* Ati Mobility Radeon x600 - Problem

Başlatan ParadiseGuard, 10 Ekim 2009 - 23:53:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ParadiseGuard

Merhaba saygıdeğer arkadaşlarım,

Öncelikle konu başlığındada belirtmiş olduğum grafik kartım ile ilgili problemim olduğunu tekrar belirteyim,

Bir çok kaynaktan bir çok şey denedim fakat grafik kartımdan performans alamıyorum, özellikle facebookta bile video vs. izlerken, 2D grafikler üzerinde çalışırken ubuntu kasıyor.

Ayrıca ubuntu synaptic paket yöntecisi üzerinde rastladığım bir iki 3D oyunu oynamaya çalıştığımda olağan dışı bir şekilde kasıyor ve donmalar oluşuyor.

Cihazım Sony Vaio VGN-A517B modeli sistem özellikleri aşağıdaki gibidir:

İşlemci: Intel Centrino 1.73 GHz 533 Mhz Sonoma 2 MB Cache Bellek
Bellek:  2 x 1GB DDR2 533 MHz
HDD:    80 GB Serial -ATA (5400 rpm)
Ses:     Intel® High Definition Audio compatible, 3D audio (Direct Sound 3D support)
Yonga:  Mobile Intel 915PM Express 533 MHz
Grafik:  ATI MOBILITY™ RADEON® X600 256MB HyperMemory™
İşletim Sİstemi: Ubuntu 9.04 Jaunty
Sistem özelliklerim tam olarak bunlar,

Yardım almak istediğim konu(lar) ise,

• Grafik kartımı 3D oyunlar, ve 2D grafikler ile kullanırken yeterli performansı alabilemem için ne yapmam gerektiği hakkında yardımlarınız.
  • Her oturum açılışında Wireless bağlantısı kurmam için bir pencere çıkıyor ve her defasında benden şifre girmemi istiyor bunu her seferinde yapmak canımı sıkıyor, bu konu hakkındaki yardım önerilerinizi rica ediyorum.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir değerli zamanınızı ayırdığınız için şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Dünümü hatırlayamayacaksam,
Bu günümü neden yaşıyorum,
Ne utanmazımki bide yarınımı bekliyorum.

tab

Alıntı yapılan: ParadiseGuard - 10 Ekim 2009 - 23:53:47
    ...Her oturum açılışında Wireless bağlantısı kurmam için bir pencere çıkıyor ve her defasında benden şifre girmemi istiyor bunu her seferinde yapmak canımı sıkıyor...

öncelikle aramıza hos  geldin!:) yukarıdakı sorunun için:yanlıs hatırlamıyorsam wi-fi nin gozuktuğu yere bir kere sol buton  ile tıkla daha sonra VPN ayarları-VPN yapılandır dan acılan pencereden kablosuza tılayınca wi-fi adresin gelir oraya tıkla ve edit de yanılmıyorsam bir pencere gelecek ve ona güvenli işaretle gibi birsey demen gerekiyor..kolay gelsin[/list]

zeitgeist

Ekran kartı sürücülerini yüklemiş miydin? Şu komutların çıktılarına bakmak gerek:

lspci | grep -i vga

glxinfo | grep render

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ParadiseGuard

Alıntı yapılan: tolga ali - 11 Ekim 2009 - 00:09:01
      Alıntı yapılan: ParadiseGuard - 10 Ekim 2009 - 23:53:47
      ...Her oturum açılışında Wireless bağlantısı kurmam için bir pencere çıkıyor ve her defasında benden şifre girmemi istiyor bunu her seferinde yapmak canımı sıkıyor...

öncelikle aramıza hos  geldin!:) yukarıdakı sorunun için:yanlıs hatırlamıyorsam wi-fi nin gozuktuğu yere bir kere sol buton  ile tıkla daha sonra VPN ayarları-VPN yapılandır dan acılan pencereden kablosuza tılayınca wi-fi adresin gelir oraya tıkla ve edit de yanılmıyorsam bir pencere gelecek ve ona güvenli işaretle gibi birsey demen gerekiyor..kolay gelsin[/list]

Çözüm: Bağlantılara Sağ Tıkla -> Bağlantıları Düzenle -> Kablosuz Tabı ->Görünen Kablusuz bağlantıya tıklayıp Düzenle(Edit) basın -> İptal ve Uygula butonlarının yanında "Tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir" seçimini işaretle -> Uygula.

