Gparted ile işlem sonrası mp3 çalar windowsta bile açılmıyor

Başlatan miles, 06 Eylül 2009 - 15:22:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

miles

Ubuntu üzerinde mp3 çalarıma fat32 format atmak istedim. Gparted ile bir işlem yaptım (şu anda tam hatırlayamıyorum sanırım create new part  kısmına girmiştimzaten gparted 1gblik mp3 çaların boyutunu 236mb olarak görüyor ve dosya sistemini bilmiyordu) fakat ve şu ada mp3 çaların içindeki verilere hiçbir şekilde ulaşamıyor (içindeki dosyalar önemli değil) ve windows üzerinde format atamıyorum. Windowsun format kısmında mp3 playerimin kapasitesi bilinmeyen, eskiden FAT32 yazan dosya sistemi kısmında şimdi FAT ve exFAT gözüküyor ve tabi format sebebi belirtilmeyen bir hata sebebiyle gerçekleşemiyor. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum ?

Bunun yanında normalde mp3 çalarıma FAT32 dosya sistemi ile nasıl format atabilirim ?

kuleyni

bu sorun windowsun kapasitesi ile alakalı bişey windows bir flashı ikiye bölemez bölünmüş flash belleğinde sadece ilk kısmını görüyordu galiba emin değilim çare olarak mp3 çalarınızın bütün bölümlerini gparted ile silip tekrar tek parça halindeyken fat32 olarak biçimlendirmek işe yarayabilir.

miles

Peki neden benim mp3 çalar linux üzerinde 1 gb olarak gözükmedi ?(MP3 çaların içine eski den 1 gblik dosya atabiliyordum ubuntu üzernden) Gparted üzerinde hala eskisi gibi duruyor mp3 çaların kısmı . Hiç ikiye bölünmüş hali falan yok. Üstelik gparted "filesystem support" kısmında fat32 sistemlerin üerinde her türlü işlemi desteklediğini yazmış oysa benim mp3 çaların dosya sistemini tanımış bile değil.

Bu arada ben şimdi yeni bir şeyi fakettim. Ben gparted üzerinden hiçbir işlem yapmış olamam. Çünkü gparted yapılacaklar listesi hazırlayıp uygula tuşuna bastıktan sonra operasyonları gerçekleştiriyormuş. Oysa ben bir değişiklik yapmışsam dahi  uygula tuşuna basmadığımdan eminim.

heartsmagic

Uygula demediysen zaten işlem yapılmamıştır.
Gparted ne olarak görüyor bölümü?
Aygıt takılıyken aşağıdaki komut ne diyor:

sudo fdisk -l
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

miles

gparted unallocated yazıyor hem partiton hem de filesystem kısmında.
Gparted mp3 playerimi bozdu. belki uygula tuşuna basmadım ama o bozduğuna eminim. yani 2 senedir sorunsuz çalışan şey tam gparted sonrası bozulacak değil ya!... :(

sudo fdisk -l çıktısı :

Disk /dev/sda: 251.0 GB, 251000193024 bytes
240 heads, 63 sectors/track, 32422 cylinders
Units = cylinders of 15120 * 512 = 7741440 bytes
Disk identifier: 0x3c652cbd

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1       10836    81920128+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda2           10837       32423   163188270    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5           10837       27091   122881153+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda6           27091       27181      682731   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda7           27181       28215     7815591   83  Linux
/dev/sda8           28215       32423    31808668+  83  Linux
Note: sector size is 2048 (not 512)

Disk /dev/sdb: 988 MB, 988807168 bytes
31 heads, 61 sectors/track, 255 cylinders
Units = cylinders of 1891 * 2048 = 3872768 bytes
Disk identifier: 0x5d25cb46

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System

heartsmagic

Bölüm tablosunu yanlışlıkla silmiş olmayasın? Windows üzerinde aygıt ne durumda? Bir de Gparted aygıtı bozmaz da muhtemelen bölümleri siler. Kısacası veri kaybın olur. Testdisk başlıklarına göz atabilirsin.

canosayan

Disk /dev/sdb: 988 MB, 988807168 bytes

muhtemelen sdb mp3 çaların ve burada göreceğin üzere 988 mb olarak gözüküyor. neredeyse 1 gb
muhtemelen bir bölümleme sorunu var, varolan tüm bölümleri silerek(tahminimce hiç yok) yeni baştan bölüm oluşturabilirsin.

