[Çözüldü]GIMP ile parcaladıgım resimleri css stilde yanyana koymak

Başlatan btermeli, 04 Ekim 2009 - 22:04:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

btermeli

Merhaba,

BURADAKİ derste anlatıldığı gibi hazırladığım siteyi parcaladım ama sadece yatay olarak değil, dikey olarak da parçaladım.

Sorunum css style dosyasında bu yanyana olacak resimleri birini digerinin sagına veya soluna koymak.
Bunun için komut nedi acaba?

<div id="icerik"></div>
<div id="yanmenu"> </div>

Altalta diziyor.

Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

foma

<div id="icerik" style="position:absolute; left: 500px; top: 200px;">
</div>

şeklinde kullanabilirsin div'leri. Aynı şeyi style.css dosyandan da yapabilirsin. Verdiğin linkteki örnekte float kullanılarak sağa ve sola dayama yapılmış.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

btermeli

Float right diyince resimin biri solda biri sagda oluyor ortalarında geniş bir boşluk.

<div id="icerik" style="position:absolute; left: 500px; top: 200px;">
</div>

2. yolu denedim şimdi ve çalıştı çok teşekkürler.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

canosayan

iki katmanı bir diğer katman içine sıkıştırarakta float değerlerini kullanabilirsin.

bunun faydası ne olur dersen bu diğerlerini içerisinde tutan katmanı ortalama şansın olur.
Diğer türlü siten farklı ekran çözünürlüklerine tam uymayacaktır. mesela ben 1440*900 çözünürlük kullanıyorum. <div id="icerik" style="position:absolute; left: 500px; top: 200px;">
</div>
kullanımında bu katman mutlaka ekranın sol kenarından 500 px uzakta olacak. 640 piksel genişlik verecek olursan benim ekranımda sağda 300 piksel boşluk kalacak. yani sayfan sürekli belli bir kenara yakınlaşmış olacak. Aynı şekilde fazla küçük çözünürlüklerle de geçinemeyecek.

onun yerine şöyle bir kullanıma gidebilirsin de.

<div id="tasiyici" style="margin:auto; width:800px;">
<div id="icerik" style="float:left; width:30%;"></div>
<div id="yanmenu" style="float:right; width:70%;"> </div>
</div>
Chmod bizim işimiz.

foma

Alıntı yapılan: canosayan - 05 Ekim 2009 - 10:25:31
iki katmanı bir diğer katman içine sıkıştırarakta float değerlerini kullanabilirsin.

bunun faydası ne olur dersen bu diğerlerini içerisinde tutan katmanı ortalama şansın olur.
Diğer türlü siten farklı ekran çözünürlüklerine tam uymayacaktır. mesela ben 1440*900 çözünürlük kullanıyorum. <div id="icerik" style="position:absolute; left: 500px; top: 200px;">
</div>
kullanımında bu katman mutlaka ekranın sol kenarından 500 px uzakta olacak. 640 piksel genişlik verecek olursan benim ekranımda sağda 300 piksel boşluk kalacak. yani sayfan sürekli belli bir kenara yakınlaşmış olacak. Aynı şekilde fazla küçük çözünürlüklerle de geçinemeyecek.

onun yerine şöyle bir kullanıma gidebilirsin de.

<div id="tasiyici" style="margin:auto; width:800px;">
<div id="icerik" style="float:left; width:30%;"></div>
<div id="yanmenu" style="float:right; width:70%;"> </div>
</div>

Evet, bu kullanım daha doğru, öğrendiğim iyi oldu. Benim önerdiğim günü kurtarmaya yönelik olmuş biraz.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition