Kullanmakta olduğunuz işletim sisteminiz kaç yaşında?

Başlatan bytan, 04 Ekim 2009 - 11:58:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kullanmakta olduğunuz işletim sisteminiz kaç yaşında?

1 - 3 ay
3 - 6 ay
6 - 12 ay
1 - 2 yıl
2 - 3 yıl
3 - 5 yıl
5 - ∞

canosayan

tamam windows çok sık formata ihtiyaç duyuyor bunun hepimiz farkındayız.

fakat linux fortmanlanmamalı  diye bir kaide olduğunu sanmıyorum. mesela ben 9.04 ü yükledim ondan sonra bir kez de bu sistemi tekrar kurdum. yakın zamanda bir disk bölümlemesi daha yapıp(muhtemelen 30 ekim) bir alana ufak vir windows kuracağım.

bazen şunu unutuyoruz gibime geliyor. bilgisayar ve işletim sistemi amaç değil araçtır. Benim için yaşının hiç önemi yok açıkçası. Bu gün gereksin, bu gün yeniden disk yapılandırır, yeniden kurulum yaparım. Zaten eğer dosyalarınız yedekli ve düzgün bir arşiv içerisindeyse eğer ayarların nerede ve nasıl olduğunu biliyorsanız yeni sistem 1 saatlik iş.

Chmod bizim işimiz.

eren

Alıntı yapılan: canosayan - 08 Ekim 2009 - 08:48:08
tamam windows çok sık formata ihtiyaç duyuyor bunun hepimiz farkındayız.

fakat linux fortmanlanmamalı  diye bir kaide olduğunu sanmıyorum. mesela ben 9.04 ü yükledim ondan sonra bir kez de bu sistemi tekrar kurdum. yakın zamanda bir disk bölümlemesi daha yapıp(muhtemelen 30 ekim) bir alana ufak vir windows kuracağım.

bazen şunu unutuyoruz gibime geliyor. bilgisayar ve işletim sistemi amaç değil araçtır. Benim için yaşının hiç önemi yok açıkçası. Bu gün gereksin, bu gün yeniden disk yapılandırır, yeniden kurulum yaparım. Zaten eğer dosyalarınız yedekli ve düzgün bir arşiv içerisindeyse eğer ayarların nerede ve nasıl olduğunu biliyorsanız yeni sistem 1 saatlik iş.

Doğru cevap. Bende kullandığım ana makineyi sürekli formatlıyorum. En az 30-40 dağıtım gördü bu makine. Ancak kullanılmayan atıl bir makine 5 seneyi görür. Gerçi iş yerinde Windows 98 kullanan ve 2000 yılından beri format görmeyen 1 tane makine var. 9 sene ile rekor yine bizim cephede herhalde. :D
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

xwes

Alıntı yapılan: wiper - 08 Ekim 2009 - 00:20:02
Alıntı yapılan: xwes - 07 Ekim 2009 - 12:16:54
Alıntı yapılan: wiper - 07 Ekim 2009 - 05:11:00
2. makinemde sadece yükseltme ile sürüm atladığım için 5 seneyi geçti.
Sizden böyle bir yanıt bekliyordum zaten :)

Neden? :)
Deneyimli oldugunuzu ve bir çok makineyle çalıştıgınızı bildiğimden kendi bilgisayrınızdaki sisteminizin yıllardan beri formatlanmadığını tahmin ediyordum.

Bir çok sebepten dolayı tabi ki format atmak gerekir linuxa da. Ancak daha kararlı bir sistem olarak bence bu anketin sonucu farklı olmalıydı. Şu an anket sonuçlarına göre ubuntu kullanıcılarının %70'ine yakını bir yıl içinde format atmış. Mesela ben 1 ay önce format attım. Sebebi sistemin çökmesi değildi, dağıtım değiştirdiğim için format attım. Ama sonuçta attım. Evet sistem çöktüğü için format atmıyoruz ama sonuç olarak sanırım windowsçulardan daha fazla format atıyoruz :) Bu bana ilginç geliyor.

simislov

Ama sonuç olarak sanırım windowsçulardan daha fazla format atıyoruz

xwes,

Bunun nedeni dağıtım deneme çılgınlığı olmasın? :)
Karanlığa küfretmektense bir mum da sen yak.
Güvenlik için: Doctus.org

xwes

Alıntı yapılan: simislov - 08 Ekim 2009 - 18:51:14

Ama sonuç olarak sanırım windowsçulardan daha fazla format atıyoruz

xwes,

Bunun nedeni dağıtım deneme çılgınlığı olmasın? :)
Evet ben de bunu diyorum zaten, hem dağıtım deneme çılgınlığı hem de bence (yükseltme seçeneği olmasına rağmen) bir çok kişinin ubuntunun her 6 altı ayda bir çıkardığı yeni sürümüyle beraber sıfırdan kurulum yapması.

