Delirten Şifre İstekleri

Başlatan cdjemba, 20 Mayıs 2008 - 16:32:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cdjemba

Merhaba Arkadaşlar.

Bugün PC'ye Ubuntu kurdum ve Linux ile tanıştım. Herşey iyi, güzel görünüyor ama sorunlar var tabii. Özellikle de Linux konusunda sıfır olmamdan kaynaklanan sorunlar. Saati tarihi değiştireyim diyorum şifre istiyor, diğer disklere bir bakayım desem gene şifre, ona şifre buna şifre, neredeyse her tıklamaya şifre! Windows'tan Linux'a yeni geçmemden midir nedir bilemiyorum ama bu durum kısa sürede çileden çıkmama yetti.

Hepsi bir tarafa USB ADSL Modem kullandığım için internete bile bağlanamadım. Bu konuyla ilgili forumda arama yaptım ve yazılanları uygulamaya çalıştım. Ama olmuyor; bir dosya bir klasöre kopyalanamıyor. Niye? Çünkü root olmam gerekiyormuş, peki nasıl olacak? Konsolmuş, forummuş, aramaymış bunaldım gerçekten.

Neticede bilgisayarı evde kullanıyorum ve mossad ajanlarının pc'mi çalıp çok gizli belgelerimi çalmasından korkmuyorum. Sizlerden bu bitmeyen şifre isteklerini kökten halledecek bir çözüm istiyorum.  Acemiliğime verin lütfen, beni windows'a geri göndermeyin.

Saygılar&Sevgiler...

munirekinci

matafleur

Özellikle yazının alt kısmı bir çözüm olabilir (:

Genellikle üstler okunur ve aradığım bu değil denilip altlar okunmadan geçilir.O yüzden belirteyim dedim (:

Sypro

Soruya cevap değil ama "aramanın gücüne inanın".

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Soruya cevap, öyle bir şey yapma. Linux'un klasik kullanımıdır bu. Sisteme müdahale edeceksen root olacaksın ya da yeni nesil sistem sudo kullanacaksın, başka yolu yok. Eğer ciddi anlamda bundan sıkıldıysan çok yapacak bir şey kalmıyor sanırım. Root hesabı ile sistemi açma, sistem genelinde ne yapacaksan sudo ile yap.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Genelde kullanıcılar ev dizilerindeki ya da depo bölümü gibi ayrı bir diskte bulunan dosyalar üzerinde değişiklik yapıyor. İzin verilmiş bölümlere veri kaydediyor. Sistem dosyalarında değişiklik yapmak, paket kurmak gibi işler için şifre isteniyor ve bu gayet doğal. Güvenliği sağlıyor ve bence çok sık yapılan işlemler değil. Çok sık kullanılan bir sistem dizini olunca da haklarını değiştirebiliyoruz (/var/www gibi).