[Çözüldü] Lxde başlangıcında program çalıştırmak.

Başlatan Murat Topçu, 30 Eylül 2009 - 12:19:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Murat Topçu

Merhabalar,

Lxde'ye login olduğumda otomatik firefox'un(Yada herhangi başka bir program) açılmasını istiyorum. Nasıl yapabilirim? Birçok makale okuyup googleda cirit attık ama çözüm bulamadık. Bulduğumuz çözümler ya çalışmadı yada sadece konsol uygulamarı için geçerli oldu.

Firefox'u örnek olarak verdim. Amacım lxde açılınca otomatik olarak benim yazmış olduğum uygulamamın açılması. Uygulamam konsol uygulaması değil. Normal X üzerinde çalışacak bir uygulama.

heartsmagic

Tam olarak neleri denediğini yazmadığından dolayı herkes bildiklerini, gördüklerini soracaktır. Şu dizini denedin mi?

~/.config/lxsession

LXDE kullanmıyorum ama wikisinde öyle söylüyor:
http://wiki.lxde.org/en/LXSession
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ebubekirs

Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

Murat Topçu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Eylül 2009 - 14:43:15
Tam olarak neleri denediğini yazmadığından dolayı herkes bildiklerini, gördüklerini soracaktır. Şu dizini denedin mi?

~/.config/lxsession

4-5 gündür internetten bulduğum birçok yöntemi denedim. Mesela o wikiyide okuyup bu yazdığın cevabıda gördüm ama ~/.config/lxsession klasörünü bulamadığım için deneyemedim maalesef :( Normalde burada yazdığına göre harddiske baktığımda görebilmem lazım ama maalesef yok.

Belkide problemimiz bu klasörü bulamadığımızdan kaynaklanıyor.

/etc/xdg/lxsession/lxde/autostart dosyasını düzenledik olmadı.
@firefox Satırını autostart dosyasının en altına ekledik. Restart attık firefox çalışmadı :(

Son denediğimiz yöntem buydu. Diğer yöntemler şuan aklıma gelmiyor gelince onlarıda yazarım.

Ayrıca ubuntu gnome ilede çalışıyoruz. Orada "Sistem > Tercihler > Başlangıç Uygulamaları" altında bir uygulama var onu kullanıp firefoxu eklersek gayet güzel çalışıyor.

Belki o zaman gnome kullan diyebilirsiniz. Gnome kullanabilmeyi çok isterdik ama sadece 2 gb hdd var makinada o yüzden daha küçük birşeylerle idare etmek durumundayız. Diğer büyük makinelerde zaten gnome kullanıyoruz.

Alıntı yapılan: ebubekirs - 30 Eylül 2009 - 14:49:02
bir de ~/.config/autostart altına kısayol ekleme yöntemi var, gnome'da olduğu gibi.

http://blogs.koolwal.net/2009/09/01/howto-auto-launch-programsscripts-on-lxde-startup/  

Bide  ~/.config/autostart klasörü nerde onu bulabilsek :(

Ana yani kök klasörde .config klasörü yok maalesef.

kancass

autostart.sh dosyasını açın:

sudo nano /etc/xdg/openbox/autostart.sh

Açılan dosyanın sonuna istediğiniz kısayolları ekleyebilirsiniz. Sadece her kısayolun sonuna & (ampersand) işaretini eklemeyi unutmayın.

@Atomkarinca dan alinti.

ebubekirs

Config klasörünün mevcut olması lazım. Gizli klasör olduğu için gözünüzden kaçmış olabilir mi? /home/kullanıcı_adınız dizinindeyken Ctrl+H yaptığınızda gizli klasörleri görebilirsiniz.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

Murat Topçu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Eylül 2009 - 14:43:15

~/.config/lxsession

Maalesef /home/<kullaniciAdi>/.config altında veya /root/.config altında lxsession klasörü yok.

Alıntı yapılan: ebubekirs - 30 Eylül 2009 - 14:49:02
bir de ~/.config/autostart altına kısayol ekleme yöntemi var, gnome'da olduğu gibi.

http://blogs.koolwal.net/2009/09/01/howto-auto-launch-programsscripts-on-lxde-startup/ 

/home/<kullaniciAdi>/.config altında autostart klasörü yok. /root/.config altındada autostart klasörü yok. Verdiğin linktede autostart klasörüne taşı demiş dosyayı ama öyle bir klasör yokki.

Alıntı yapılan: kancass - 30 Eylül 2009 - 15:50:56
autostart.sh dosyasını açın:

sudo nano /etc/xdg/openbox/autostart.sh

Açılan dosyanın sonuna istediğiniz kısayolları ekleyebilirsiniz. Sadece her kısayolun sonuna & (ampersand) işaretini eklemeyi unutmayın.

@Atomkarinca dan alinti.

/etc/xdg/openbox/autostart.sh dosyasının son satırına "firefox &" yazmamıza rağmen başlangıçta maalesef firefox çalışmadı. Restart attık tekrar giriş yaptık ama olmadı.

Alıntı yapılan: ebubekirs - 30 Eylül 2009 - 20:02:55
Config klasörünün mevcut olması lazım. Gizli klasör olduğu için gözünüzden kaçmış olabilir mi? /home/kullanıcı_adınız dizinindeyken Ctrl+H yaptığınızda gizli klasörleri görebilirsiniz.

Kök klasör olayını yanlış anlamışım ben .Config klasörünü Harddiskin  kök dizininde arıyorduk. Şimdi doğru yerlere bakıyorum ama içerisinde olması gereken klasörler yok bu seferde. Ayrıca Ctrl+H çok hoş bir kısayol :)

Bir türlü beceremedim başlangıca program koyma meselesini. Peki gnome'da bulunan başlangıca program ekleyen arayüz uygulamasını lxde'ye ekleyemezmiyiz? Tecrübesiz olduğumuzdan belkide çok basit hatalar yapıyoruz ve uygulamalar başlangıçta çalışmıyor. Başlangıca uygulama kodu girebileceğimiz bir arayüz olsada olur. Yeterki çözüm olsun.

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

Murat Topçu

Alıntı yapılan: localhost - 01 Ekim 2009 - 14:30:59
Linkte LXD de nm-applet calistirmislar. Belki size yardimci olabilir. http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-1089646.html

Cevap için teşekkürler. Aslında daha önce bu yöntemi direk bizim uygulamayı çalıştıracak şekilde denemiştik. Ama başarısız olmuştu. Ama şimdi firefox yazıp makineye restart attığımızda düzgünce çalıştırdı.

Yaptığım işlemler şu şekilde.

/etc/xdg/lxsession/LXDE/autostart dosyasına @firefox satırını ekledik. Restart atınca düzgün bir biçimde firefoxu çalıştırdı.

Tüm cevap veren arkadaşlara tekrar teşekkürler.

Şimdi sıra mono ile gerçek uygulamayı çalıştırmaya geldi. Umarım oda çalışırda bir maceranın daha sonuna gelmiş oluruz :)

Son düzenleme: Mono ilede gerçek uygulamamız çalıştı. Herhangi bir problem yok. Consoldan nasıl çalıştırıyorsak başına @ işareti koyup dosyaya yazdığımızda oda düzgünce çalıştı.