Ubuntu Server 9.04 Mail Sunucu Kurulumu [ Postfix+Webmail+POP3 ve IMAP+DNS...]

Başlatan copernix, 29 Eylül 2009 - 17:51:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

copernix

s.a.

Linux( Ubuntu ) ile 4.günüm ve gün geçmiyorki sıkıntılar bir nebze azalsın.
Komple Bir Sunucu Kurmaya Çalışıyorum ( Linux SME Server Gibi bişey... ama bunu kurmak istemiyorum )
Ubuntu server 9.04 server versiyonu ve bi kaç araç gerecin kurulumunu tamamladım ( apache+php5+mysql+phpmyadmin; bunların kurulumunun bir numarası yok, sorunsuz halloldu. )
Sırasıyla FTP, Mail Sunucu, WEb mail POP3 IMAP DNS ....... Kaldı.
Ancak Bunların Sırası Nedir, Hangi Sıra İle Kurulmaludır Bunlarla ilgili bir bilgi bulamıyorum.

Yani Temel Olarak Şöyle İfade Edeyim Komple Bir Sunucu Kurma İle Alakalı Bir Döküman Bulamıyorum Ubuntu için. ( Türkçe Döküman )

Debian ile alakalı bir "Özgür Karataş" bir döküman hazırlamış (  URL )
Burdaki komutları ubuntuda denedim çalıştı bir kısmı ( ubuntu ile debian arasında bir bağ var galiba ama ben bilmiyorum ) ancak yinede sonucu kurma işini birtürlü halledemedim.

ubuntu ile alakalı buna benzer bir döküman mevcutmudur acaba. İngilizce dökümanlar var ancak ben içinden çıkamıyorum bir türlü.

yukarda belirttiğim üzere apache,php5 phpmyadmin filan bunlar kolaycana çözümleniyor.
mühim olan kısımlarda takıldım kaldım.

garafatma

Takılmak derken, herhangi birşey denedin de olmadımı yoksa, bunlar ile ilgili fikir mi istiyorsun?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

canosayan

aslında bakarsanız bu döküman topluluğunu wikide oluşturmaya çalışıyorum.
eğer eliniz geçen döküman olursa lütfen bizimle de paylaşın
Chmod bizim işimiz.

garafatma

canosayan

Alıntı yapılan: keiser_soze - 29 Eylül 2009 - 22:22:44
@canosayan,

İngilice farkeder mi?

çeviri için çok zamanım yok açıkçası.  zaten copernix te bazı bağlantıları wikiye eklemiş. fakat bağlantı eklemek tek başına işe yaramıyor. çevirmek düzenlemek ve eklemek gerekli.

yinede gönderebilirsiniz.

bu arada sunucu uygulamaları ile ilgili bilgiler http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Sunucu_Uygulamalar%C4%B1 sayfasında
Chmod bizim işimiz.

garafatma

Alıntı yapılan: canosayan - 29 Eylül 2009 - 22:30:40
Alıntı yapılan: keiser_soze - 29 Eylül 2009 - 22:22:44
@canosayan,

İngilice farkeder mi?

çeviri için çok zamanım yok açıkçası.  zaten copernix te bazı bağlantıları wikiye eklemiş. fakat bağlantı eklemek tek başına işe yaramıyor. çevirmek düzenlemek ve eklemek gerekli.

yinede gönderebilirsiniz.

bu arada sunucu uygulamaları ile ilgili bilgiler http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Sunucu_Uygulamalar%C4%B1 sayfasında

Benim zamanında sağdan soldan bulduğum ama okumaya bile vakit ayıramadığım PDF'lerim var. e-posta ile gönderirirm o zaman, mail adresini gönderirmisin?