Anıl

Windows ile birlikte kullanmak zorunda olduğum için , Windows  çöktükçe format atmak zorunda kalıyorum , haliyle grubu uçuruyorum :) şimdiye kadar grubu tekrar yükleme ile ilgili 2-3 deneme yaptım ama başarılı olamayınca mecburen Ubuntuyuda sil baştan kurmak zorunda kaldım :(  , özetle windows 6 ayda bir çöktüğü için ubuntuda her 6 ayda tekrar kuruluyor :)
Ubuntu - SuSe

xwes

Alıntı yapılan: Anıl - 11 Ekim 2009 - 23:15:41
Windows ile birlikte kullanmak zorunda olduğum için , Windows  çöktükçe format atmak zorunda kalıyorum , haliyle grubu uçuruyorum :) şimdiye kadar grubu tekrar yükleme ile ilgili 2-3 deneme yaptım ama başarılı olamayınca mecburen Ubuntuyuda sil baştan kurmak zorunda kaldım :(  , özetle windows 6 ayda bir çöktüğü için ubuntuda her 6 ayda tekrar kuruluyor :)
Yazık ediyorsunuz ubuntunuza. Grubu tekrar kurmak zor bir iş gibi görünse de aslında oldukça basit. Forumda nasıl yapacagınız anlatılmış. Bence format atmadan önce burada sorun, format atmak zorunda kalmayın.

kozanibo

gerçekten çok kolay ben denedim aynı şeyi. ama çok kolay demekle kalmayacağım :D

işte burada aynısını uygulayınca grub sapasağlam yeniden geliyor :)

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=192.0

xwes

Alıntı yapılan: ibokozan - 12 Ekim 2009 - 01:00:53
gerçekten çok kolay ben denedim aynı şeyi. ama çok kolay demekle kalmayacağım :D
Bu taş bana mi? :)

Sherlock Holmes

Neredeyse altı hafta olacak.
Yeni kurulumu, Yükseltmeye karşı tercih etmeye kararlıyım.  :)
Yani yaş doldurma ihtimali yok artık.

sem

Masa üstünde 9.10 çıktığında kurulum yaptım sonra yükseltme yaptım sadece... Dizüstü için 10.04 çıktığında yükledim... İkisinin ortalaması 6 12 ay arasında bir zamana tekabül ediyor sanırım
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

aklan

Anket son yorumlandığından beri bir yıldan fazla süre geçmiş. Ancak konu kapanmamış bir ankete ait olduğundan onu "hortlatmamızda" bir sakınca olduğunu sanmıyorum.

2007'nin temmuzundan beri bilgisayar kullanıyorum ve hayatımda 5 aydan fazla sistem dayandırmadım. Ben bir sistem elime geçirdim mi onun her tarafını kurcalarım ve sonuçta doğal olarak bozarım. :D

Bilgisayarı Windows XP yüklü olarak aldım ve 2009'un martına kadar XP kullandım. Tabii sistemin ayrıntılarına olan merakım yüzünden ortalama olarak ayda bir kere yeni sistem kuruyordum.
2009'un martında deneme amaçlı olarak Pardus 2008.2 kurdum. Arada sırada Pardus'a girerken 3-4 hafta sonra Pardus'u öntanımlı yaptım. Formatlar tüm hızıyla devam ediyordu, çünkü o zamanlar Linux'tan pek anlamıyordum. Git gide format aralığı uzadı. OzgurlukIcin.com sitesine üye oldum. "Beyin" bölümünü incelerken Ubuntu'nun bolca övüldüğünü gördüm ve onu denemeye karar verdim.
2010'un ağustosunda Ubuntu 10.04 LTS kurdum. GNOME, KDE'ye göre daha sade bir ortam olduğundan, bazı şeylerin eksikliğini çeksem de kısa sürede alıştım. 10.10 çıkar çıkmaz İnternet kafeye gidip onu indirdim (o zamanlar bağlantım sınırlıydı) ve bilgisayara kurdum. Sistemden gayet memnundum, ancak ortalama 2 ayda bir format atıyordum.
2011'e girilen yılbaşı gecesi 10.10'u yeniden kurdum. O günden 11.04'ün çıkışına kadar format atmadım, hattâ 11.04'e yükselttim. Kurulum yapmadan geçirdiğim en uzun süre o zamandı. Ancak sonra yükseltmenin sistemde sorun çıkardığını sanıp sıfırdan kurulum yaptım. Yanılmışım, aynı sorun sıfırdan kurulumda da ortaya çıktı. Bu sorunla ancak 2,5 ay kadar uğraşabildim.

