediyorsunuz belki etmiyorsunuz bunu her zaman anlamam olanaksız. Benim şimdi size cevap vermemin amacı, benim burada kimseyle tartışmamın mümkün olmayacağı. Ben buraya birşeyler öğrenmeye geliyorum ve birşeyler öğrendiğim insanlarla da hiç bir zaman hiç bir konuda tartışmayacağım ve saygı unsurunun dışına çıkmayacağım. Bu benim kendi prensibimdir. O yüzden düşüncelerinizi benim açımdan kırıcı olmamak ricasıyla istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Benim sadece üstlenmediğim nokta sayı fazlası olması nedeniyle başka türlü insanların arasına sokulmam. Ben bu durumu önceki iletilerimde açıkladım zaten. Ben her yeni sürümde kendime bir tane isteyeceğim, isteyen başkası olursa onun adına da istemeye devam edeceğim. Tekrar dile getirmek gerekirse ben bu yaptığımda yanlış olduğunu görmüyorum. Zaten destek amaçlı bir de t-şirt isteyeceğim. Ha, eğer bu uyarıyı tekrar alırsam gerekirse kendime alacağım cdyi satın da alırım. Benim için bir problem yok. Umarım kendimi anlatabiliyorumdur.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

kahraman masa esat

Eğer o uyarı, benim gibi daha önce 2-3 cd isteyen kişilere bir hatadan dolayı verilmiyorsa yapılan şey sadece saçmalık. Nedir yani? Dalgasına cd siparişi verenleri böyle mi engellemeyi düşünüyorlar? Eğer bir hatasaysa yazdıklarımı yutar, kenara çekilirim (:

heartsmagic

@Malik, @cagliari kendi adına konuşacaktır ancak ben tekrar edeyim, ne ben ne de bir başkası senin için konuşmuyordur. Benim sana cevap vermemdeki neden böyle insanların olmadığını düşünmendi sadece. Öteki türlü zaten ne bir ima ne de bir eleştiri yaptım senin üzerinden.

@kahraman masa esat, sanmıyorum bu şekilde bir engelleme olacağını. Sistemde bir hata olabilir. Bir de ben deneyeyim bakalım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ekim 2009 - 02:52:12

Şu an denedim sorun yapmadı bende. Kabul edildiği ifade ediliyor.

cagliari

Alıntı yapılan: Malik - 20 Ekim 2009 - 02:39:41
@cagliari, şimdi konu benim üzerimden gittiği için ve sipariş sayım fazla olduğu için yazılanların bir çoğunu kendi üzerime alıyorum. Belki beni ima ediyorsunuz belki etmiyorsunuz bunu her zaman anlamam olanaksız. Benim şimdi size cevap vermemin amacı, benim burada kimseyle tartışmamın mümkün olmayacağı. Ben buraya birşeyler öğrenmeye geliyorum ve birşeyler öğrendiğim insanlarla da hiç bir zaman hiç bir konuda tartışmayacağım. Bu benim kendi prensibimdir. O yüzden düşüncelerinizi benim açımdan kırıcı olmamak ricasıyla istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Benim sadece üstlenmediğim nokta sayı fazlası olması nedeniyle başka türlü insanların arasına sokulmam. Ben bu durumu önceki iletilerimde açıkladım zaten. Ben her yeni sürümde kendime bir tane isteyeceğim, isteyen başkası olursa onun adına da istemeye devam edeceğim. Tekrar dile getirmek gerekirse ben bu yaptığımda yanlış olduğunu görmüyorum. Zaten destek amaçlı bir de t-şirt isteyeceğim. Ha, eğer bu uyarıyı tekrar alırsam gerekirse kendime alacağım cdyi satın da alırım. Benim için bir problem yok. Umarım kendimi anlatabiliyorumdur.

:).. Ne desem bilemiyorum..., sözlerimi üzerinize alınmanız doğal. Ama ben sizi hedef alarak konuşmadım. Burada böyle bir tartışma başlamış ve fikirlerimi belirttim, bundan ibaret. Bir önceki mesajımda dediğim gibi tartışma yaratmamak için dün gece bu konu altına yazacakken vazgeçmiştim. Tartışma yaratmamak derken birilerinin üzerine alınabileceği korkusuydu.

Benim Linux'la tanışmamı sağlayan iki arkadaşımdan biri sıkı bir Slackware kullanıcısıydı. Ben tabi linux'a geçmeyi planladığım zamanlarda ubuntu'da bu bedava kurulum CDsi gönderildiğini öğrendim ve dediğim gibi sipariş verdim. Açıkçası herkes gibi beni de çok etkiledi. Dağıtım olarak ubuntu'yu seçmemde belki en çok etkisi olan olay bu ücretsiz CD gönderimiydi(ikincisi de "linux for human beings" sloganı :) ve tabi diğer arkadaşım). Ubuntu CD'leri olmasaydı Slackware kullanıyor olabilirdim :P. Yani Canonical bu uygulamayı başlattıysa birilerine CD gönderip onları etkilemeyi planlamıştır. Yani CD istemek suç değil :). Sadece bunu umarsızca yapanlar gerçekten var diyorum. Eğer CD'ler israf edilmiyorsa benim için şikayet edilecek bir durum yok, Canonical için de sorun olduğunu sanmıyorum.