heartsmagic

@copernix, bu konuda kaynak sıkıntımızın olduğu bir gerçek. Şimdi bizler sana Türkçe olarak elimizden geldiği kadar kurulum hakkında bir şeyler aktarsak bile, asıl zorluk bundan sonra başlıyor. Kısacası sen FTP sunucu için bir uygulama düşünürsün, kurması da çok zor olmaz. Ancak nasıl yapılandıracağına gelince iş, işte orada mutlaka yabancı kaynaklara yönelmen lazım zira fazlaca Türkçe belge olmayabilir. Gerçi Ubuntu'da kurup dağıtımlardan bağımsız belge arayabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

copernix

keiser_soze Benim problemim aslında belli bi yerde takıldım hadi çözelim gibi değil.
Ubuntu Server Yönetimi/Kurulumu Üzerine Türkçe Kaynak Sıkıntısı.
Mesajımda debian kurulumu var şu adresde şöyle şöyle anlatmışlar dedim, sonra bi kısmını uyguladım takıldım dedim. Örneğin takıldığım yerlerden birtanesi ağ kartı (Ethernet) ayarlarının kayıtlı olduğu /etc/network/ dizini altında bulunan interfaces dosyası açıklamada 30 satır bilgi verilmiş. ( ağ maskesi, DNS filan ) bende 2satır bilgi çıkıyor interfaces dosyasında.
linux de yeni birisi olarakda takılıyorum kalıyorum, sonrasında bi kaç yerdede farklı ekran görüntüleri ile karşılaştım. ( fazlada uzatmadan anlatmak istediğim genel bi ubuntu server kaynak sıkıntısı... )

ben ubuntu wikiye bi kaç ek yapmaya çalışıyorum, gel görki eklediklerim ingilizce sayfaların url adresleri ama onlarıda şimdi incelediğimde sadece  kurulum anlatılmış geçilmiş. heartsmagic'in dediği gibi önemli olan konu yapılandırmalar.

nyse ben sadece, bi yerlere gizlenmiş, benim bulamadığım, ubuntu server üzerine türkçe kaynak varmı? üzerineydi. ingilizce dökümanlara yoğunlaşmam gerektiğini anlıyorum.

Teşekkür ederim.

Ayrıca Not: Ben bulduklarımı ( işe yaramaz kuru,boş bilgi olmamasına dikkat ediyorum ) wiki bölümüne ekliyorum. wikiyi kuranların ellerine sağlık çok faydalı olmuş. eminimki zamanla daha çok güçlenecektir.

canosayan

Alıntı yapılan: copernix - 30 Eylül 2009 - 10:35:59
Ayrıca Not: Ben bulduklarımı ( işe yaramaz kuru,boş bilgi olmamasına dikkat ediyorum ) wiki bölümüne ekliyorum. wikiyi kuranların ellerine sağlık çok faydalı olmuş. eminimki zamanla daha çok güçlenecektir.

bulduklarınız elbetteki önemli bilgiler. fakat sizinde dediğiniz gibi keşke türkçe olabilseler. ve keşke bu türkçe döküman açığını ubuntu wiki kapatabilse.
Chmod bizim işimiz.

garafatma

@kopernix,

verdiğin bağlantıya göz gezdirdim, senin interfaces dosyanda iki satır yazı çıkması, öntanımlı olarak gelen ayar dosyası. Orada interfaces dosyasını düzenleyip, seçtikleri ethernet kartına sabit IP vermişler. Sanki öyle geliyormuş gibi anlatılmış, ancak;

Mesela bir DHCP makine kurarken, doğal olarak makine üzerinde çift veya daha fazla ethernet kartı olmalı. Biri senin dosyandaki gibi DHCP'den (bu modemden veya direk DSL hattından olabilir) IP almasını sağlamak, diğeri interfaces dosyasına elle eth0 için IP ayarları. DHCP makinemizi eth0'dan IP dağıtacakmış gibi ayarladıktan sonra interfaces dosyasına orada gördüğün şekilde "senin networkune" uygun olarak ayarlamak.

