Kim? Neden?

Başlatan cengizun, 16 Ekim 2009 - 01:17:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cengizun

Arkadaşlar merhaba...

Ubuntu ile tanıştığım ilk günden beri içten içe düşündüğüm ve kendi kendime cevaplandırmaya çalıştığım bir soru var. "Neler oluyor?"

Bir üniversite öğrencisinin ödevi olarak başlayan yolculuğun bu gün bambaşka bir noktasındayız. Ubuntu amatörlerin geliştiremeyeceği kadar profesyonel bir program oldu. Günlerdir düşünüyorum ben ubuntuyu geliştirebilecek niteliklere sahip birisi olsam, acaba bu kapital sistemin içinde, geçinme derdi ile Türkiye de Ubuntu için ne kadar zaman harcardım? Küba da olsam belki düşünebilirim.

Tamam Linux ücretsiz bir yazılım ama bunu yazanlar Ubuntu içmiyorlar ya. Bunun arkasında bir şirket var bunu zaten kimse saklamıyor. Sitede de sol altta bahsediliyor. Ama bu şirketin bunu neden yaptığını merak ediyorum. Ubuntu markasını başından itibaren Canonical şirketi mi destekledi ve o mu yaptırdı?

Bildiğim birkaç şey var mesela Bizim PTT altta çalışan önemli makinalarına HP ye Linux tabanlı bir program yaptırmış. Bunun gibi bir şey mi bu. Yani Linux çekirdeği üstüne bu şirket Ubuntu masa üstü dağıtımını mı yazdırdı ama neden?

Arkadaşlar gerçeken çok merak ediyorum tamam biz para vermiyoruz ama bu programı yapanlara kim neden para veriyor? Bu program günlerce çalışılmadan aylar hatta seneler verilmeden bu hale gelemez. Eğer gerçekten bu insanlar desteksiz bu işi yapıyorlarsa veya bu site için çalışanlar bu kadar emeği gönül için yapıyorlarsa ben bu insanlarla tanışmak ve gözlerinin içine bakarak teşekkür etmek isterim. Arkada bir sponsor varsa onu da tanımak ve her yerde teşhir etmek isterim.

Yapım gereği bana (insanlığa) yapılan iyiliği de sorgulamak istiyorum. Zira bazı arkadaşlarıma Ubuntuyu anlatırken es geçtiğim veya anlatamadığım bir burası kaldı. Aslında alttan alta herkes bir davranışı arzu ettiği bir sonuç için yapar. Burada arzu edilen sonuç nedir? Ya da sosyal bir dünyaya doğru mu gidiyoruz yanlış mı görüyorum. Sevineyim mi? kıllanayım mı?

Kayın pederim bana sosyalizm, kapitalizmin başka türlüsüdür derdi. Acaba bu da böyle bi şey mi?
Cengiz ÜNAL
www.cengizunal.com.tr

heartsmagic

Sırayla gidecek olursak.
Linux şu an için sadece ücretsiz çalışan insanlar sayesinde gelişmiyor. Bu konuda bir yazıya yönlendireyim seni -az da reklam olsun-, daha iyi fikir edinirsin:
http://www.heartsmagic.net/linuxun-kernel-degisimi-ve-gelisimi/

Canonical'a gelirsek. O zaten Ubuntu ile beraber kurulan bir şirket. Arkasındaki isimse Mark Shuttleworth. Bu konuda da reklam yapayım:
http://www.heartsmagic.net/linuxgnuubuntu/ yazısının son maddesi :)

Para kazanıyor mu? Elbette. "Partnership" olayları, Google ile anlaşmaları, kurumsal bazda verdikleri desdekten aldıkları ücretler, bağışlar derken sonuçta bu işten para da kazanılıyor elbette.

Bu site hakkındaki soruna gelirsek: Kimsenin bir çıkarı yok, herkes gönüllü :) Aksine giderlerimiz bile oluyor.

GNU/Linux/Özgür Yazılım gibi kavramları tanıyıp da sevenlerin büyük bir kısmı zaten arkasındaki bu topluluk için seviyor. Zira burada gönüllü yardımlaşma ve bu bağlamda oluşan sosyal ortam herkesi kendisine cezbediyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cengizun

Serkan bey, size bilgilendirme için gerçekten çok teşekkür ederim.

