Linux Windows'a mı benziyor?

Başlatan tubuntu, 24 Eylül 2009 - 21:14:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tubuntu

Linux işletim sisteminin yaratıcısından, Linux hakkında herkesi şaşırtan ilginç açıklamalar...

LinuxCon 2009'da Linux'un yaratıcısı Linus Torvalds açık kaynak kodlu kernel'in iyice şiştiğini ve dev gibi olduğunu söyledi.

Yuvarlak masa tartışmaları esnasında moderatorlük yapan Novell mühendisi James Bottomley, Linus Tovalds'a Linux kernel özelliklerinin yeterince istikrarlı hale gelmeden, çok hızlı çıkıp çıkmadığını sordu. Bir Intel araştırmasına gönderme yapan Bottomlet her yeni Linux kernelinde performansın yüzde 2 düştüğünü belirtti. Son 10 sürümle birlikte toplam düşüşün yüzde 12'ye ulaşmış durumda olduğunu söyleyerek, Linus'a "Bu bir problem mi?" sorusunu yöneltti.

Torvalds'ın cevabı oldukça net oldu "Şişiyor ve dev gibi oluyoruz. Evet bu bir problem" dedi. Linux topluluğunun bu soruna karşı ne yaptığı sorulduğunda ise "Ee, bir planımız olduğunu söylemeyi çok isterdim" dedi...

Kalabalıktan gelen alkış ve gülüşlerin ardından "Demek istediğim şu ki bundan 15 yıl önce istediğim küçük, rafine ve hiper-verimli kernelden çok uzağız. İcache izi korkutucu derecede büyük, kernel dev gibi ve şişmiş durumda. Her yeni eklenen özellikle birlikte daha kötü hale geliyor. İstikrar ise bir problem değil. Eklediğimiz hızda program hatası tespit ederek gideriyoruz."

Kendisine bu seviyede entegrasyonun kabul edilebilir olup olmadığı sorulduğunda ise bunun kabul edilemez olsa bile kaçınılmaz olduğunu belirten Torvalds, sonuçta Linux'un eklenen özelliklerle daha geniş kitlelere ulaştığını ve şişme konusunda Windows ile aynı kaderi paylaştığını söyledi. Bottemley "Özetle birilerinin çıkıp bir plan yapmasını ve o yüzde 12 performansı yerine koymasını bekliyorsunuz. Sonuçta bu açık kaynak" diye esprili bir şekilde konuyu kapattı.

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/12545978.asp?gid=229

kuleyni

bu önüne geçilecek bi durum değil yeni şeyler çıktıkça ihtiyaç artıyor.
Hesapladım 44 sürüm daha dayanabilirz sonrası kernel mernel kalmayacak malum %2 düşüş var :)

canosayan

Alıntı yapılan: kuleyni - 24 Eylül 2009 - 21:47:01
bu önüne geçilecek bi durum değil yeni şeyler çıktıkça ihtiyaç artıyor.
Hesapladım 44 sürüm daha dayanabilirz sonrası kernel mernel kalmayacak malum %2 düşüş var :)
son 10 sürümde %12 düştü ise sürümn başına 2 değil 1.2 performans düşüşü olması gerekir diye düşünüyorum.
44 sürüm iyi gibi gözüküyor ama bu yazı kendi ile çelişiyor gibi.
Chmod bizim işimiz.

localhost

Geriye dönük uyuyumlulugu kaldirirlarsa sisme olmaz. Bilgisayar sektörü akil almayacak kadar hizli ilerliyor. Intel, AMD, NVIDIA durmadan yeni donanimlar cikartiyor. Birde bu ürünlerin yaninda diger ürünleri kattiginizda akil almaz bir teknoloji ortaya cikiyor. 2010 yilindan itibaren 4GB ram ve 6GB ram standart olmaya hizla ilerliyor. Kernelin ilk stabil sürümü linux-1.0.tar.bz2     993 KB     13.03.1994     00:00:00 En son sürüm 2.6.31 Datei:linux-2.6.31.tar.gz     76444 KB     09.09.2009     22:34:00
Linux LPIC1 - MCSA

fincan

Aslında ham kernelin boyutunun şişmesi tamamda, keşke kerneller kurulan pcye göre ve ihtiyaclara göre otomatik modifiye olabilse. Kernel derlemekten bahsetmiyorum, kurulum sistem bilesenlerine ve kişinin ihtiyaclarına göre derlenmesi ya da ayarlanması lazım bence. Ardında takılan donanımlar için ya da istenen özellikler için kolayca tekrar derlenebilmeli. Bu bir hız getirir mi bilmiyorum, ne kadar kolaydır bir fikrim de yok ama olabilir gibi.