Maalesef türkçe döküman sıkıntısı var bu konuda, hatta çoğu ingilizce dökümanda pek faydalı olmayabiliyor.

copernix

keiser_soze açıklaman için teşekkürler. bende aslında interfaces dosyasının düzenlinip elle yapılandırıldığını tahmin etmiştim. ( şimdi açıklaman ile kesin eminim...  )

DHCP makina kurarken çift ethernet kartı olayını yeni duyuyorum. bilmememle alakalı.  ( Ben DHCP server Değilde Sadece Server Kurmaya Çalışıyorum. Ip Dağıtan Bir Ana Makina Var. Biz  Co-Location Yapcaz. Bunun için Çift Ethernet Kartı Gerekmiyor Sanırım, DNS Olarakda Co-Location Hizmeti veren Firmanın DNS'lerini Kullanmayı Düşünüyoruz. DNS Konfigrasyonunu Bilmememlede Alakalı bu Durum. )

Benim yapmak istediğim bir makinadan bir/birkaç sitenin web yayınını sağlamak ( PHP+MYsql+RED5+Webmail+FTP hizmetlerini sunarak, mail ve FTP kaldı :)  )
Ama çift ethernet olayını tam idrak edebilmiş değilim. ( Diyosanki Sen Evet DHCP server Kurmuyosun sadece web Yayını Yapcağın Bir Server Kuruyosun Ozaman İdrak Etmem Gerekmiyor galiba...  :) )

garafatma

Alıntı yapılan: copernix - 30 Eylül 2009 - 12:12:42
keiser_soze açıklaman için teşekkürler. bende aslında interfaces dosyasının düzenlinip elle yapılandırıldığını tahmin etmiştim. ( şimdi açıklaman ile kesin eminim...  )

DHCP makina kurarken çift ethernet kartı olayını yeni duyuyorum. bilmememle alakalı.  ( Ben DHCP server Değilde Sadece Server Kurmaya Çalışıyorum. Ip Dağıtan Bir Ana Makina Var. Biz  Co-Location Yapcaz. Bunun için Çift Ethernet Kartı Gerekmiyor Sanırım, DNS Olarakda Co-Location Hizmeti veren Firmanın DNS'lerini Kullanmayı Düşünüyoruz. DNS Konfigrasyonunu Bilmememlede Alakalı bu Durum. )

Benim yapmak istediğim bir makinadan bir/birkaç sitenin web yayınını sağlamak ( PHP+MYsql+RED5+Webmail+FTP hizmetlerini sunarak, mail ve FTP kaldı :)  )
Ama çift ethernet olayını tam idrak edebilmiş değilim. ( Diyosanki Sen Evet DHCP server Kurmuyosun sadece web Yayını Yapcağın Bir Server Kuruyosun Ozaman İdrak Etmem Gerekmiyor galiba...  :) )

Tamam o zaman, benim çift ethernet dediğim, DHCP server içindi, oda IP dağıtmayı rahatlıkla yapman açısından. Zaten senin amaçladığın şey için tek ethernet yeterli :)

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

copernix

localhost kaynaklar güzele benziyor ( ingilizceyi çözünceye kadar 3takla atıyorum almancada bakalım netcez. )
dökümanlar sadece üstün körü kurulumu anlatıp geçmemiş gibi konfigrasyonlarıda yazmışlar. umarım wikiye anlaşılır bir dille eklenir.
ben bulduğum çalıştırabildiğim komutları wikiye ekliyorum.

bende şöyle bir kaynak görmüştüm.
Ubuntu 9.04 Server

Ve bu Dökümanın Türkçeleştirilmişi Diyebilceğim Anlatımı
dinopsys diye bir blogda buldum. ( ama debian için anlatılmış bir döküman. )

coni

Linux sunucular olarak yeterince türkçe kaynak ne yazık ki yok keşki bir linux sunucular üstüne forum olsa ve orda gerekli bilgiler paylaşılsa çok güzel olur diye düşünüyorum

copernix

coni bence;
linux suncular üzerine ayrı bir forum ancak kullanıcıları dağıtır. ( ve daha bir çok sıkıntısı, zaten 10larca linux versiyonu var, belli bir konu üzerinde yoğunlaşılmayınca hepsi yarım yamalak kalıyor. ) forumdan ziyade wiki paylaşımın en güzel şekli bence. ( eğitimsel düşünüce tabi. )
buda ubuntu-tr.net tarafından yapılmış, ziyade olsun.
çöp olmayan 2satır kodu wikide paylaşmak/yayınlamak çok daha faydalı olur, kanaatimce.

