Toshiba Tecra Laptop'ta Ses sorunu

Başlatan EsatYuce, 10 Mart 2008 - 04:35:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

EsatYuce

Toshiba Tecra model laptopa Ubuntu 7.10'u yükledim.  'Rhythmbox Müzik Çalar (Müzik Çalıcı)' ve 'Film Oynatıcı' programları ile mp3 veya diğer ses dosyalarını çalmayı denedim, fakat hiçbir şey duymuyorum. ses ayarlarını kontrol ettim ('Ses Kontrolü' bölümünden). 2 tane aygıt görünüyor. Biri 'HDA Intel (Alsa mixer)' diğeri ise ' Realtek ALC262 (OSS Mixer). her ikisini de ayrı ayrı seçip denedim. 'Swithler' bile onaylı olduğu halde birşey olmadı. Ne yapmalıyım. Şimdiden ilgilerinize teşekkür ederim. 

heartsmagic

Mp3 oynatmak için gerekli paketleri kurduğun halde mi ses alamıyorsun, yoksa henüz kurmadın mı? Eğer kurmadıysan:

Alıntı Yapsudo aptitude install ubuntu-restricted-extras

komutu ile kurabilirsin. (Not: Sadece mp3 değil, java vs. paketlerini de kurar)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

EsatYuce

Daha önce hiç Linux kullanmadım. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bu söylenileni nereye kurmam gerekiyor ses duymam için.

MeBuNtU

Arkadaşın dediği komutu terminale yazıyorsun öyle kuruluyor.  :)

EsatYuce

Arkadaşlar çok özür dileyerek söylemek istiyorum. Terminal nedir? nasıl ulaşabilirim oraya? Tek bildiğim 'Bilgisayarım' içinde 'Dosya sistemi' adında bir bölüm bulunduğu. Terminal denilen şey bu bölümün içindeki klasörlerden biri midir? Yoksa nedir?

Sypro

terminali kısaca özetlersen windowstaki komut satırı gibi bir ekran.

uygulamalar > donatılar > uçbirim    yolunu takip ederek ulaşabileceğin gibi, alt +F2 ye basıp çalıştır penceresine   gnome-terminal   yazarak da çalıştırabilirsin.

ayrıca burası ubuntu yardım forumu, yardım isterken kimseden özür dilemek zorunda değilsin.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

bebek

Ayrıca terminale komutu yazdığında sana password soracaktır; kurulumu yaparken koyduğun şifredir bu. Ve terminalde klavye kısa yolları çalışmaz; o yüzden fareyi bu konuda kullanırsan komutu elle yazmak yerine hatasız bir şekilde girebilirsin.  Bunu da hatırlatmak istedim sana.
Kolay gelsin

Sypro

klavye kısayollarından kasıt kopyala/yapıştır/kes üçlüsü.
yani burdan kopyalayıp direk terminal ekranına yapıştırmak istersen ctrl v yaptığında ya hiçbir şey çıkmaz ya da [V^ gibi bir şey çıkar:)
güzel olmuş bu noktanın yakalanması. 

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

EsatYuce

Söyleneni Terminale yazdım. Sonra sırasıyla şunlar oldu:

E: dpkg was interrupted, you must manually run 'dpkg --configure -a' to correct the problem.
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
Geniş durum bilgisi okunuyor
Paketlerin durumu güncelleniyor... Done
Etiket veritabanı oluşturuluyor... Done
E: dpkg was interrupted, you must manually run 'dpkg --configure -a' to correct the problem.

Ardından terminale 'dpkg --configure -a' yazdım (tırnak işaretleri hariç)
'dpkg: işlemi yapmak için süperkullanıcı hakları gerekli' diye bir yazı ekrana geldi.

Şimdi ne olacak??

Sypro

terminal ile beraber bir tane daha root hakkı gerektiren yazılım açmış olabilir misiniz ?
synaptic ya da add/remove gibi.

çünkü aynı anda iki farklı yerden root bağlanamazsınız. ve illa ki biri hata verir.

terminale

sudo dpkg --configure -a
yazın.

var olan tüm yazılımları kapatın, sonra yukarda verilen kodu tekrar yazın.

EsatYuce

Sypro'nun dediğini yaptım. Şöyle oldu:

Setting up java-common (0.26ubuntu1) ...
Setting up odbcinst1debian1 (2.2.11-16) ...
Setting up unixodbc (2.2.11-16) ...
Setting up gcc-3.3-base (1:3.3.6-15ubuntu2) ...
Setting up libstdc++5 (1:3.3.6-15ubuntu2) ...
Processing triggers for libc6 ...
ldconfig deferred processing now taking place

Sypro

tamam işte sorun çözülmüş.

kurulum tamamlanmış :)

EsatYuce

Sypro

sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras
ksımını da yazdın sonra di mi ?

yine de ses yok ise live cd ile çalıştırır mısın? ordan ses alabilecek misin bi denyelim.
yani ses kaybı, donanım ile alakalı mı yoksa ubuntu kurulumundan sonra başlayan bi sorun ile alakalı mı..

heartsmagic

İlk mesajımda daha açık belirtmeliymişim. Sistemde mi ses yok , yoksa sadece mp3lerde mi?
Anlaşılan sende sistemde ses yok, bu nedenle:

Alıntı Yapsudo lspci | grep Audio

komutunun çıktısını bir alsak.

EsatYuce

Çıktısı:

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller (rev 02)

Yukarıda söylenenleri de uyguladım. Yine başarılı olamadım.

Önemli bir not: Diğer işletim sisteminde ses olduğu halde Linux'e geçtiğimde hiçbir ses duyamıyorum. Hiçbir şekilde ses yok.

EsatYuce

Çıktısı şöyledir:

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller (rev 02)

Önemli bir not: Diğer işletim sisteminde ses olduğu halde Linux'e geçtiğinde hiçbir şekilde ses alamıyorum. Kurduğumdan beri hiç ses yok.

heartsmagic

Alıntı Yaplsmod | grep snd_hda_intel

çıktısı ne diyor?

EsatYuce

Alıntı Yaplsmod | grep snd_hda_intel
Çıktısı:

snd_hda_intel         263712  1
snd_pcm                80388  2 snd_hda_intel,snd_pcm_oss
snd                    54660  11 snd_hda_intel,snd_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_pcm,snd_seq_oss,snd_rawmidi,snd_seq,snd_timer,snd_seq_device
snd_page_alloc         11400  2 snd_hda_intel,snd_pcm

Ayrıca az önceki işlemi terminalde yatırdım. Birçok işlem gerçekleşti.

heartsmagic

Modüller de yüklü görünüyor. Ses kanallarının hepsinin açık olduğuna emin misin?

EsatYuce

heartsmagic

Esat ses kanallarından bahsediyordum. Ekranın sağ üst köşesinde sesle ilgili kısmı bulup, tüm kanallar açık mı bir bakar mısın.

EsatYuce

Evet onlar da açık. Hatta 'Switchler' de tıklı. Hatta Yeğlenenler (Ses Kontrolü Tercihleri)'in bile hepsi seçili.

heartsmagic

Alıntı Yapcat  /dev/urandom > /dev/dsp

komutunu verince hışırtılı bir ses geliyor mu?

Not: Ctrl+C ile sonlandırabilirsin.

EsatYuce

Alıntı Yapcat  /dev/urandom > /dev/dsp

komutunu kullandım hiçbirşey olmadı. sadece terminalde imleç alt satıra geçti