Ekran kartı sorunu

Başlatan gypso, 20 Mayıs 2008 - 20:45:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gypso

Selamlar, PC birden bire kasmaya başladı, baktım düzeleceği yok pc yi kapatım açtım, Ubuntu açılmaya başladığı sırada şöyle bir uyarı aldım,

Alıntı YapRoutine check of drives :/dev/sda3
Press ESC to skip

yan tarafında da %x dolmaya başladı, %100 e geldiğinde ''Ubuntu is running in low-grapics mode'' altında da birsürü not ve en altındada yaplandır-pc yi kapat-devam  seçenekleri vardı, devam etmeyi seçtim pc açıldı fakat dev gibi ekran ile karşılaştım herşey dev gibiydi, sistem<tercihler< ekran çözünürlülüğü girdim Relution 800x600 ve 640x480 den başka seçenek yoktu ,

Daha sonra compizi açmak istedim , işlevin gerçekleşmesi için ekran kartının açlışması gerektiğini söyledi, enable dedim pc yi kapatım açtım masaüstü eski haline geldi, fakat compizi çalıştırır çalıştırmaz ekran sapsarı olup donup kalıyor, pcyi kapatım açtığımda düzeliyor ,

Benim sorunum nedir arkadaşlar ne yapmam gerekiyor?

munirekinci

İlginç bir durum, fsck'yi iptal mi ettin?
Gerçi fsck'nin iptal edilmesinin böyle bir sonuç doğurmasıda bana pek olası gelmiyor.

Sypro

Ekran kartı driverını yeniden kurmayı deneyebilirsin. xorg.conf'tan kontrol et istersen durumlar nedir ne değildir diye önce. Son olarak da compiz'i yeniden kurabilirsin. Yine de devam ederse bi yerlerde başka bir sorun var demektir.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

gypso

buyrun bir bakın

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by failsafeDexconf, using
# values from the debconf database and some overrides to use vesa mode.
#
# You should use dexconf or another such tool for creating a "real" xorg.conf
# For example:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg
Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "tr"
Option "XkbOptions" "lv3:ralt_switch"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "mouse"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Boardname "vesa"
Busid "PCI:2:0:1"
Driver "fglrx"
Screen 0
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
Vendorname "Plug 'n' Play"
Modelname "Plug 'n' Play"
  modeline  "640x480@60" 25.2 640 656 752 800 480 490 492 525 -vsync -hsync
Gamma 1.0
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "Configured Video Device"
Monitor "Configured Monitor"
Defaultdepth 24
SubSection "Display"
Depth 24
Virtual 640 480
Modes "640x480@60"
EndSubSection
EndSection

Section "ServerLayout"
Identifier "Default Layout"
  screen 0 "screen1" 0 0
EndSection
Section "Module"
Load "glx"
Load "GLcore"
Load "v4l"
EndSection
Section "device" # 
Identifier "device1"
Boardname "ATI Radeon"
Busid "PCI:2:0:0"
Driver "ati"
Screen 0
Vendorname "ATI"
Option "MergedFB" "off"
EndSection
Section "screen" # 
Identifier "screen1"
Device "device1"
Defaultdepth 24
Monitor "monitor1"
SubSection "Display"
Depth 24
Modes "1024x768@60" "1280x960@60" "800x600@60" "1280x1024@60" "800x600@56" "640x480@60"
EndSubSection
EndSection
Section "monitor" # 
Identifier "monitor1"
Vendorname "Generic LCD Display"
Modelname "LCD Panel 1280x1024"
Horizsync 31.5-64.0
Vertrefresh 56.0 - 65.0
  modeline  "640x480@60" 25.2 640 656 752 800 480 490 492 525 -vsync -hsync
  modeline  "800x600@56" 36.0 800 824 896 1024 600 601 603 625 +hsync +vsync
  modeline  "800x600@60" 40.0 800 840 968 1056 600 601 605 628 +hsync +vsync
  modeline  "1024x768@60" 65.0 1024 1048 1184 1344 768 771 777 806 -vsync -hsync
  modeline  "1280x960@60" 102.1 1280 1360 1496 1712 960 961 964 994 -hsync +vsync
  modeline  "1280x1024@60" 108.0 1280 1328 1440 1688 1024 1025 1028 1066 +hsync +vsync
Gamma 1.0
EndSection
Section "ServerFlags"
EndSection

gypso

heartsmagic

Envy sorunu forumda anlatıldı, bu metin tabanlı kurulum mu? Eğer değilse metin tabanlı olarak dene. Sabit Envy başlığında bahsi geçiyor bunun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gypso

arkadaşlar 8.04 için envy nerden çekebilirim, forumda bulamadım ? ekran kartını ,envy i hepsini kaldırdım, tekrar yükliycem, ne yaptıysam düzelmedi durum.