Şimdi taşlar yerine oturdu bende. Foruma katkılarınızdan dolayı da sizi taktir etmek isterim tabii emeği geçen daha tanımadığım kim varsa hepsine iletin lütfen.

Forumun ayakta kalması için nasıl bir yardımım dokunabilir, ihtiyaç olursa, elimden geldiği kadar yardım etmek beni mutlu eder.

Diğer konulardaki düşüncem şudur. Tarih bana insanların hırslarına yenildikleri zaman neler yapabileceklerini öğretti. Napolyon kırallığını ilan etmişti onca yaptıklarından sonra.

Eğer bu programlar yazıda bahsedildiği gibi bir çok şirket tarafından hisseli ise, teknik olarak Microsoft bile satın alabilir demektir hisse sahipleri satarsa.

Şimdilik herşey güzel gibi, felaket senaryoları üretmek şimdiden yanlış olur.

Emeği geçen Linus Torvalds arkadaşımıza ve Richard Matthew Stallman' a ve son olarak sizlere selam olsun...
Cengiz ÜNAL
www.cengizunal.com.tr

matrax_41

Ama yazılan kodlar gpl ile lisanslanıyor

heartsmagic

@matrax_41'in söylediği gibi kaynak lisansı çok önemli. Sonuçta Linux kimseye satılamaz. Ubuntu kodlarını zaten kapayacak değil. Evet Canonical'ın bir başka şirkete satılma ihtimali yok mu? Elbette var. Ancak sonuçta bu her şirket için geçerli. Örneğin Google'da ileride MS'yi satın alıp Windows'un kaynak kodlarını açabilir :)

Forum yardımı için şimdilik çok teşekkür ederiz. Eğer ileride gereksinim duyulursa emin ol bunu forumda bir şekilde duyarsınız.  Ubuntu'yu öğrenip etrafındakilere öğretmen şu an için en güzel yardım olacaktır.

cengizun

gpl olayını da anladım hakikaten satılamaz. Daha doğrusu satılsa bile kaynak gösterilip üstünde değişiklik yapılacak şekilde üstü açık bırakılmaya zorlanacak bir akit ile kodları kullanabiliyorsun. Ya da cümle her nasılsa. Biraz devrik oldu. :)

Way be ne kadar çok şey öğrendim. Sağ olun...

Cengiz ÜNAL
www.cengizunal.com.tr

heartsmagic

GNU/Linux/Özgür Yazılım dünyası derya gibidir. Gün geçtikçe öğrenme açlığını kabartır insanın :)

burdem

tamamiyle katılıyorum :) 

--Konu harici olacağı için özür dilerim ama özel mesaj atamıyorum @heartsmagic. Mailini kontrol eder misin rica etsem ?--
long live rock n roll

umutubuntu

Alıntı yapılan: burdem - 16 Ekim 2009 - 19:07:20
tamamiyle katılıyorum :) 

--Konu harici olacağı için özür dilerim ama özel mesaj atamıyorum @heartsmagic. Mailini kontrol eder misin rica etsem ?--
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1664.0

Yusuff

Ubuntu satılmaz sanıyorum. Yani ilerde "Ben en iyiyim bundan sonra paraylayım" gibi bir burnu büyüklük yaparsa, şak diye Mandriva'yı yapıştırırız onu beğenmezse Arch deriz vs. vs...
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

cengizun

Vallaha susayım dedim ama dayanamıyacağım. Tamam şu anda satılamaz ama bu insanlar satmak isterse kanunları değiştirebiliyorlar. Belki para vermeyiz ama bilmiyorum hiç tahmin etmediğimiz bir şekilde de sonlanabilir.