Malik

@heartsmagic ve @cagliari, ben de sizin söylediklerinizden sonra o tür insanların da olduğunu anladım. O insanları vicdanlarıyla başbaşa bırakmakdan başka çare yok maalesef. Sadece o uyarıyı neden verdiğini şiddetle merak ediyorum. Çünkü ilk defa sipariş verilmesine hatta 1 tane sipariş verilmesine karşın aynı hata iletisini de döndürdü. İnşallah yoğunluktan olan bir durumdur ya da gerçekten iyi yapmışlar diyebileceğimiz bir sebeptir diye umuyorum.

heartsmagic

Yoğunluktan veya hatadan dolayıdır. Ben belirttiğim gibi az önce sipariş verdim ve onaylandı.

burdem

Bundan 2.5 3 ay önce sipariş vermiştim. 9.04 Desktop, 9.04 Server ve Kubuntu. Ancak cd'ler elime ulaşmamıştı. Birkaç gündür bende malum hata ile karşılaşıyordum 9.10 siparişi için. CD'ler elime ulaşmadığı için olabilir diye düşündüm. Dün eve geldiğimde Ubuntu Desktop ve Server CD'lerinin geldiğini gördüm. Ancak hala aynı uyarı ile karşılaşıyorum..

Pes ettim diyebilirim. Nasıl olsa ilk önce internetten indirip cd'ye yazdıracağım. Onlara da hak veriyorum.. Gönüllü olarak yaptıkları ve çok uğraştıkları bir iş. Tüm iyi niyetleri ile bize hizmet vermeye çalışıyorlar sonuçta
long live rock n roll

canosayan

yazdıklarımı kimseyi baz alarak yazmadım. sadece genel bir durumu söyledim. ubuntuyu geçin pardus cd gönderecekmiş dendiğinde bile daha dün windows savunucusu iken bu gün cd istemeye kalkan sonra posta parası ödeniyormuş diye devam eden insanlar gördüm.

eğer birilerini kırdıysam kusura bakmayın.
Chmod bizim işimiz.

gizmo

Ask icin olmeli Ask o zaman Ask

Dixie

Şu an CD siparişim kabul edilmedi. O hata mesajını ben de gördüm ama bu durumun "Bedava CD Yollanması"nın kalkması olarak görmediğimi belirtmek isterim. Adamlar koskoca bir işletim sistemi çıkaracaklar, dünyanın en zengin insanları arasında gösterilen insanların karşısına dikilecekler de bedava yollanan CD'nin yüzünden yıpranacaklar. Çok çok "size posta yollamaktan vazgeçtik internetten indirin" derler olur biter.

Bedava CD yollanmasının insanlar üzerindeki etkisinden bahsedilmiş bu başlıkta bir yerlerde. Çalıştığım yerdeki öğrencilere Ubuntu kurulum CD'sine tek kuruş ödemeden sahip olabileceklerini gösterdiğimde o çocukların gözlerindeki ışıltıyı görmenizi isterdim. Yıllar boyu Windows'un her türlü zımbırtısına para ödemekten imanı gevremiş insanlar olarak Ubuntu CD'sinin bedava postalanması uzunca bir süre onlara sanal bir şey olarak göründü. Ta ki, CDler 2 hafta sonra ellerinde olana dek  ;) Canonical Ltd. bu yaptığı ile insanlık tarihine geçecektir fikrimce. Tıpkı Microsoft'un kapitalizm tarihine geçeceği gibi. 2009 yılının dünya gezegeninde kendisini bu kadar delikanlıca ortaya koyan başka bir şirket var mıdır merak ediyorum?

Saygılarımla,

empax

9.04 istedigimde sitesinde gonderildi demesine karsin CD elime gecmemisti. Umarim 9.10 elime gecer  :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

bytan

Alıntı yapılan: empax - 20 Ekim 2009 - 22:09:42
9.04 istedigimde sitesinde gonderildi demesine karsin CD elime gecmemisti. Umarim 9.10 elime gecer  :)

Birinin eline geçtiği kesin. :) Umarım bu sefer senin eline geçer. :)

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

empax

Alıntı yapılan: bytan - 20 Ekim 2009 - 22:43:27
Alıntı yapılan: empax - 20 Ekim 2009 - 22:09:42

Birinin eline geçtiği kesin. :) Umarım bu sefer senin eline geçer. :)

Umarim bizde orjinal Ubuntu CD sahibi oluruz bu sefer  :D
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

ironic

İstek formunda adres satırının bir kısmını ikinci satıra yazmıştım fakat postada sadece birinci satır çıkmış. Kazara bir işim için girdiğim postaneden son gün şansıyla cd mi kurtararak çıktım .  :) Eğer tahmin edilen süre geçmeye başlamışsa, gidip görüşmekte fayda var.

ScaryMan

9.04 sürümü istettiğimden 2 hafta gibi kısa bir süre sonra ulaştırmışlardı. Bakalım bu sefer nasıl olacak. İnternetim kotalı olduğu için CD sipariş etmek benim için tek yol.