Olivetti ve Pegasus Webcam Kurulumu

Başlatan XRumer, 19 Ekim 2009 - 08:49:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Aşağıdaki anlatım Ubuntu 9.04 ve daha aşağısı bir sistem kullanan kullanıcılar içindir. Ubuntu 9.10 ve üstü sistemler bu kameraları sorunsuz tanımaktadırlar.
Olivetti ve Pegasus marka kameraların sürücü yazılımı Ubuntu'da Pardus'taki cdnin içinde bulunmuyor. Bu nedenle Ubuntu bu kameraları kendiliğinden tanımıyor. Fakat bu sorunun da çözümü var. İlk önce Uygulamalar>Donatılar yoluyla Uçbirimi açınız ve şu komutu giriniz:
lsusb
Bu komutu girdikten sonra aldığınız çıktının ilk satırında Microdia sözcüğüne rastlarsanız aşağıda anlatılan çözümü uygulayın. Eğer başka bir sözcüğe rastlarsanız lütfen Ubuntu-tr sitesinde onunla ilgili araştırma yapın.
Microdia sözcüğüne rastlayan kullanıcıların şu komutları sırasıyla girmesi gerekiyor.
sudo aptitude install kernel-package linux-source build-essential git-core exuberant-ctags cheese

git clone http://repo.or.cz/r/microdia.git

cd microdia

make

sudo modprobe videodev

sudo modprobe compat-ioctl32

sudo insmod ./sn9c20x.ko

sudo install -d /lib/modules/`uname -r`/misc

sudo install sn9c20x.ko /lib/modules/`uname -r`/misc

sudo depmod -a

sudo modprobe sn9c20x

Böylece kameranız kurulmuş oluyor. Gülü güle kullanın.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ekim 2009 - 22:50:47

Arkadaşlar yanlış bir şey varsa hemen uyarın beni. Wikiye koymadan önce düzeltelim hemen.

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

kuleyni

Benim SN9C201 kameram var konuda anlatılmış zaten

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=10538.0

ama dün akşam 9.10 beta yükleyince kamerayı kendiğinden tanıdı.Ayrıca pardus 2009 da kendiliğinden tanımıştı.

XRumer

Öyleyse yazıya 9.04 ve aşağısı bir sistem kullanlar içindir. 9.10 kendiliğinden tanımaktadır ifadesini ekleyelim mi?

kuleyni

Bence eklyelim benim kamerayı tanıdığına göre sizinkini de tanır büyük ihtimalle.

XRumer

Yaptım.
Eğer deneyecek durumu olan arkadaşlar varsa acaba kodları deneyebilirler mi, ben kendi bilgisayarımda denedim sorun yok ama emin olmak için bir başkası da denese iyi olurdu.

bytan

Daha önce bu yöntemle forumda deneyip çalıştıranlar olmuştu. Sende denediğine göre, bence wikiye aktarabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

XRumer

Anlatıma bir kaç küçük ekleme yapıp belgeyi wikiye ekledim.

Olivetti ve Pegasus Webcam Kurulumu