Gönderen Konu: Maemo İçin Qt Araçları  (Okunma sayısı 1381 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »

Nokia, Maemo projesi için, topluluk merkezli Qt uygulama geliştirme çatısını duyurdu. Bilmeyenler için söyleyelim; Qt, KDE ortamında ve Pardus geliştirme süreçlerinde en sık kullanılan uygulama ve arayüz geliştirme araç takımı. Nokia'nın bu son duyurusu, geliştiricilerin Linux, Symbian ve Windows Mobile platformlarının yanı sıra artık Maemo platformunda da Qt araçlarını kullanabileceği anlamına geliyor.

Nokia, Uygulama Hizmetleri ve Çalışma Ortamı Bölümü Başkan Yardımcısı Sebastian NYSTRÖM'ün sözleri şöyle: "Geliştiriciler artık güçlü gömülü uygulamalar geliştirirken Qt uygulama geliştirme çatısını kullanabilecek. Ayrıca Qt'nin güçlü Webkit entegrasyonu, geliştiricilere web uygulamaları ve hizmetleri oluşturmada ciddi bir destek sağlayacak."

Nokia, basın açıklamasında, Maemo platformu için özel bir Qt sürümü çıkarmanın, platform içi tutarlılık ve Maemo'nun farlı sürümleri arasında uyumu sağlamada önemli bir avantaj sağlayacağının altını çiziyor. Nokia, Maemo platformu için resmi bir Qt portu oluşturuyor.

Qt Labs blog sayfalarındaki bir gönderide, Qt yazılım mühendisi Harald FERNENGEL, mevcut sürümde bazı "keskin dönemeçler" olduğunu belirtiyor. Yeni geliştirme çatısı; OpenGL ES2 donanım hızlandırması, donanımsal ya da sanal klavye girişi desteği, bütünleşik evrensel menü ve Phonon üzerinden ortam oynatımı gibi desteklere sahip. FERNENGEL, Maemo5 için Qt'nin şu an sadece Maemo-Scratchbox tabanlı SDK içinde inşa edilebildiğini söylüyor ve evrensel paketin birkaç güne kadar hazır olacağını ekliyor.

Maemo 5 için geliştirilen Qt araç takımlarıyla ayrıntılı geliştirme bilgileri proje sayfasında bulunabilir. Ayrıca Nokia N900 üzerinde çalışan Qt uygulama geliştirme araçlarının bir videosu da mevcut.

Bu önizleme sürümünün kaynak kodu, şu an için "özel teknoloji öngösterim lisansı" imzalanarak indirilebiliyor. Çok yakında, projenin sitesinde bir de Debian paketi yer alacak. Qt 4.6 nihai sürümünün, 2010'un ilk çeyreği içerisinde çıkması bekleniyor.

Kaynak: The H Online

ozgurlukicin.com
Özgür yazılım dergisi: eniXma