İzlemede olacağım. Bu Linus denen arkadaşın yaşı ufak anladığım kadarı ile yani daka 30 lu yaşlarını sürüyor. Bir 10 yıl sonra tekrar bu forumda tartışırız acep ne olacak?
Cengiz ÜNAL
www.cengizunal.com.tr

heartsmagic

Linus arkadaş aralıkta 40 yaşında olacak :) Kısacası çok da genç sayılmaz.
Özgür yazılım bir şirketin tekelinde değildir. Kendisinin bir felsefesi var ve özgür yazılımı destekleyen birileri olduğu sürece de devam eder. GPL ile ilgili dünya üzerinde zaten olaylar bizim lehimize doğru kaymaya başladı bile:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=12614.0

cengizun

Her ne olursa olsun buraya kadar çok etkileyici. Dünyada daha önce pek görülmemiş ender olaylardan biri sanırım...
Cengiz ÜNAL
www.cengizunal.com.tr

heartsmagic

Alıntı yapılan: cengizun - 16 Ekim 2009 - 20:24:02
Her ne olursa olsun buraya kadar çok etkileyici. Dünyada daha önce pek görülmemiş ender olaylardan biri sanırım...

Alıntı Yap"Kimi insanlar milyonlara önderlik etmek için doğar. Kimileri dünyaya, onu değiştiren yazılımlar yazmak için gelir. Tek bir insan bunların ikisini birden yaptı: Torvalds."    Time.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2987.0
Tavsiye ederim :)

cengizun

Cengiz ÜNAL
www.cengizunal.com.tr

raspacı

@heartsmagic Linus arkadaşı referans alırken ben de bu işin babası Stallman amcayı  da okumanı öneririm. Stallman der ki :
Alıntı Yap"Özgür yazılım" para ile ilgili bir sorun değildir, bir özgürlük sorunudur. Bu kavramı anlamak için "düşünce özgürlüğü"nü düşünmeniz gerekir, "nerede beleş oraya yerleş" gibi değil.
http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.tr.html
http://www.gnu.org/home.tr.html
http://www.umutgokbayrak.com/page0/files/e5a3318ec7b55d5a373e7b67b3994525-11.html
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

cengizun

Etkilenmeye devam ediyorum...
Cengiz ÜNAL
www.cengizunal.com.tr

xwes

Alıntı yapılan: cengizun - 16 Ekim 2009 - 21:58:00
Etkilenmeye devam ediyorum...

Insanlara linuxtan bahsedince hemen herkes once arkasinda kimin oldugunu neden bu işi yaptiklarini filan soruyor. Bu dogal birşey. Ben de ilk bunlari sormuş ve şuphe ile yaklaşmiştim. Ancak geçen bunca zamandan sonra tum şuphelerim yerini guvene birakti. Linux kullandigim sure boyunca kimseden olmaz! hayir! gibi kelimeler işitmedim. Eger benim yapabilecekleri bir şey varsa herkes yardim etti. Bence GNU / linux insanligin şimdiye kadar gerçekleştirdigi en saf, anlamli ve başarili projelerden biri. Insanlar irk, dil, kultur, din farki gozetmeksizin birbirlerine yardim ediyor. Muthiş bir şey bu. Ayni zamanda teknolojinin gelişimini de hizlandiran bir sureç. Zamanla siz de şuphelerinizden kurtulursunuz merak etmeyin. Mesela şunu duşunun bu forum bayagi aktif ve kalabalik bir forum ancak yakin bir zamana kadar şu ustteki iki kuçuk reklam dahi yoktu, kimse bu populerlikten para kazanmaya kalkişmadi. (Bu iki reklam da mecburen kondu) Bir de başka forumlari duşunun her bir parça kirintisini sunmak için sayfanin %90ini reklamla dolduran ve sizden zorunlu olarak uye olmanizi ve mesaja cevap yazip teşekkur etmenizi bekleyen forumlari duşunun :) Samimiyeti gorursunuz.

tgulen

Merhaba herkese, :)

Aslında Ubuntu'ya Cengiz ile aynı kişi tarafından ve aynı zamanda bulaştırılan ikinci kişiyim. :) Reklam ile PR arasında çok temel bir fark vardır o da Reklam'ın para ile yapılmasıdır. Reklam da bu nedenle kişisel fikire göre daha değersizdir. Etrafımızdaki herhangi bir objeyi yaşamlarımıza alırken de işte bu kriterler ile hareket ediyoruz bilinçsizce de olsa... Arkadaşımızın veya ailemizin kullandığı arabayı, yiyeceği veya "marka"yı satın alıyor veya "tercih ediyoruz".