biçimlendirmek içinde fat uygun olur diye düşünmekteyim. olmadı fat32
Chmod bizim işimiz.

miles

Nasıl biçimlendireceğim ? Gparted iel sadece yeni bir bölüm oluşturabilirim onu da gpartedtan yaparsam sadece gpartedin görebildiği 236 mb lik alanı kullanabilirim. Terminalden fat32 format işlemini nasıl gerçekleştirebilirim ?

heartsmagic

miles

@heartsmagic unallocated olarak görülen alanın boyutu 236mb. Windows üzerinde bilgisayarım kısmında gözüküyor fakat içine girmeye çalıştığımda format atmak zorundasınız uyarısnı alıyorum ve hiç bir şey yapamıyorum. Zaten formatta atamıyorum (onun detaylarını en başta yazdım).

Veri kaybı hiç önemli değil mp3 çaları kullanıyım yeter (tabi fat32 olarak).

heartsmagic

Peki unallocated haricinde başka bir bölüm görünüyor mu disk için. Eğer görünmüyorsa sdb için vfat biçimlendirmesi yapmaya çalışırız terminal üzerinden bir araçla.

miles

Şimdi sağ üst kçşede hdd ve usb den bağlan aygıtlar diye ikiye bölünmüş durumda. Ordan usb lere girdiğim zaman sadece unallocated 236 mb çıkıyor. MP3 çalar bozulmadan öncede bu böyleydi. Farklı bir mp3 çalar taktım sorunsuz bir şekilde gözüküyor herşey.

heartsmagic

Nasıl yani MP3 çalar bozulmadan da önceydi? Ne tür bir aygıt bu? Anlattığın yer Gparted mı? Bir ekran görüntüsü koyma olanağın varsa hiç fena olmaz.

miles

@heartsmagic evet aynen anladığınız gibi. Akşam bir ekran görüntüsü veririm. Ama zaten herşey anlattığım gibi, değişik bir şey görmeyeceksiniz.
Kısacası : gparted hiçbir zaman tanımamıştı bölümü. Tek yenilik artık windowstanda bu aygıta erişemiyorum.

heartsmagic

Bu durumda sorun nedir, neden kaynaklanmıştır açıkçası bilemiyorum. fdisk çıktısından sanki 1GB'lık bir alan görünüyor gibi. Onu vfat olarak biçimlendirebiliriz bir ihtimal.

miles

O zaman öyle yapalım. Orayı fat32 olarak biçimlendirirmeyi deneyebiliriz. Ama nasıl ?

heartsmagic

miles

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=10613.msg132368#msg132368

Bu konuda anlatıldığı gibi formatlamaya çalıştım şu hatayı aldım : (bir hata verdi ve -I yazarak devam ettim ama yine olmadı)
sudo mkfs.vfat -F 32 /dev/sdb
mkfs.vfat 3.0.1 (23 Nov 2008)
mkfs.vfat: Device partition expected, not making filesystem on entire device '/dev/sdb' (use -I to override)
user@username-desktop:~$ sudo mkfs.vfat -F 32 /dev/sdb -I
mkfs.vfat 3.0.1 (23 Nov 2008)
WARNING: Not enough clusters for a 32 bit FAT!

heartsmagic

Aslında sadece bölüm değil de tüm disk olarak görmesi de beni düşündürüyor. Fakat öncesinde şunu sormak istiyorum mp3 çaların fat32 desteği var mıydı? Örneğin benim eski mp3 çalarım fat16 ile çalışır sadece.

miles

Desteği muhakkak vardı çünkü ben her formatladığım zaman FAT32 seçeneği ile formatlıyordum (zaten windows üzerinde sadece o seçenek çıkıyordu ve 2 senedir 3-4 ayda bir formatlıyordum)

heartsmagic

Peki cfdisk ile deneme imkânın oldu mu? Açıkçası aklıma şu an başka bir şey gelmiyor ne yazık ki.

miles

cfdisk ne yapıyor tam olarak anlamış değilim ? Biraz açıklayabilirseniz birşeyler yapmaya çalışacağım...

heartsmagic

Alıntı yapılan: miles - 10 Eylül 2009 - 19:12:25
cfdisk ne yapıyor tam olarak anlamış değilim ? Biraz açıklayabilirseniz birşeyler yapmaya çalışacağım...

Cevapsız kalmış bu. cfdisk ile bölüm ve diskleri yönetebilirsin. Bölüm açar, biçimlendirir üzerinde oynama yapabilirsin.