Alıntı yapılan: zeitgeist - 11 Ekim 2009 - 00:36:54
      Ekran kartı sürücülerini yüklemiş miydin? Şu komutların çıktılarına bakmak gerek:
      lspci | grep -i vga
      glxinfo | grep render

Alıntı Yapmikail@mikail-mobile:~$ lspci | grep -i vga
      01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc M24 1P [Radeon Mobility X600]
      mikail@mikail-mobile:~$ glxinfo | grep render
      direct rendering: Yes
      OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 20060815 x86/MMX/SSE2 TCL
      mikail@mikail-mobile:~$

Her ikinizede ilginiz ve yardımlarınızdan ötürü teşekkürü bir borç bilir, teşekkürümü kabul etmenizi rica ederim saygılarımla.

tab

biraz karısık anlatmıs olabilirim ama dediğin gibi olabilir peki bu yolla o sorunu cozdunmu?

ParadiseGuard

tab

ne demek arkadasım tekrar hos geldin minettar olmaya gerek yok ne zaman yardıma ihtiyacın olursa..

ParadiseGuard

tab

Alıntı yapılan: zeitgeist - 11 Ekim 2009 - 00:36:54

lspci | grep -i vga

glxinfo | grep render

şu kodların çıktısını buraya copy/paste edebiilir misin

NOT:bu kodları uygulamalar/donatılar/uçbirim e yazarsan cıktılar karsına gelir..

ParadiseGuard

Alıntı Yapmikail@mikail-mobile:~$ lspci | grep -i vga
      01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc M24 1P [Radeon Mobility X600]
      mikail@mikail-mobile:~$ glxinfo | grep render
      direct rendering: Yes
      OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 20060815 x86/MMX/SSE2 TCL
      mikail@mikail-mobile:~$

Çıktı tam olarak yukarıdaki gibidir.

İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Ekim 2009 - 12:58:30

Sonuç nedir bu durum hakkında hala ne yapabileceğimiz hakkında bir fikir üretemedikmi acaba, özellikle warsow isimli oyunu oynamayı çok istiyorum.

Sevgi ve Saygılarımla.

localhost

Ekran kartin 3D özelligini MESA sürücüsü tarafindan kullaniyor. Bu sürücü tam anlamiyla 3D destegi sunamiyor. Bir diger kötü haberde ATI 9X sürücüleri senin karta destek vermiyor. Denemek istersen forumda ATI sabit basliginda kurulum anlatimlari var. Oralardan yararlanabilirsin.
      Linux LPIC1 - MCSA

ParadiseGuard

O sürücüleri denedim efendim, sonuç olarak sistem başlamama gibi bir durum oluşunca, sistemi recovery modda çalıştırıp, silmek zorunda kaldım, ne yapabilirim şu an, alternatif bir sürücü yokmudur, 3D den faydalanabileceğim.

localhost

Alternatif sürücüler radeonhd,  radeon var. Diger alternatif ATI 8.X sürücülerini kurmayi deneyebilirsin.
      Linux LPIC1 - MCSA

ParadiseGuard

ATI 8.X sürücülerini nereden temin edebilirim?.

Kusuruma bakmayın umarım rahatsızlık vermiyorumdur.

Tamam şu an bir kaynaktan: ati-driver-installer-8.24.8-i386.run isimli sürücü kurulumunu indiriyorum.

Umarım bu sürücüden sonuç alabilirim.

Gerekli bilgilendirmeyi yapacağım.

İlgilerinizden ötürü tekraren teşekkürümü sunarım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Ekim 2009 - 04:31:55

Sürücü kurulumu sırasında yine problem yaşadım deneyimsizliğimin getirmiş olduğu bir durum olsa gerek yine yardımlarınıza ihtiyacım var.

root@mikail-mobile:/home/mikail/Masaüstü# ./ati-driver-installer-8.24.8-x86.run
      Creating directory fglrx-install
      Verifying archive integrity... All good.
      Uncompressing ATI Proprietary Linux Driver-8.24.8...
      -e ==================================================
      -e  ATI Technologies Linux Driver Installer/Packager
      -e ==================================================
      Detected configuration:
      Architecture: i686 (32-bit)
      X Server: unable to detect
      Removing temporary directory: fglrx-install

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Ekim 2009 - 16:00:53

Herhangi bir çözüm yolumuz yokmudur, kaldıkmı böyle yani  :-[.

