Ubuntu'yu firewall ve isa server gibi kullanmak?

Başlatan minimum4, 21 Mayıs 2008 - 10:38:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

minimum4

Benim Ubuntu'yu kullanmak istediğim asıl yer internet security ve firewall. Bunları Ubuntu ile yapabilirmiyim. İzlemem gereken yolla ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim.
Geniş bi başlık olduğunu biliyorum ama ana hatlarıyla yardımcı olabilirseniz takıldığım noktalarda ben yine sizlerin yardımına baş vururum.

heartsmagic

Sunucu vs. işlerinden anlamam ancak genel bağlamda Linux dünyasında ne mümkünse bu Ubuntu üzerinde de mümkündür. Eğer sen bu konularda tecrübeliysen ufak bir araştırmayla hangi uygulama ne için kullanılır bunu hemen bulursun diye düşünmekteyim. İşte o noktadan sonra kendine çok iş düşüyor zira bu uygulamaların inceliklerini okuman lazım. Kurmak çok zor olmasa da yapılandırması için mutlaka okumalı ve ne nasıl işler fikir sahibi olmalısın. Örneğin sunucularda kullanılacak en iyi firewall nedir, proxy hangisi olmalıdır.

Biliyorum bu senin istediğin şekilde bir sunucu değil fakat örnek olması açısından bağlantıyı veriyorum:
http://howtoforge.net/perfect-server-ubuntu8.04-lts

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

minimum4

Teşekkürler.
Servis verdiğimiz 2 firmada böyle bir uygulama kurdurduk. Birinde Squid diğerinde Untangle var ama dışardan bi arkadaşa yaptırdığımız için konuya kendimde bir yerinden başlayıp hakim olmak istiyorum. Squid ve Untangle ilgili araştırmalara başladım.
Tekrar teşekkürler.

heartsmagic

Squid zaten yanlış bilmiyorsam olmazsa olmazlardan. Küçük ve orta ölçekli ağlarda sorunsuz çalışmakta. Ancak çok büyük kullanıcı kitlesine sahip (örneğin üniversite kampüsleri gibi) ağlar için ciddi iyileştirmeler yapmak gerekebiliyor. Sağlam bir belge bulup ucundan okumaya başla, yavaş yavaş da uygulama yaparsın zira ağ senin elinin altında.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.