Ubuntu da (ücretsiz olduğu için değil öncelikle) tavsiye ile ulaştığım bir ürün oldu... Cengiz benden daha fazla zamanı olduğu için sanırım daha çok bulaştı Ubuntu'ya ve her geçen gün yeni haberler ve bilgiler ile gözleri kocaman anlattı bu işletim sisteminde öğrendiklerini... Ben de şu an onun gibi her gün öğrendiğim bir yeni bilgiyi Ubuntu'dan haberi olmayan kişiler ile paylaşıyorum. Ki onlar da her geçen gün merak ediyorlar. :) İşte zincir tamamlanıyor sanırım bu şekilde...

Tabii ki bazı konulara karşı tedbirli yaklaşmak gerekir. Ancak sanırım mass media dedikleri ve bir çok güzelliğin de o yığınlar içinde kaybolduğu bir kargaşa var... Ubuntu'yu keşke geçen sene tanısaydım da gündelik kullandığım bilgisayarımı Ubuntu ile yeni bir boyuta taşısaydım. Ne güzel ki şimdi bu noktadayım ve her geçen gün yenilikler ile heyecanlanıyorum. Bir gün gelince benim de katkım olacak... O güne kadar öğrenmeye ve uygulamaya devam... :)

Bu ortamda emeği olan herkese kendi adıma çok teşekkür ediyorum... :)

TG
"Müziksiz bir hayat hatadır" - Nietzsche

heartsmagic

Ne güzel, bugün iki kişisiniz yarın sizin tanıştıracağınız insanlarla dört kişi olacaksınız. Kısacası bu sayı her geçen gün -belki de- katlanarak artacak. Akılda şüpheler her zaman olabilir fakat önemli olan şu: Kimse bize bu işletim sistemini kullanmamız için bir dayatmada bulunmuyor :) İstersek kurup kullanırız, istemezsek yine bu bizim bileceğimiz iştir.

cengizun

Katılıyorum. Ama bu gün aklıma bir şey geldi...

Stallman programları yemek tariflerine benzetmiş ve yemek tariflerini kimsenin saklamaması gerektiğini isteyenin tarifi değiştirerek istediği eklemeyi yapabilmesi özgürlüğünün olması gerektiğinden bahsetmiş ve yapılan değişikliğin net tarifini açıklamak gerekliliğini söylemişti bir röportajında.

Stallman ın yaptığı aslında fikir sanat eseri olarak algılarsak bambaşka bir sonuca ulaşıyoruz.

Müzik eserlerini de ses ve sözlerden oluşan bir tarif gibi düşünürsek ki benziyor hakikaten. O zaman tüm dünya yanlış mı yapıyor? Fikir sanat eserleri kanunu fikir sanat eserlerini eser sahibi öldükten 70 yıl sonraya kadar varislerine mülk olarak bırakır. Ancak 70 yıl sonra anonimdir.

Ben müzisyenim ve 2 meslek birliğine de üyeyim. MSG ve Müyorbir. Bana kullanılan eserler üstünden para yatırılıyor. Bu sistem yurt dışında ve türküyede yıllardır böyle. Birileri kalksa ve ben bir eser yazıyorum bunu da insanlığa emanet ediyorum, alın üstünde bütün değişikliği yapın ama çıkan yeni eseri de sahiplenmeyin paylaşın isteyen kullansın isteyen atsın dese. Bilmiyorum herhalde fikir sanat camiası ayağa kalkardı.

Bu sanırım yönetim şekli ile ilgili bir sorun. Kapital sistemlerde böyle dicem ama tüm zamanlarda telif denen bir olgu vardı. Sosyalizmin yıllarca öncüsü olan Rusyanın ünlü bestecileri yaşadıkları dönemde kendi eserlerinin kullanılarak para kazanıldığı tüm işlerden para kazandılar. Mozart da eserlerini kullanmak isteyenlerden hak talep etmiştir kral dahil.