X Server: unable to detect <- bu ne anlama geliyor anlamış değilim xserver-xorg-xxx bir ton şey kurulu gözüküyor synaptic paket yöneticisinde!

psikonevroz

Bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Ama yine de uygulamak istiyorum derseniz.Buradaki yolu deneyerek ATI'nın sürücüsünü kurabilirsiniz.

ParadiseGuard

Alıntı yapılan: psikonevroz - 11 Ekim 2009 - 17:50:06
      Bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Ama yine de uygulamak istiyorum derseniz.Buradaki yolu deneyerek ATI'nın sürücüsünü kurabilirsiniz.

Teşekkür ederim şu an herşeyi dener oldum bunuda deneyip geri bildirim yapacağım.

Saygı ve Sevgilerimle.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Ekim 2009 - 03:52:16

Biri olsa diğeri bozuluyor anlamadım gitti vermiş olduğunuz adrestekileri harfiyen uyguladım şuanda grafik kartım 3D de uçuyor ve hatta windowsta bile böyle bir etkiyi zor alırdım, ama şu an 2D çökmüş durumda firefoxta tekerleği kullanarak sayfaları kaydırmaya kalkıştığımda deli gibi kasıyor bu 3D yi bozmadan 2D görüntü sorunumuzu nasıl düzeltebiliriz?

Sevgi ve Saygılarımla.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Ekim 2009 - 13:55:21

Ayrıca ATI Catalyst Control Center açılmıyor(super-user da dahil) bunun sorunla ne gibi bi ilgisi vardır siz daha iyi bilirsiniz.

Sevgi ve Saygılarımla.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Ekim 2009 - 00:13:31

Arkadaşlar lütfen yardım canım çok sıkıldı, Warsow'u 1440x900 ekran çözünürlüğünde canavar gibi oynuyorum fakat sitelerde gezinirken, gimp, Eclipse, vb. şeyler kullanırken en azından penceleri küçültüp, büyütürken ciddi manada kasıyor, lütfen yardımlarınızla buraya kadar geldim, buradan sonra tıkanmak istemiyorum.

Sevgi ve Saygılarımla.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Ekim 2009 - 10:47:13

mikail@mikail-mobile:~$ aticonfig --list-adapters
      Xlib:  extension "Generic Event Extension" missing on display ":0.0".
      Xlib:  extension "Generic Event Extension" missing on display ":0.0".
      * 0. 01:00.0 ATI MOBILITY RADEON X600

* - Default adapter

Gerekirse bide böyle bir çıktı var.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ekim 2009 - 00:02:00

Şu an için ileri dönük düşüncem, ubuntu 10.4 ü beklemek umarım 10.4 te ATI sürücülerinde 9.04 teki sorunları yaşamam.
      Zaten ekimin sonuna yayınlanıyor değilmi, bide upgrade edersem ubuntuyu, sanki sıfır cd den kurmuş gibi olacağım değilmi? ona göre ya sıfır CD den kurayım yada upgrade edeyim.

Sevgi ve Saygılarımla.

zeitgeist

Görünen o ki ekran kartı sürücüleri yükleyip sorunu çözmüşsün. 2d uygulamarda bilgisayar kasılıyor derken tek ölçütün mozillla ile internette gezinme mi? Eğer öyleyse bu hatalı bir çıkarım olabilir. Alternatif tarayıcıları denemiş miydin, sadece flashlı sayfalarda sorun yaşıyor olabilir misin?

Ubuntu'nun yeni sürümüne gelince; ben her zaman yeni kurulum taraftarıyım.

ParadiseGuard

Yok Masaüstü ortamında bile Sürücüleri kurduktan sonra, çok kasmaya başladı Firfox ile bir ilgisi yok, * her şey de öyle, ama 3Dde tek kelime ile mükemmel.

Ayrıca o zaman yeni kurulum yapayım bende, hiç bir konfigrasyon yapmayacağım ekimin sonunu bekleyeceğim o zaman.

Sizlerin zamanını aldım hakkınızı helal edin, verdiğiniz tüm bilgilerden, yardımlardan dolayı çok teşekkür ederim.

Sevgi ve Saygılarımla.

zeitgeist

Son olarak bir tavsiye de daha bulunayım; eğer Compiz sevidiğin, kullandığın bir eğlence değilse bu yazılımı kapatman belirgin bir hız artışı sağlayabilir. Compiz'i kapatmak için:

sağ fare tuşu - masaüstü artalanını değiştir - görsel efektler - hiçbiri

ya da

Alt+F2 >> metacity --replace

komutunu kullanabilirsin.