Opera ile Osmanlıca yazmak.

Başlatan Felâsife, 03 Ekim 2009 - 20:08:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Felâsife

Konuyu Doctus'ta anlattım.
Kısaca geçmem gerekirse, Opera'da ki sanal klavye betiğin de var olan Arapça kısmına eklenen Osmanlıca harfleri ile Osmanlıca'yı da rahat rahat yazabilirsiniz.
Gerçi Osmanlıca artık ölü bir dil sayılır ama bu işten ekmek yiyen, akademik çalışma yapan, öğrenci ve meraklısı da vardır elbet deyip ben genede duyurumu yapayım :)

Klavyenin kısaca Linux altında Operaya kurulumu;

/home/kul_adı/.opera bu dizine userjs diye bir dizin oluşturun, ekte ki dosyayı zip'ten çıkarıp içine koyun.
Opera ayarlarından Araçlar > Tercihler > İçerik > Java Script seçenekleri > Seç deyip üste ki userjs dizinini tanıtın.
Kaydedin ve Operayı yeniden başlatın, bu kadar.
Artık Opera ile yazı yazdığınız yerlere çift tıkladığınızda Sanal klavye açılacaktır.

اول ماهيلر كي دريا ايچردر دريايي پيلمذلر
Ol mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler

Not:
Dosyayı buradan da indirebilirsiniz.  12kb
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

ihtiyar said

İlginç. :) Hitap ettiğimiz kitle günden güne artıyor. :)

fortran

Alıntı yapılan: Felâsife - 03 Ekim 2009 - 20:08:16
O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler

Ol mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler.  ;)
Özgür yazılım dergisi: eniXma

Felâsife

Alıntı yapılan: fortran - 03 Ekim 2009 - 20:32:25

Hehe ben de yazdıktan sonra fark ettim hatamı, ama bu seferde dursun bakalım fark eden olacak mı ki-dedim sen fark ettin.
Dikkatli gözden bir şey kaçmıyor vesselâm :D

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Felâsife - 03 Ekim 2009 - 20:36:21

Hehe ben de yazdıktan sonra fark ettim hatamı, ama bu seferde dursun bakalım fark eden olacak mı ki-dedim sen fark ettin.

Okuduğumda bir eksiklik hissettim ama Felâsife yazdıysa vardır bir bildiği deyip geçmiştim. :P

fortran

Alıntı yapılan: Felâsife - 03 Ekim 2009 - 20:36:21

Kuşkusuz, göz görüyor. ;) Bu arada, verdiğin bilgi için teşekkürler değerli kardeşim.

Felâsife

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 03 Ekim 2009 - 20:40:44
Okuduğumda bir eksiklik hissettim ama Felâsife yazdıysa vardır bir bildiği deyip geçmiştim. :P
Estagfurullah ne bildiğimiz olacakta, hatta Osmanlıca konusunda acemi bile sayılırım, ama çat-pat'tan biraz fazla okur yazarım, el yazmasında çuvallarım  :P

Rica ederim Fortran, sağ ol. :)

Ek:
Kimse görmeden harf hatamı düzelttim :)

fortran

Osmanlıca konusu değil zaten mevzuu, ben Opera'da böyle bir özellik olduğunu bilmiyordum. Bana sağladığın katkı bu. Fena bir katkı da sayılmaz bilesin. ;)

Felâsife

Evet, güzel bir klavye sorunsuz çalışıyor, hatta fazla sorunsuz her çift tıkladığın yerde karşına çıkabiliyor  ;)

fortran

Felâsife, ne yazık ki şöyle bir sorunla karşılaştım. Yani dosyayı indirmek için illa giriş yapmam mı gerekiyor?

[IMG]http://img53.imageshack.us/img53/6118/uyarim.th.png[/img]

Felâsife

Alıntı yapılan: fortran - 03 Ekim 2009 - 21:22:01
Felâsife, ne yazık ki şöyle bir sorunla karşılaştım. Yani dosyayı indirmek için illa giriş yapmam mı gerekiyor?
Hımm...evet giriş istiyor,
Bildiğin iyi bir yer varsa oraya upload edebilirim dosyayı, pek kullanmam da öyle yerleri.

Ek:
Buradan çekebiliyor musun?

fortran

Alıntı yapılan: Felâsife - 03 Ekim 2009 - 21:29:01
Alıntı yapılan: fortran - 03 Ekim 2009 - 21:22:01
Hımm...evet giriş istiyor,
Bildiğin iyi bir yer varsa oraya upload edebilirim dosyayı, pek kullanmam da öyle yerleri.

İstersen sen rapidshare.com'a upload et. Sanıyorum 10 kez falan indirme hakkı tanıyorlar üyeliği olmayanlar için. Ben dosyayı indirip düzgün bir yere upload edeyim. Linki de oradan verelim. Bundan sonra indirecek arkadaşlar için sorun olmasın.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ekim 2009 - 21:38:34

Alıntı yapılan: Felâsife - 03 Ekim 2009 - 21:29:01
Ek:
Buradan çekebiliyor musun?

Evet, oradan indirdim. O halde, ilk mesajına dosya için bu linki ekle istersen. Selamlar.

Felâsife

Üsteki mesaja ek: yaptım, oradan alabilirsin dosyayı.
Benim Plone blog işe yarasın :D

heartsmagic

Bu güzel çalışma için bir teşekkür de benden :)
Eline sağlık.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Felâsife

Rica ederim heartsmagic sağ olasın.

dai

Eline sağlık güzel çalışma olmuş

acer

Konuyu Doctus'ta anlattım.
Kısaca geçmem gerekirse, Opera'da ki sanal klavye betiğin de var olan Arapça kısmına eklenen Osmanlıca harfleri ile Osmanlıca'yı da rahat rahat yazabilirsiniz.
Gerçi Osmanlıca artık ölü bir dil sayılır ama bu işten ekmek yiyen, akademik çalışma yapan, öğrenci ve meraklısı da vardır elbet deyip ben genede duyurumu yapayım :)

Klavyenin kısaca Linux altında Operaya kurulumu;

/home/kul_adı/.opera bu dizine userjs diye bir dizin oluşturun, ekte ki dosyayı zip'ten çıkarıp içine koyun.
Opera ayarlarından Araçlar > Tercihler > İçerik > Java Script seçenekleri > Seç deyip üste ki userjs dizinini tanıtın.
Kaydedin ve Operayı yeniden başlatın, bu kadar.
Artık Opera ile yazı yazdığınız yerlere çift tıkladığınızda Sanal klavye açılacaktır.

Ol mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler

Not:
Dosyayı buradan da indirebilirsiniz.  12kb

Harika. Ellerine sağlık. Buna çok sevindim ama bunları güzelim firefoxta yapabilir miyiz? Yoksa illa operaya mı geçmek mi gerekiyor?

ironic

Firefox da bu tür betikleri çalıştırmak için greasemonkey eklentisi mevcut. Benzer bir özelliği sağlayan greasemonkey betiği bulabilirsen Firefox da da kullanabilirsin.