Sypro

EnvyNG olarak bakarsanız olacaktı forumda bir .deb link'i.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

lseker

http://albertomilone.com/ubuntu/nvidia/scripts/envyng/envyng_1.0.4ubuntu9_all.deb

sudo dpkg -i paket.adi

kurulum yaptıktan sonra

sudo envy -t

ile konsoldan çalıştırarak kullanmanı söylüyor Heartsmagic..

Yine hata alırsan sistem dilini Türkçeden İngilizceye çevirerek giriş yapıp dene...
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

Sypro

ve 9 saniye sonra .deb paketine ait link verilir.. güzel hız :)

lseker

Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

gypso

Teşekkürler arkadaşlar, fakat durum daha da kötü bir vaziyet aldı, masaüstü düzenle menüsünden custom'u seçerek ekran kartını otomatik olarak tekrar yüklemek istedim, yükledi de, durum bir an için düzeldi, ekran eskisi gibi yerli yerine oturdu, sistemi tekrar başlatmalısınız diye bir mesaj aldım, kapatım açtım fakat  bembeyaz bir ekran ile karşılaştım, hiçbirşey yok, hiçbir işlem yapamıyorum, üç dört defa reset attım ama sonuç aynı.Şu an xp deyim, az önce orjinal ubuntu 8.04 hardy cd imde geldi :) gömdermişler sağolsunlar, tekrar mı kursam ubuntu'yu? durum işin içinden çıkılmaz hale geldi, ayın 7'sinde pc yi de arkadaşa teslim edeceğim ama, kendim yeni bir pc alacağım, valla ne yapacağımı şaşırdım.

Kutadgu

EnvyNG synaptic de bulunuyor bende oradan yüklemiştim.

gypso

ekranı görebilsem dediğinizi yapıcam ama, ekran yok, napıcam ben şimdi ?

demir

EnvyNG'yi komut satırından kurabilirsin...

EnvyNG kurmadan önce "Kısıtlanmış Sürücüler"den bir uyarı alıp herhangi bir kurulum yaptın mı?

LIVE FREE OR DIE

Aklı olan Linux, Parası olan MAC, ikisi de olmayan Windows :)

erginemr

Bu işlemleri yapabilmek için Ubuntu'yu kurtarma kipinde (recovery mode) açın...

Ya da olabiliyorsa, normal açın ama Ctrl+Alt+F1-6 ile sanal terminallerden birine geçin.

gypso

arkadaşlar ubuntu yu açtığımda hiçbirşey göremiyorum, ekran bembeyaz, görmeden birşey yapamam, bana başka birşey öneremezmisiniz ? ben işin içinden çıkamıyorum, aklıma format dan başka birşey gelmiyorum ??

gypso

ctrl+alt+F1-6, ben -6 kısmını anlamadım, ayrıca sanal terminale girdiğimde ne yapmam gerekiyor, ayrıntılı bir açıklama yapabilirmisin ?? ayrıca recorvy mode de açtım orada da aynı, ekran hiç yok ?

erginemr

ctrl+alt+f1, ctrl+alt+f2, ..., ctrl+alt+f6 gibi. Bunlar, sanal terminale geçmek için kullanılan kısayollar. ctrl+alt+f7 de grafik ekrana geçiyor.

Bundan bahsetmemin sebebi; yukarıda verilen şekilde Envy'yi metin modunda siyah ekrandan kurabilmeniz için:
sudo envyng -t

[Not: envy -> envyng olarak düzeltildi.]

heartsmagic

Öncelikle muhtemelen yanlış Envy sürümünü kurdun zira Hardy için .deb paketi yok bildiğim kadarıyla, o .deb paketi Gutsy içindir. Hardy depolarında zaten Envy var, sadece bazı depoları açmak gerekiyor olabilir ki o da forumda anlatılıyor.

Sıfırdan kurulumdan önce konsoldan çalışabilirsin, tabi bu senin tecrübene bağlı. @erginemr'in anlattığı gibi Ctrl+Alt+F1-6 ile bir sanal terminale düşer, Envy'yi konsoldan çalıştırırsın ancak benim tavsiyem önce doğru Envy sürümünü kurman. Bunun içinde önce var olan Envy'yi kadlırıp, gerekli depoları açıp, Hardy sürümünü kurup, ekran kartı sürücünü silip ardından sıfırdan yenisini kurman.

Yok yapamam diyorsan bilmiyorum, artık temiz bir kurulum mu yaparsın başka bir şey mi denersin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.