Gönderen Konu: İsviçre'de Hava Açık  (Okunma sayısı 1231 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »

Bir İsviçre şirketi olan Skysoft, radar verisini hava trafik kontrolörlerine gösteren bir yazılımı yaptı. Albatros Display isimli uygulama ve onun kaynak kodu bu ay başında kamuya açıldı. Yazılım, Genel Kamu Lisansı'nın (GPL) ikinci sürümüyle sunuluyor.

Albatros Display, hava sahasını hassas görüntüleme yöntemiyle kontrol etmek için yazıldı. Yazılım, Eurocontrol'ün Asterix biçimindeki uçak izleri ve gözetim verisini alıp, bunu harita üzerinde gösterebiliyor. Uygulama aynı zamanda nesnelerin yönünü ve mesafesini sunabiliyor, kaydırma ve yakınlaştırma yapabiliyor.

Albatros Display, C++'da yazılıyor ve normal masaüstü PC'lerde de çalışabiliyor.

Skysoft firması, Albatross Display'in özgür yazılım lisansıyla yayınlamasını, “Açık kaynak, Bilgi Teknolojileri endüstrisinde daha iyi kalite, yüksek güvenilirlik, birlikte çalışabilirlik ve düşük maliyet sağlıyor.” sözleriyle açıklıyor.

Mart ayında Skysoft'un duyurduğu radar uygulaması, İsviçre uzmanlarına açık kaynak olarak yayınlanacak çeşitli araçların ilki. İsviçre'de hedef, kamuda ve özel sektörde kullanılan daha fazla yazılımın özgür yazılım olarak yayınlanması.

Skysoft, Albatross Display'in açık kaynak geliştirme topluluğunun çok aktif olduğunu söylüyor. Projeye duyurulduğundan beri 150'den fazla üye katıldı, bunların yarısı radar uygulamasının geliştirilmesinde aktif rol aldı.

Skysoft pazarlama sorumlusu Claude LEVACHER, bu aktif üyelerden bazılarının Eurocontrol'de çalışmaya başladığını belirtti. Şirket, hava kontrolü gözetim ürünleri için bir açık kaynak stratejisi oluşturmada Eurocontrol'e yardımcı olmuş.

Avrupa Komisyonu Desteği

Radar uygulaması için geliştirici sitesi, Avrupa Komisyonu'nun Açık Kaynak Gözlemevi ve Yazılım Deposu'nda (OSOR) tutuluyor. LEVACHER'a göre OSOR Geliştirme Araçları'nı kullanma kararı, bu yılın başındaki toplantıda verildi. "OSOR, Avrupa Komisyonu'nun bir projesi ve endüstriyel uygulamaların ihtiyaç duyduğu teknik servisler ve hukuki konular sağladığı danışmanlık hizmetleriyle, yazılım geliştirme süreçlerine önemli bir destek sunuyor.”

Claude LEVACHER, OSOR Geliştirme Araçları'nı kullanmalarının bir diğer sebebin, Tekil Avrupa Gökyüzü ATM Araştırma Projesi (SESAR) ile birlikte Avrupa'daki hava trafik kontrolünün yönetiminde önemli bir rol oynayan Avrupa Komisyonu'nun varlığı olduğunu söylüyor.

Kaynak: OSOR

ozgurlukicin.com
Özgür yazılım dergisi: eniXma