Tek Komut İle Sıkıştırılmış Dosyaları Açmak

Başlatan garafatma, 14 Ekim 2009 - 15:53:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

garafatma

Bugün okuduğum bir yazıda adı unp adında bir programla tanıştım. Kendisi tüm sıkıştırlmış formattaki dosyaları, tek komut ile açmaya yarayan güzel bir program. Yüklemek için;

sudo apt-get install unp

komutu ile yükledikten sonra komut satırından ne tür bir sıkıştırılmış dosya açmak istiyorsak;

unp *.rar

unp *.tar.gz

unp *.zip

vs...

gibi... Eğer daha çok bilgi almak istiyorsanız, her zamanki gibi "man" komutunu kullanarak, her türlü bilgiyi alabilirsiniz.

Kaynak - Son Kaynak
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

garafatma

Normalde tar.gz veya unrar kullanırız ya bir dizin içindeki sıkıştırılmış dosyayı, buda aynı şekilde.

Dizin içinde birden fazla sıkıştırılmış dosya var ise

unp *.* şeklinde kullanılabiliyor.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ironic

Farklı uzantıları bir arada denemedim de .zip dosyaların hepsini tek seferde seçip ben açabiliyorum?

kuleyni

işte bu süper oldu :)

Teşekkürler @keiser_soze

garafatma

@ironic bazen bende senin gibi kullanıyorum :) Ama genelde konsolda görürüm işimi. Buda konsol uygulaması daha çok, X ortamında mutlaka kolay araçlarda vardır.

İşinize yarıyorsa ne mutlu :)

Dixie

Sh4oTT

İşimi gördü paylaşım için teşekkür ederim :)

ahmet_matematikci

♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

ata1

betseg

yaourt -S python-unp
AUR4'te adı değişmiş.

Veya
wget http://pypi.python.org/packages/source/u/unp/unp-0.3.tar.gz
tar xvf unp-0.3.tar.gz
cd unp-0.3
makepkg -sri

ata1

şimdi yukledim arkdaş nasıl değişmis denedindemi değişmiş diyebiliyorsun bende yükledim buyur bak
┌(ata@ata)─(0)─(08:47 ÖS Sal Ağu 11)─(~)─(8 files, b)
└→> yaourt -S unp
[sudo] password for ata:
uyarı: unp-2.0~pre7+nmu1-2 güncel -- yeniden kuruluyor
paket bağımlılıkları çözümleniyor...
varsa paketler arası çakışmalara bakılıyor...

Paketler (1) unp-2.0~pre7+nmu1-2

Toplam Kurulum Boyutu:  0,13 MiB
Güncelleme Boyutu:     0,00 MiB

:: Kuruluma onay veriyor musunuz? [E/h]
(1/1) anahtarlıktaki anahtarlar kontrol ediliyor   [######################] 100%
(1/1) paket bütünlüğü kontrol ediliyor             [######################] 100%
(1/1) paket dosyaları yükleniyor                   [######################] 100%
(1/1) dosya çakışmaları kontrol ediliyor           [######################] 100%
(1/1) disk alanı kontrol ediliyor                  [######################] 100%
(1/1) tekrar kuruluyor unp                         [######################] 100%

┌(ata@ata)─(0)─(08:47 ÖS Sal Ağu 11)─(~)─(8 files, b)
└→>

betseg

ata1

aga çıktıma bakmadanmı konuşuyorsun yourt ıle başlayan nasıl resmi depo once çıktıma bak
15 dakıka oldu yükleyelı ve ben 20 gun önce aur 4  de geçtım zaten

betseg

Aga yaourt resmi depodan da indirir. İstersan yaourt ile pacman indirmeyi dene. Dene bi. AUR'da pacman yok diye biliyorum.

┌┤arda│ @ ~

└┼───> $ yaourt -S pacman
[sudo] password for arda: 
warning: pacman-4.2.1-2 is up to date -- reinstalling
resolving dependencies...
looking for conflicting packages...
Packages (1) pacman-4.2.1-2
Total Download Size:   0.65 MiB
Total Installed Size:  4.37 MiB
Net Upgrade Size:      0.00 MiB
:: Proceed with installation? [Y/n] y
:: Retrieving packages ...
 pacman-4.2.1-2-x86_64           663.5 KiB   573K/s 00:01 [------------------------------] 100%
(1/1) checking keys in keyring                            [------------------------------] 100%
(1/1) checking package integrity                          [------------------------------] 100%
(1/1) loading package files                               [------------------------------] 100%
(1/1) checking for file conflicts                         [------------------------------] 100%
(1/1) checking available disk space                       [------------------------------] 100%
(1/1) reinstalling pacman                                 [------------------------------] 100%
┌┤arda│ @ ~

└┼───> $ 

ata1

aga yaourt nerenın aur nerenın  neyse konuyu uzatmayacağım hayırlı formlar sana

evet aurda yok sen iyi biliyorsun bunlar nedir o zaman

betseg

Ben pacman yazdım. Bunlar pacman'le İLGİLİ programlar.

Reverser

Yaourt ile resmi depodan paket çekebilirsin @eral.

XFCE ROCKS !