[Çözüldü] Squid+Dansguardian

Başlatan irfnn, 17 Ekim 2009 - 14:45:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

irfnn

Herkese Merhabalar,
Forumunuzdan elde ettiğim bilgiler vasıtasıyla bilgisayarıma squid+dansguardian yükledim. Amacım web içerik filtreleme ve internet denetleme. Squid sorunsuz olarak çalışmakta, networkte herhangi bir bilgisayarın tarayıcısı vekil sunucusu ayarlarına server ipsi ve 3128 portunu yazdığımda, tarayıcı üzerinden rahatlıkla internete çıkabilmekteyim. Ancak Yine tarayıcı vekil sunucu ayarlarına server ip si ve 8080 portunu yazdığımda squid'in
"ERROR
The reuqested URL could not be retrieved
Access Denied.
Access control configuration............."
uyarısını almaktayım.
Bu bütün sitelere girme denemelerim için geçerli.
Aynı zamanda girmeye çalıştığım siteleri "sudo tail -f /var/log/dansguardian/access.log" komutu ile server üzerinde görebilmekteyim.
Örn:
1255779503.794    817 10.218.155.156 TCP_DENIED/403 1072 GET http://forum.ubuntu-tr.net - DEFAULT_PARENT/127.0.0.1 text/html
Anladığım kadarıyla Dansguardian ve squid programlarının birbirleriyle bağlantısı mevcut, sanırım eksiğim port yönlendirme. Ayrıca amacım, yanlış anlamamışsam transparan proxy yapmak değil. Sadece network üzerindeki belirli makinaların tarayıcı ayarlarını değiştirerek web içeriklerini kontrol etmek.
Linuxta çok çok acemiyim, belki çözüm forumunuzda yer almakta ancak terimlere çok yabancı olmamdan ötürü sonuç alamıyorum.

Ubuntu 8.04 Heron
Squid 2.6 stable
Dansguardian 2.9.9.7

Problemi çözdüm
dansguardian.conf dosyası içerisinde
# the ip of the proxy (default is the loopback - i.e. this server)
proxyip = *.*.*.*
kısmı ile
squid.conf
#Recommended minimum configuration:
acl all src *.*.*.*/255.255.255.255
kısımlarının aynı olması gerekiyormuş :)

garafatma

Dönüş için teşekkür ederiz :)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010