HP Compaq Mini

Başlatan özgürubuntu, 14 Ekim 2009 - 22:55:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

Bugün Turkcell kampanyasından aldım bu cihazı arkadaşlar, 29 Ekim'de 9.10 çıkınca Karmic yüklemeyi düşünüyorum. Yalnız Windows üzerinden "Yönet > Disk Yönetimi" kısmından diski bölemedim "bölümü küçült" gibi bir menü çıkmıyor (160 GB) Nasıl yapılıyor bir fikriniz var mı?

Hem Ubuntu hem Windows XP kullanabilir miyiz? (Eşim kullacak bilgisayarı, işyerine de götürecek bazı işler için mecbur windowsun kalması lazım)

RAM arttırılabiliyor mu? Resmen işkence gibi geldi Windows, Ubuntu'nun hızının ardından.. :D

garafatma

Bildiğim kadarıyla küçültme işlemi Vista da var, XP de yok sanırım. Ancak disk birleştiricissi yapıp gParted ile bölebilirsin gibi geliyor.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

localhost

Diskler bölünüyormu bilmiyorum ama ubuntuya ait bölümleri silip birlestiriyor :) @keiser_soze nin önerisini deneyebilirsin. Ram eklemesi yapabilirsin. Eger bos slot varsa. Birde hiz frekanslarinin ayni olmasina dikkat etmelisin.
Linux LPIC1 - MCSA

özgürubuntu

Az önce UNR kurdum (9.04) ancak güncelleme sonrası paneller gelmiyor.. Alt+f2 kombinasyonu da çalışmıyor ne yapmak gerek? ctrl+alt+f1 konsola giriyorum ama root şifresi belirlemediğimden güncelleme yapamıyorum

localhost

güncelleme icin root sifresi gerekmezdir. sudo apt-get update dediginde kullanici sifresini kabul etmiyormu ?
Linux LPIC1 - MCSA

özgürubuntu

@cagliari
Alıntı Yapbirkaç gün önce arkadaşıma kurdum ubuntu UNR 9.04 tamamen aynı sorunla karşılaştık. lounchpad'de de bu bug birçok defalar rapor edilmiş, oradaki çözüm önerilerini uyguladım, desktop switcherı islip yeni sürümünü kurdum, güncellemeleri yaptım falan filan ama hiç* bir şey fayda etmedi. Ben de sil baştan tekrar kurdum, ama bu sefer classic mode'ye geçmeden önce güncellemeri yaptım, daha sonra classic mode'ye geçtim ve sorun olmadı.

Benim takip ettiğim bug aşağıdakiydi, istersen uğraş, ama çözeceğini sanmıyorum.

Bu arada arkadaşın netbooku Asus 1000HE idi. Sorun birçok modelde rapor edilmiş o ayrı.

https://bugs.launchpad.net/desktop-switcher/+bug/349519

Karmic'e yükseltmeye başladım.. sorun yükseltme de çözülmezse sanırım yeniden kurmaya başlayacağım.. 2 ayrı başlık için özür dilerim, paniklemiştim de :)

Mesaj için teşekkürler @cagliari

garafatma

Haşa özür dilenecek durum değil, dikkat etmemiz gerekiyor sadece.

cagliari

Rica ederim, kolay gelsin. Alfa sürümü diye, ben Karmic'i denememiştim(bir bug'ım var, başka olmasın :) ). Karmic'le güncel versiyonlar geleceğinden belki yeniden kurmana gerek kalmaz. Zaten bu linkini verdiğim raporun tarihine dikkat edersen daha 9.04 beta evresindeyken açılmış :). Bence çok ciddi ve sık karşılaşılan bir hata bu ve Netbook Remix'in de daha ilk sürümü olduğundan başka cidd buglar da olabilir çok da anormal değil. Bunun için, final sürümünden hemen kısa süre sonra  9.04.1 gibi bir güncel hali sadece Netbok Remix için duyurlsaydı iyi olurmuş. Ben Eylül ayında UNR'nin imajını siteden çektim ve bug'lı hali yayınlanıyor demek ki. Neyse..

