Fransız Donanması Özgür Yazılıma Geçiyor

Başlatan Xenophobia, 28 Eylül 2009 - 00:17:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Xenophobia

Fransız Donanması, ''Codendi'' ismini verdiği Özgür Yazılım platformuna geçecek. Daha önce Fransa'da Jandarma Departmanı'nın Ubuntu dağıtımına geçiş haberini de vermiştik. Ondan dolayı bu geçişin, diğer departmanlarda olması beklenen bir hareketti.

Platformun geliştirme görevini, CİAM isimli kuruluş üstleniyor. CIAM, Fransız Donanması'nın Özgür Yazılım platformuna ek yazılımlar geliştirmekle sorumlu. Donanma dışında diğer birimler için de yazılım platformu geliştirme işleminden CIAM sorumlu olacak.

Codendi, Xerox firması tarafından geliştirildi. GPLv2 lisansı ile piyasa sürülüyor. Platformun diğer yazılım eksikliklerinin tamamlanması için çalışmalar hızla sürüyor.

Codendi'nin internet sitesindeki haberlere göre, finans, lojistik ve insan kaynakları gibi alanlarla ilgili de yazılım gelişimi devam edecek. Bu hareketle birlikte diğer Avrupa ülkeleri de platform geliştirme alanında uzmanlaşacaklardır. Bu işlemin daha hızlı olması, Microsoft'un piyasa rekabeti açısından kötü bir durum oluşturacaktır.

Kaynak

Habertux.com

heartsmagic

Böylece yeni iş alanları oluşuyor, istihdam sağlanıyor bu cephede. Darısı ve daha fazlası bizim başımıza.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kuleyni

keşke işe alınırken pc kullanmayı değilde linux kullanmayı biliyor musun sorsalar :)

ironic

Alıntı yapılan: kuleyni - 28 Eylül 2009 - 11:29:44
keşke işe alınırken pc kullanmayı değilde linux kullanmayı biliyor musun sorsalar :)

Peki o soruya gerçek anlamda "evet" diyebilecek kaç babayiğit var?  :)

kuleyni

valla linux çok değişik bi sistem yani tam öğrenmek neredeyse imkansız gibi herşeyin bir çok alternatifi var okyanus gibi benim hayatım boyunca öğrenemeyeceğim kesin ama öğrenenler azda olsa vardır :)

localhost

Alıntı yapılan: kuleyni - 28 Eylül 2009 - 22:17:03
valla linux çok değişik bi sistem yani tam öğrenmek neredeyse imkansız gibi herşeyin bir çok alternatifi var okyanus gibi benim hayatım boyunca öğrenemeyeceğim kesin ama öğrenenler azda olsa vardır :)
Sana katilarak söyle bir örnek vereyim. Almanyada Linux konusunda baya bir is ilanlari var ama istekler asiri derece yüksek. Örnegin Bir Linux Administratorun bilmesi gerekenler söyle siralaniyor

Shell,PHP,Phyton Script
SQL,MYSQL,ORACLE, Tomcat, APACHE, Java, C, SAP
SAN/NAS Bilgisi, SAMBA, CUPS
OpenLDAP, XAMPP, Myphpadmin, XEN
DHCP, SMTP, FTP, SSH, WAN, Webmail,postfix, spamassasian, LAN, IPTABLES, CISCO Network, Firewall, TCP/IP
RPM, DEB Paketlerinde yeterli derecede ön bilgi
Dagitimlardan, DEBIAN, CentOS, SUSE, RedHat
Bunlarin yaninda Windows 2003/2008 Active Directory gibi bilgilerde isteniliyor.

Bunlarin hepsini cok iyi bir sekilde biliyorsaniz iyi bir is iyi bir kazanc elde edebilirsiniz. Bunlari kim nasil ögrenir bilmiyorum.  :D :D

Linux LPIC1 - MCSA