Yaklaşık bir hafta önce 10.04 LTS'ye geri döndüm. Dolayısıyla şu an sistemim bir aylık bile değil.

finix

hsngrms

PCLinuxOS kurmak isterken sda'ların hangisinde ne olduğunu karıştırıp sildiğimi ve sonrasında geri yüklediğimi saymazsak 3 aydan uzun bir zamandır Linux Mint 11 Katya kullanıyorum.

fini, nereye mesaj atacak olsam sen çıkıyorsun nedir bu böyle... :D

finix

Alıntı yapılan: hsngrms - 07 Temmuz 2011 - 23:20:10
PCLinuxOS kurmak isterken sda'ların hangisinde ne olduğunu karıştırıp sildiğimi ve sonrasında geri yüklediğimi saymazsak 3 aydan uzun bir zamandır Linux Mint 11 Katya kullanıyorum.

Sdaları karıştırmak? Olabilir. :)

Hazır vaktini bulmuşken ortalığı dağıtalım! :D

hsngrms

Alıntı yapılan: finix - 07 Temmuz 2011 - 23:22:58
Alıntı yapılan: hsngrms - 07 Temmuz 2011 - 23:20:10

Sdaları karıştırmak? Olabilir. :)

Hazır vaktini bulmuşken ortalığı dağıtalım! :D

sda2'de Peppermint var sanıyordum çünkü onu Katya'dan önce kurmuştum ama öyle değilmiş, tabi doğal olarak Katya uçtu bende baştan yükledim :D

furkankalkan

küçük işler için attığım formatları saymazsak (o da zaten sistem yedeğiyle atıyorum) masaüstü 1. Dönemin yarısından (malum öğrenciyiz başka nasıl anlatılır bilemiyorum :D) Laptop ta yaz tatilinden beri var.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

kalkan1973

Ben genelde teknik işlerler uğraştığımdan daha doğrusu mesleğim bu olduğundan sürekli yeni çalışmalar projeler tamiratlar vs derken 1 aydan fazla pek sistem dayanmaz bende :)
Evde İşte her yerde Linux

Sitem

Benim Debian 3. yılını doldurmak üzere, nice beraber yıllara!

yakusha

anket sorusuna cevap verecek bir linux komutu var mıdır? mesela benim uptime 4 gün, 6 saat... 12 gün, 9 saati gördüğü zamanlar da oldu... şarjı bitince 30 gün hedefime ulaşamadım... hala uptime 30 gün'ü deniyorum...

10.10 güzel güzel kullanıyordum, 11.04 kurmak için yükseltmeyi denedim, yükseltemeyince 10.10 üstüne kurdum... lakin 11.04 ile 2. günde compiz çöktü ve wireless hiç çalışmayınca format atıp (malesef) 10.10'u yeniden kurdum...

6 ay'ı özetle görebilmiş sayılmam.
Artık bu forumu kullanmıyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: yakusha - 09 Temmuz 2011 - 16:43:11
anket sorusuna cevap verecek bir linux komutu var mıdır?

Doğrudan var mıdır bilmiyorum fakat:

sudo ls -l /var/log/installer/syslog | awk '{print $6}'

Bu şekilde bir yol varmış, bende doğru sonucu veriyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yakusha

Artık bu forumu kullanmıyor.

desperado

Ubuntu 7.04'ten beri devam ediyor yükseltmeler arada yurdumun mühendislerinin başarılarını görmek maksadıyla pek çok Pardus denemem de oldu
Uzun bir gece yolculuğu gibidir hayat uzunları yaksan da pek uzağı göremezsin.

conanait

"2009-11-25"
yukarıdaki komut böyle sonuç veriyor. ben sıfır kurulum yapmadan  yükseltmelerle devam ediyorum, şu an 10.10 yüklü

Kadir Can

İki gün önce Debian 6 kurdum.
Wheezy kararlı olana kadar aynen devam.