özgürubuntu

:( Maalesef olmadı yeniden yüklüyorum offf bu sefer güncellemeleri yaptıktan sonra klasik masaüstüne geçiş yaparım, peki her seferinde klasik masaüstünden çıkıp mı güncelleme yapmak gerekecek?

cagliari

Hayır hayır, ilk güncellemeden sonra istediğin gibi masaüstleri arasında geçiş yapabilirsin istediğin zaman güncelleme yapaiblirsin. Ben linux konusunda uzman değilim ama tahmin ettiğim kadarıyla burada şuna benzer birşeyler oluyor; ilk kurulumla birlikte gelen desktop-switcher programı klasik moda geçildiğinde bazı konfigürasyon dosyalarını bozuyor ve birdahaki açılışta gnome panel yüklenmiyor. Bundan sonra güncelleme yapsak da konfigürasyon dosyalarındaki ayarlar düzgün olmadığı için fayda etmiyor. Fakat ilk güncellemeyi yapana kadar hiç birşey ellemezsek yeni gelen desktop-switcher sorunsuz çalıştığı için daha sonrasında problem çıkmıyor :).

özgürubuntu

klasik masaüstü görünümündeyken karmic koala'ya yükselttiğimde de aynı hatayı verdi.. dünden beridir 3. kez ubuntu 9.04 netbook remix kuruyorum :(

ses sorununu çözüyorum ancak turkcell simkart modem sorununu (vınn değil, kampanyada sanırım connect card veriyorlar) henüz çözemedim...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ekim 2009 - 23:15:33

Yoruldum yahu, http://jnmbk.blogspot.com/ sitesinden 2.26.30 kerneli indirdim kurdum ancak sanırım öncesinden wine ve windows xp sürücüsünü indirmediğimden kablosuz ağdan mahrum kaldım.. Ne fenaymış bu netbooklar ve 3G..

HP Mini Mi deniyceğim o da olmazsa yapacak bişey bulamıyorum.. pes ediyorum

cagliari

Karmic'e hiç yükseltmesen, final sürümünü beklesen?..
Ya da hiç 9.04'ü kurmasan doğrudan 9.10 kursan.
Ya da bence en iyisi direk desktop edition'ı kurmak, eksik driver olursa bulamaz mısın, netbook remix'in depoları farklı mı oluyor, sources'a eklersin uygun depoyu olur biter, eğer farklıysa yani. Ben bu desktop-switcher uygulamasını hiç beğenmedim, hiç olmamış yani. Netbook Remix'i arkadaşıma kurduktan sonra biraz kullandım, onun da bazı ayarlarına pek alışamadım hangi programı açsan varsayılan tam ekran açılıyor falan, ...alışamadım ya. En iyisi desktop edition :)

Karmic'e yükseltince de aynı sorunla karşılaşıyorum diyorsun, launchpad'de iligli konuları araştırmak lazım, Karmic'le iligli sorun rapor edildiyse belki işe yarar çözüm önerileri de vardır.

Valla açıkçası ben arkadaşımın netbook'uyla iki gün uğraşmıştım en sonunda çözülmedi ve daha önce söylediğim gibi tekrar kurmuştum. Netbook remix usandırdı beni, ilk izlenim önemlidir derlerya, bende olmamış izlenimi uyandırdı, o yüzden tekrarlıyorum: Desktop Edition :). Arkadaşım UNR'de ısrar etmese ona da Desktop'ı kuracaktım.

özgürubuntu

Desktop Edition nasıl kuruyoruz yani .iso dosyasını nasıl .img olarak yazdıracağım? (USB Başlangıç Diski Oluştur çalışmıyor)
Kurdum diyelim 3G bağlanabilecek miyim??

Valla bulabilirsem XP'ye geri döndürme yolunu XP'ye döndüreceğim.. yoruldum

Moblin hiç başlamadı
HP Mini Mi kurulumda takılıyor
Ubuntu Remix iyi ama Mobile 3G bağlantısı yok, eşim XP en azında bağlanıyordu diyor haklı olarak

XP'yi yeniden nasıl yükleriz?? En sonunda o olaacak çünkü 2 gündür gözüme uyku girmedi.. çözemiyorum :(

özgürubuntu

Sevgili arkadaşlar ne yapacağım bu HP Compaq Mini 110 ile?? 9.10 sürümünü mü beklemek gerek 3G için yoksa bin takla mı atıcaz, bilen yok sanırım..

