Ubuntu çok ağır çalışıyor, nasıl hızlandırabilirim?

Başlatan yağmuradam, 19 Mayıs 2008 - 19:46:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yağmuradam

Sevgili kardeşlerim,
Özellikle son güncellemelerden sonra Ubuntu çok ağır çalışıyor. hiçbir görsel efekt kullanmıyorum. Appearance bölümünden hepsini kapattım. Özellikle iletişim kutuları yukarıdan aşağıya doğru çok yavaş açılıyor, sonradan içindeki metin ve dizin simgeleri geliyor. iletişim kutularını kapatırken de birden kaybolmuyor, bariz bir şekilde yavaş kapanıyor. özellikle iki veya daha fazla iletişim kutusu açıkken daha da yavaşlıyor. sizde de aynı durum sözkonusu mu? Benim bildiğim kadarıyla kde masaüstü daha fazla güç tükettiği halde pardus son derece hızlı çalışıyor. Ubuntu'da niye böyle bir durum var? nasıl sistemi daha hızlı hale getirebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

munirekinci

Linux

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1063.0

şuradaki çözüm yolunu deneyebilirsin, bendede müthiş bir kasıntı vardı ilk seferde, kullanmadığım bir çok uygulamayı oturumlardan, kaldırdım sistem oldukça rahatladı ve hızlandı.

yağmuradam

glxinfo | grep render
komutunun anlamı nedir? sistemimde ne gibi bir değişiklik yapmaya yarar?

yağmuradam

sevgili Linux kardeşim,
verdiğin bağlantıdaki kapatılması gereken servisler ve açılış programlarını kapattım. sistemim biraz daha rahatladı. teşekkür ederim kardeşim. hepiniz sağolun.

heartsmagic

Sorunla beraber ne döndürdüğünü de söyleseydin. Eğer cevaplara güvenmeyeceksen forumda soru sormanın pek anlamı kalmıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

munirekinci

Alıntı yapılan: yağmuradam - 19 Mayıs 2008 - 23:38:38
glxinfo | grep render
komutunun anlamı nedir? sistemimde ne gibi bir değişiklik yapmaya yarar?

Özet biçimde ekran kartının tam olarak çalışıp çalışmadığını gösterir. Rahatladın mı?

yağmuradam

munirekinci kardeşim,
ben sadece ne işe yaradığını sordum. daha doğrusu öğrenmek için sordum. çünkü daha sonra aynı problemle karşılaştığım zaman çözebilmek için, forumdan öğrendiğim çözüm yollarını not ediyorum. bu şekilde tuhaf bir cevap vermenize gerek yoktu. komutların ne işe yaradığını yazsaydınız bana yeterdi.

heartsmagic

Alıntı yapılan: yağmuradam - 22 Mayıs 2008 - 00:54:57
munirekinci kardeşim,
ben sadece ne işe yaradığını sordum. daha doğrusu öğrenmek için sordum. çünkü daha sonra aynı problemle karşılaştığım zaman çözebilmek için, forumdan öğrendiğim çözüm yollarını not ediyorum. bu şekilde tuhaf bir cevap vermenize gerek yoktu. komutların ne işe yaradığını yazsaydınız bana yeterdi.

İyi de sen ne döndürdüğünü yazmamışsın ki?
Doğrudan ne işe yarıyor demişsin. Bu durumda bizim senden bir şey istememizin ne anlamı kalıyor?

yağmuradam

sevgili heartsmagic kardeşim,
verdiğiniz komut şöyle bir çıktı verdi:
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce3/AGP/SSE2

heartsmagic

Bu demektir ki direct rendering sağlanıyor, kısacası grafik kartında sorun yok gibi ancak emin olamayız. Eğer compiz tamamen kapandığı halde sorun oluyorsa yine de grafik kartı sürücülerini kaldırıp tekrar temiz bir şekilde kurmayı deneyebilirsin.

yağmuradam

sevgili heartsmagic kardeşim,
ekran kartı sürücülerimi envy vasıtası ile terminal yolu ile kurdum ve kurar iken herhangi bir hata mesajı ile karşılaşmadım. tahmin ediyorum sürücülerde bir problem yoktur. benim sistemim de bir hayli eski. p4 1.7ghz'lik bir işlemcim var. ekran kartım da geforce 3 işlemcili bir ekran kartı. neyse kardeşim, seni daha fazla geç bırakmayayım. zaten görsel efektleri tekrar normal konuma getirdim. böylesi daha iyi. hepinize hayırlı geceler kardeşim.

heartsmagic

O yapılandırmada anlattığın şekilde bir yavaşlık olması anormal. Bariz bir problem olduğu kesin. Sistem o kadar kasılmaz.