ayrıca;
localhost'un gönderdiği almanca linkeri inceliyordum. google translate oldukça güzel çevirdi almancadan türkçeye.  :-\

örnek çeviri için TIKLAYINIZ

localhost

@copernix hatirlattigin iyi oldu. Howtoforge kendi basina serverler üzerine basli basina bir kaynak. Almanlarin wikisi yabana atilacak gibi degil. Diger howtolar gibi kurulumu ve basit seyleri anlatmiyorlar. Öyle yazilar varki neyin nereden hazirlanacagini dahi yazmislar. En cok taktir ettigim yönleri. Yazilar altina kaynaklarida belirtmeleri. Anlamiyorsan linklerden ingilizcelerine gidebilirsin.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Eylül 2009 - 16:14:37

Bir ekleme yapayim, sen bu azimle istedigini yaparsin :)
Linux LPIC1 - MCSA

coni

Alıntı yapılan: copernix - 30 Eylül 2009 - 16:12:04
coni bence;
linux suncular üzerine ayrı bir forum ancak kullanıcıları dağıtır. ( ve daha bir çok sıkıntısı, zaten 10larca linux versiyonu var, belli bir konu üzerinde yoğunlaşılmayınca hepsi yarım yamalak kalıyor. ) forumdan ziyade wiki paylaşımın en güzel şekli bence. ( eğitimsel düşünüce tabi. )
buda ubuntu-tr.net tarafından yapılmış, ziyade olsun.
çöp olmayan 2satır kodu wikide paylaşmak/yayınlamak çok daha faydalı olur, kanaatimce.

ayrıca;
localhost'un gönderdiği almanca linkeri inceliyordum. google translate oldukça güzel çevirdi almancadan türkçeye.  :-\

örnek çeviri için TIKLAYINIZ

Ben misal olarak söyledim. Ama kullanıcıları dağıtıcağını sanmıyorum çünkü dışardan gördüğüm kadarıyla linux serverlar üzerinde çalışan ama windows kullanan kişi sayısıda azımsanmıycak kadar çok

eren

İşin içinde olan birisi olarak bende zaman zaman sıkıntı çekiyorum. Profesyonel bir sunucu için çok fazla program gerekiyor ve neredeyse bütün Linux yazılımları metin tabanlı olarak yönetiliyor. Yani en basit işlem olarak bir kullanıcı açmak isteseniz bile bunu yapabileceğiniz bir GUI ne yazık ki yok. Doğal olarak tamamen komut satırlarını kullanıyorsunuz.

Yurt dışında Linux server admin olmak için yaklaşık 2 senelik eğitim veren kurslar var. Windows cephesindeki kurslar ise 6 aylık. Windows neredeyse her şey için bir GUI hazırlamış bu nedenle pek sıkıntı olmuyor.

Ben kendi bilgisayarımı aynı zamanda sunucu olarak kullanıyorum. Gerçekten son haline getirmem çok uzun bir süre aldı. Çok fazla doküman okumanız gerekiyor ve iyi bir İngilizce şart. Normal konuşma İngilizcesi bu işler için yetmiyor, teknik İngilizce bilmeniz şart.

FTP sunucusu ile Web sunucusunun aynı dizini aynı kullanıcı adı ve aynı şifre ile kontrol edebilmesini sağlamak ve uzaktan bağlananlara bu kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptırabilmek için 3 hafta uğraştığımı hatırlıyorum.

Bu konudaki eğitimin ne denli uzun olduğu belli bu nedenle bu işleri anında öğrenmek çok zor. Tam teşekküllü bir sunucu kurup bunun Cpanel, Plesk, Webmin gibi araçlar ile web üzerinden görsel kontrolünü sağlamak hiç kolay değil. Bu konularda ayrıntılı Türkçe doküman bulmayı bir kenara bırakın basit bir İngilizce ile yazılmış bir doküman bulmak bile neredeyse imkansız.

Linux üzerinde sunucuyla uğraşmak zor. Allah kolaylık ve sabır versin diyorum.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.