localhost

Beklemek istemiyorsan BETA kurulumu yapabilirsin. BETA bile cok stabil. Daha tuhaf bir hareketini görmedim. Yada RC yi bekleyip kurabilirsin.
Linux LPIC1 - MCSA

özgürubuntu

Kararlı sürüm (29 Ekim) çıkana dek bekleyeceğim, yükseltm yaptığımda panel sorunu ve kablosuz sorunu oluyor.. Benim tek bir derdim var o da 3G bağlanabilmek.. Başka bir sorun yok cihazda.. :(

özgürubuntu

Pazartesi telefonla görüştüm HP Yetkilileri ile, Çarşamba 2 XP, 2 HP DVD elime ulaştı.. Eğer 29 Ekimde de Turkcell 3G modemi tanıtamazsam, mecburen Windows kuracağım netbook'a :(

garafatma

Konuyu tam idrak etmek için kendi adıma baştan başlayalım. Şu anda UNR yüklü değil mi? 3G modemi dahili ise,

lspci çıktısını verirmisin?

özgürubuntu

lscpi çıktısı ;
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 945GME Express Memory Controller Hub (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GME Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller (rev 02)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 1 (rev 02)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 2 (rev 02)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB2 EHCI Controller (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e2)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GBM (ICH7-M) LPC Interface Bridge (rev 02)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801GBM/GHM (ICH7 Family) SATA IDE Controller (rev 02)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) SMBus Controller (rev 02)
01:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4312 802.11b/g (rev 01)
02:00.0 Ethernet controller: Attansic Technology Corp. Device 1062 (rev c0)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ekim 2009 - 19:37:40

release candidate çıktığı için yükseltme yapmayı deniyorum, bir önceki denememde (beta) panel hatası vermişti.. bakalım şimdi ne olacak

garafatma

Peki birde lsusb alalım.

özgürubuntu

lsusb çıktısı ;
Bus 001 Device 003: ID 05c8:0206 Cheng Uei Precision Industry Co., Ltd (Foxlink)
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 002: ID 04f3:0210 Elan Microelectronics Corp. AM-400 Hama Optical Mouse
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

özgürubuntu

"geçici" bir süre netbook'ta XP'ye dönmek durumunda kaldım, Qualcomm Linux içinde driver yazdığında ve Ubuntu tarafından da desteklendiğinde netbook Linux macerasına kaldığım yerden devam edicem.. (3G Turkcell Connect Card Modem sorunu)

Oysa HP kendisi Ubuntu tabanlı "HP Mini Mi" adlı bir Linux sürümü çıkarmıştı, (HP Mini Mi) fakat ne hikmetse 2 arkadaş farklı netbooklarda denememize karşın HP Mini Mi'yi kuramadık.. Bu durumu HP yetkililerine mail atarak bildirdim. (Qualcomm modemi de)

İlgilenen herkese teşekkür ederim..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ekim 2009 - 00:18:18

http://doctormo.wordpress.com/2009/10/24/hp-ubuntu-is-no-more-if-it-ever-was/ buradaki habere göre HP Mini Mi, Windows 7 çıktığı için sonlandırılmış.. Yani Ubuntu'nun doğrudan destek verdiği HP Linux'u Windows 7 çıktığı gün bitirilmiş oldu... Yazık..

godmin

arkadaşlar bu başlık altında okuduklarımı ve aklımda kalanlara cvp yazacağım

öncelikle bende bu cihazı kullanıyorum
9.10 beta kullanıyorum
ses sorunum yok
3g sorunum yok
3rd party yazılımlarla sorun gideriliyo
ram konusunda ise 667 mhz lik tek slot 2 gb ram gayet başarılı çalışıyo
800 mhz lik ram ler ısınma yapıyo diyolar...
forumd aokuduklarım en azından

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ekim 2009 - 18:22:03

3g yazılımları için
www.allmyapps.com
www.appnr.com
sitelerinden işinize yarıycak programları bulabilirsiniz

özgürubuntu

Selamlar siz acaba Turkcell kampanyasından mı aldınız laptop'ınızı? 3G sorunum yok demişsiniz, kullandığınız 3G Vınn mı yoksa, Turkcell'in verdiği Connect Card mı? (Sim Kart)