Sanırım bu alışmaya çalışacağım yeni bir olgu. Doğrusunu söylemek gerekirse bu sistemin aynısının müzik sektöründe olmasını istemezdim. Çünkü çocuklarıma 70 yıllığına sahip olacakları bir eser bırakmak istiyorum. Ama daha sonrasında bütün insanlık kullansın. Bana mantıklı geliyor...

Konuyu düşünmeye devam ediyorum...
Cengiz ÜNAL
www.cengizunal.com.tr

raspacı

Tam olarak dediğin şeye karşılık gelmiyor ama özgür yazılım para ile satılabilinir de. Değişiklik yapılması müzikte mümkün değil ama radiohead örneğin son albümünü netten isteyenin indirmesini ve isterse bağış yapmalarını sağlayan bir sistem geliştirdi ve oldukça iyi bir gelir elde etti.
Bazı özgür yazılımcılar da bağış sistemini kullanıyorlar. Kaldı ki kaynak kodu açık olduğu sürece ve değişikliğe izin verdiği müddetçe para ile de satmasında Stallman için sorun yok.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

cengizun

Değişiklik yapmak müzikte de mümkün.

Şarkının sözlerini ve notalarını, nakaratını, enstrümanlarını, istediğin şeyi değiştirip tekrar kaydedebilirsin. Ama o yeni bir müzik yapımı olur ve şimdiki kanunlara göre bunu yapmak için eser sahibinden izin almak gerekir.

Müzikte kaynak kodu bilgisayarda olduğu gibi eserin içine işli değildir. Müzisyen o eseri oluşturan sesleri ya yeniden deşifre eder, ya da eser sahibinin (eğer yazdıysa) notalarına erişebilirse onu icra eder veya değiştirir.

Genelde sahnede yorumlanırken söz ve melodiye sadık kalınır geri kalanlar değiştirilebilinir. %100 olmasada pop müzikte racon budur.
Klasik müzikte ise 1000 yıldır aynı kodlarla müzik yapılıyor. Eser artık anonimi geçmiş fosil olmuş ama bir nota değiştirince bütün klasik müzik camiası ayağa kalkıyor.

Halk müziğinde ise işte tam burada bir benzerlik var. İsteyen istediğini yapıp değiştirmektedir. Söz, nakarat, melodi, eşlik, dans. Uç uçabildiğince değiştir gönlünce. kaynak kod bile yok, ne duyduysan aklında ne kaldıysa kod o.

Stallman'ı modern ve yeni eserlerin halk müziği felsefesinde geliştirilmesini isteyen bir sanatçı olarak nitelendirebiliriz.
Cengiz ÜNAL
www.cengizunal.com.tr

Bedreddin

Bu arada yazılım konusunda gözardı edilmemesi gereken bir durumda şu: Bu geliştiricilerin hiçbirisi Ubuntu içmiyor söylediğiniz gibi, ama bunların büyük bir kısmı GNU/Linux dünyası için yaptıklarının yanı sıra, tam zamanlı işlerde de çalışıyorlar. Pekala tüm gün iş yerinde çalıştıktan sonra neden GNU/Linux dünyası için de çalışıyorlar? Birincisi, yukarıda da yazılmış. Bu bir özgürlük meselesidir. İkincisi, yaptıkları ileride kendilerine referans olacaktır. Bunun da önemli bir nokta olduğunu düşünüyorum.

Yine referans konusu, sadece bu konuda geçerli değil. Örneğin WordPress gibi yazılımlara tema hazırlıyor bazı insanlar, yine bir kısmı ücretsiz bir kısmı ücretli. Peki ücretsiz hazırlayan ne kazanıyor bu işten? Bir gün ücretli bir tema hazırlayıp satacağı zaman, "Bakın bunu da ben yapmıştım." diyebiliyor. Diplomalardan, sertifikalardan çok daha etkili olacağına şüphe yok. :)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

cengizun

Doğru... Parayla çalışabileceğin bir işin yoksa zaman verip bedava çalıştığın işi referans gösterirsin (tabi kimse bedava çalıştığını bilmek zorunda değil) Anlaşılır bir şey...
Cengiz ÜNAL
www.cengizunal.com.tr