Not: Biliyorum kötü niyetle söylemiyorsundur ancak "kardeşim" diye hitap etmezsen sevinirim.

eren

P4 1.7 işlemci ve Nvidia Geforce 3 ile Ubuntu sorunsuzca çalışabilir. Kasılma evet nedense bazı Ubuntu kurulan makinelerde yapıyor, son Ubuntu sürümü biraz makine seçebiliyor.

Örneğin çift çekirdek işlemcili 3 GB RAM'e sahip ve 256 MB harici ekran kartı olan bir makinede Ubuntu kasılabiliyor. Bu benimde başıma geldi. Eğer her şeyi yapmanıza rağmen, tüm önerileri uygulamanıza rağmen iş değişmiyorsa Kubuntu kullanmanızı öneriyorum. Ben bizzat bu kasma yapan makine de denedim Kubuntu, Ubuntu'ya göre 10 takla atıp 10 da mekik çekiyor :D
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

yağmuradam

sevgili Eren,
internette yaptığım araştırmalardan ubuntu'nun biraz kabarık bir dağıtım olduğunu ve bazı sistemlerin zorlandığını okumuştum. bildiğim kadarıyla ubuntu ile kubuntu neticede aynı yapıya sahip fakat demekki kde masaüstü daha hızlı çalışıyor.  şu anda ubuntu oturmuş durumda olduğu için, önerine uyup bir dahaki sürümde kubuntu'yu kuracağım. zaten kde masaüstü görünüm açısından da biraz daha hoşuma gidiyor. teşekkür ederim.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: yağmuradam - 22 Mayıs 2008 - 14:20:22
sevgili Eren,
internette yaptığım araştırmalardan ubuntu'nun biraz kabarık bir dağıtım olduğunu ve bazı sistemlerin zorlandığını okumuştum. bildiğim kadarıyla ubuntu ile kubuntu neticede aynı yapıya sahip fakat demekki kde masaüstü daha hızlı çalışıyor.  şu anda ubuntu oturmuş durumda olduğu için, önerine uyup bir dahaki sürümde kubuntu'yu kuracağım. zaten kde masaüstü görünüm açısından da biraz daha hoşuma gidiyor. teşekkür ederim.

Ben aynı görüşte değilim. Sizin sistemde öyle olabilir ama bence tam tersi bir durum var.
Kubuntu hep Ubuntu dan bir adım geride duruyor gibi.

FUBU

Alıntı Yaphttp://www.ubuntu-tr.net/genel/7-10-a-donsem-mi/msg9221/#msg9221

şuradaki çözüm yolunu deneyebilirsin, bendede müthiş bir kasıntı vardı ilk seferde, kullanmadığım bir çok uygulamayı oturumlardan, kaldırdım sistem oldukça rahatladı ve hızlandı.

bu başlığı aradım aradım bi türlü bulamadım. meğerse;
Alıntı YapBaktığınız konu veya bölüm silinmiş veya size sınırlandırılmıştır.
şuna bi el atabilir misiniz? güzel başlıktı..

ns

Alıntı yapılan: FUBU - 01 Ekim 2008 - 12:43:48
Alıntı Yaphttp://www.ubuntu-tr.net/genel/7-10-a-donsem-mi/msg9221/#msg9221

bu başlığı aradım aradım bi türlü bulamadım. meğerse;
Alıntı YapBaktığınız konu veya bölüm silinmiş veya size sınırlandırılmıştır.
şuna bi el atabilir misiniz? güzel başlıktı..

kırık linklerin bildirildiği bir başlik var.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3795.0/topicseen.html

Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

FUBU

ah! bilmiyordum, benim yerime haber verdiğin çiçin teşekkürler..

erginemr

Söz konusu başlığın yeni adresi:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1063.0

yağmuradam

Efektlerimin hepsini açtım. Problemsiz çalışıyor. Teşekkür edrim.