Kullanmakta olduğunuz işletim sisteminiz kaç yaşında?

Başlatan bytan, 04 Ekim 2009 - 11:58:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kullanmakta olduğunuz işletim sisteminiz kaç yaşında?

1 - 3 ay
3 - 6 ay
6 - 12 ay
1 - 2 yıl
2 - 3 yıl
3 - 5 yıl
5 - ∞

bytan

Anket yoruma açıktır.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

özgürubuntu

Kaç yaşında derken? :D Ben hem Kubuntu'da hem de Ubuntu'da "daha doğmamış" bir sistemi kullanıyorum ; Karmic Koala :D saylanmaz mı? Yok kastedilen, kaç yıldır Linux kullanıcısı olduğumuz ise, benim 5. yıl doluyor

heartsmagic

Soru şu aslında: Kullandığınız dağıtımı ne zaman yüklediniz?
Yükseltmeler durumu bozmaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Ekim 2009 - 13:34:48
Soru şu aslında: Kullandığınız dağıtımı ne zaman yüklediniz?
Yükseltmeler durumu bozmaz.

Genelde her Ubuntu sürümünü, çıktığı gün veya muhakkak ertesi gün kullanmaya başlarım. 9.04'ten söz ediyorsak, 24 Nisan'da kullanmaya başlamıştım. Hatta Beta sürümünden itibaren kullanmaya başlamıştım, 23 Nisan'da indirip temiz kurulum yaptım. Eğer arada yeniden 9.04 yüklemeleri soruyorsanız anımsamıyorum :D Alfa 2'de Alfa 5'te sistem çöktüğü için yeniden kurmuştum

cagliari

8.10 çıktığı gün 8.04 yüklü bilgisayarıma format atıp, temiz bir kurulum yapmıştım. O günden beri yükselterek yeni ubuntu sürümüne geçiyorum. Yani yaklaşık bir senedir sistemime format atmadım. Ve sistemim ilk günkü tazeliğinde çalışmaya devam ediyor, windows'ta 'şişme' diye tabir edilen bir kavram vardı :). Ben ubuntu'da hiç bu tür bir 'şişme'yi düşündürtecek sorunla karşılaşmadım. Formatı ancak başka bir dağıtıma geçmek istediğimde düşünürüm heralde. Şu anda sistemim çok kararlı. 06-12 ay'ı işaretliyorum...

ironic

simislov

Yaklaşık bir yıl Ubuntu 8.04'ü kullandım.

Bir aydır da Ubuntu 9.04'ü kullanmaktayım. :)
Karanlığa küfretmektense bir mum da sen yak.
Güvenlik için: Doctus.org

Sherlock Holmes

7.10'dan beri yükseltmekteyim.
Cd'den yükleme yapmayı kafama koyduğumda herhalde CD siparişi veririm.  ;D

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Sherlock Holmes

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

sabian

ben bilgisayarı bir memurdan aldım. O da yaklaşık 6 yıl önce toplatmış sistemi. Ben sadece 1 gb ram ve 512 ekran karyı takviyesi yaptım. ve yaklaşık 2 yıldır ubuntu kullanıyorum.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

canosayan

hım. soru biraz karışık olmamış mı?
sisteminiz deyince ben bilgisayar olarak düşünerek oy verdim. ama sonra anladım ki işletim sisteminden bahsediliyor. o değil oyumuda değiştiremedim
Chmod bizim işimiz.

bytan

Alıntı yapılan: canosayan - 04 Ekim 2009 - 18:44:11
hım. soru biraz karışık olmamış mı?
sisteminiz deyince ben bilgisayar olarak düşünerek oy verdim. ama sonra anladım ki işletim sisteminden bahsediliyor. o değil oyumuda değiştiremedim

Şu an değiştirebilirsiniz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Yusuff

Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

xwes

Ubuntunun taş gibi oldugunu hepimiz biliyoruz ama bakalım pratikte de böyle min? Sanırım farklı nedenlerle de olsa windows kullanıcıları kadar format atıyoruz. Bakalım anket bu konuda ne diyecek, şimdilik 18 kiş oylamış ve %60ımızın sistemi bir yıldan genç :(

aynshtein

Ben yaklaşık 2 yıldır Ubuntu kullanıyorum ama şu an kullandığım işletim sistemi henüz daha annesinin karnında. 29 ekimde doğacak :)
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

kahraman masa esat

Merakıma yenik düşmesem hiç format işine girmeyecektim. Ben 8.10'la gayet mutluyum (: 9.04'e ısınamadım. Bakalım 9.10'da neler olacak (:

eren

2. makinemde sadece yükseltme ile sürüm atladığım için 5 seneyi geçti.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

huseyin.tekinay

8.04 çıktığı gün indirdim ve kurdum :-) (2008 nisan?)
bir sure sonra 8.10'a upgrade ettim.
Ekran kartı değiştirdim.  (Ati 1300 -> ati 1950)
bir süre sonra 9.04'e upgrade ettim.
bir daha ekran kartı değiştirdim. (ati 1950 -> nvidia 8500gt)

Sonra bilgisayarı komple değiştirdim. (board islemci vb.)
eski /home dizinini ve kurulu paket listesini ve apt-cachelerini yedekledim.
bu yontem ile sistemi bir daha kurdum.
en ufak bir degisiklik olmadan kaldigim yerden calismaya devam ettim.
ekran kartimi bir daha degistirdim. (nvidia -> ati 3650)
ekran kartini degistirmeye doyamadim umarim sonuncu kez degistirdim. (ati 3650 >ati 4670)

Tum bu sure boyunca ufak tefek bir iki sorunla karsilasti isemde genel olarak cok memnunum.
Yasadigim tek sorun yeni boarda gectikten sonra oyunlarda mouse'un sapitmasi.
Oda eski sistemden kalinti gelen bir configurasyon dosyasindan kaynakli diye dusunuyorum.
cunku normal masaustunde grafik performansim iyi.
sadece ve sadece 3D oyunlarda var. bahane ile oyun oynamiyorum :-)

Bu hesaba gore 18 aydır aynı sistemi kullanıyorum.

ps: bilgisayarla ticari olarak ugrastigim icin elimdeki parcalari alip satmak luksum var.
yoksa ekran karti sapigi degilim :-)
Sen dünümüz, bugünümüz, yarınımızsın,
en büyük ustalığımız,
en ince hünerimizsin.
Sen aklımız, yüreğimiz ve yumruğumuzsun.  N.Hikmet

xwes

Alıntı yapılan: wiper - 07 Ekim 2009 - 05:11:00
Sizden böyle bir yanıt bekliyordum zaten :)

eren

Alıntı yapılan: xwes - 07 Ekim 2009 - 12:16:54
Sizden böyle bir yanıt bekliyordum zaten :)

Neden? :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Sherlock Holmes

Bir Kitap yazsanız ismi belli;

Beş yıl yükselterek geçti
(bir 2.makina hikayesi)

O makinanın dili olsa ne hikayeler anlatırdı, kağıdı kalemi olsa ne senfoniler yazardı, danışman olsa el öpenleri çok olurdu..............
Umarım daha nice seneler, sorunsuz çalışmaya devam eder.  :)

eren

:) Evde 4 makine (biri test makinesi) böyle oluyor. Debian çıktığından beri yükselterek yeni sürüme geçen arkadaşlarım var. 5 seneden daha fazla süredir format atmamış insanlar tanıyorum. Gerçi bu normal, Vista'da ilk çıktığı hafta babama notebook almıştık hala format atılmadan yoluna devam ediyor. Sanıyorum 3 sene olmuştur. Vista bile 3 senedir format atılmadan çalışıyorsa Linux'un çalışması normal geliyor bana. :)

Sherlock Holmes

Benim vurgulamaya çalıştığım aslında Warty'den beri Karmic'e kadar gelmesi. (Jaunty'de olabilir)
Yani format atılmaması ayrı bir konu,
ama Yazılım Kaynaklarını(Y.K) açtığınızda Warty yazması Ubuntu kullanıcıları arasında bile nadir olan bir görüntüdür.
Kendim (Y.K) açtığımda Gutsy'de listelemesi beni efkarlandırıyor açıkcası.
:)