aynshtein

Geriye doğru uyumluluğu kaldırmak mı? Linux'u Linux yapan özelliklerden biri de zaten o değil mi? En düşük donanımla bile çalışabilmesi sayesinde pek çok kişi Windows yerine Linux işletim sistemlerini tercih ediyor. Intel'in x486 bilgisayarlarında bile Linux kullanılabiliyor. Onca kullanıcıyı ve eski bilgisayarı çöpe atmak kolay değil.
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

ebubekirs

Hazır kernel sürümleri kullanarak yüklenen dağıtımlar, zaman ilerledikçe tabii olarak yavaşlayacaktır. Yeni teknolojilerin desteklenmesi, yeni modüller, sürücüler vb. Burada sadece kendi bilgisayarının ihtiyacını karşılayacak şekilde kernel derlemek ve o kerneli kullanmak, daha uzun vadeli bir çözüm olur. Ve bu şekilde derleyerek kullananlar, her zaman bilgisayarından en fazla verimi alan kişiler olurlar. Ancak o zaman da her bilgisayar için cd'ye yazılarak hazır yükle-kullan dağıtımdan bahsedilemez.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

garafatma

Alıntı yapılan: fincan - 25 Eylül 2009 - 09:23:15
Aslında ham kernelin boyutunun şişmesi tamamda, keşke kerneller kurulan pcye göre ve ihtiyaclara göre otomatik modifiye olabilse. Kernel derlemekten bahsetmiyorum, kurulum sistem bilesenlerine ve kişinin ihtiyaclarına göre derlenmesi ya da ayarlanması lazım bence. Ardında takılan donanımlar için ya da istenen özellikler için kolayca tekrar derlenebilmeli. Bu bir hız getirir mi bilmiyorum, ne kadar kolaydır bir fikrim de yok ama olabilir gibi.

bunun için Gentoo kurman yeterli :)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

ebubekirs

Alıntı yapılan: keiser_soze - 25 Eylül 2009 - 10:12:29
Alıntı yapılan: fincan - 25 Eylül 2009 - 09:23:15

bunun için Gentoo kurman yeterli :)

"Use flag" efsanevi bir devrim :)
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

miles

Alıntı yapılan: ebubekirs - 25 Eylül 2009 - 10:04:21
Hazır kernel sürümleri kullanarak yüklenen dağıtımlar, zaman ilerledikçe tabii olarak yavaşlayacaktır. Yeni teknolojilerin desteklenmesi, yeni modüller, sürücüler vb. Burada sadece kendi bilgisayarının ihtiyacını karşılayacak şekilde kernel derlemek ve o kerneli kullanmak, daha uzun vadeli bir çözüm olur. Ve bu şekilde derleyerek kullananlar, her zaman bilgisayarından en fazla verimi alan kişiler olurlar. Ancak o zaman da her bilgisayar için cd'ye yazılarak hazır yükle-kullan dağıtımdan bahsedilemez.

"kendi ihtiyaçlarımızı karşılayacak kadar kerneli derleyebilme" işini basit bir şekilde evimdeki Ubuntu'ya yapabilsem çok iyi olacak.

Apple deki sistemlerin hızlı çalışmalarının sebebi de bu: "sadece kendi ihtiyaçlarını krşılayan paketler kuruluyor". Linux ta mac gibi davransa http://www.chip.com.tr/konu/iste-en-hizli-acilan-sistem-montavista_13985.html görünüşte appleyi de katlar :)

Yusuff

Bırakın şişebildiği kadar şişsin. Zaten sınıra ulaştığında kendi kendine patlar.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

miles

Alıntı yapılan: yusufsan21 - 25 Eylül 2009 - 11:01:47
Bırakın şişebildiği kadar şişsin. Zaten sınıra ulaştığında kendi kendine patlar.

?!!?!?!?!?!?  ::)  :-\ :o

localhost

Alıntı yapılan: aynshtein - 25 Eylül 2009 - 09:26:54
Geriye doğru uyumluluğu kaldırmak mı? Linux'u Linux yapan özelliklerden biri de zaten o değil mi? En düşük donanımla bile çalışabilmesi sayesinde pek çok kişi Windows yerine Linux işletim sistemlerini tercih ediyor. Intel'in x486 bilgisayarlarında bile Linux kullanılabiliyor. Onca kullanıcıyı ve eski bilgisayarı çöpe atmak kolay değil.
Gelisen teknolojiye ayak uydurmak icin bazi seyler gerekli. x486 da calisabilir ama dünya capinda kac kisi x486 kullaniyor arastirmak lazim. Günümüz linux sürümleride, Celeron 1000, 64MB Ekran Karti, 512 MB ram ile zor calisir. Hatta suse calismaz bile. Böyle donanimlara sahip kullanicilar varsa baska dagitimlara yönelebilir. Mesela Puppy Linux, DSL gibi dagitimlar... bu donanimlara hitap ediyor. Kerneli de bu zamanda kendimize göre derleyip calistirmak zaman alir. Bunu her firma ve kullanici yapmaz. Cünkü kernel güncellemelerinde ve aciklarda derlenen kerneller yeniden patch ile derlenmesi gerekir. Buda kullaniciya ek zaman kaybettirir. Bu devirde zaman=para olduguna göre bu cok zordur.
Linux LPIC1 - MCSA

miles

Alıntı yapılan: localhost - 25 Eylül 2009 - 20:32:35
Gelisen teknolojiye ayak uydurmak icin bazi seyler gerekli. x486 da calisabilir ama dünya capinda kac kisi x486 kullaniyor arastirmak lazim. Günümüz linux sürümleride, Celeron 1000, 64MB Ekran Karti, 512 MB ram ile zor calisir. Hatta suse calismaz bile. Böyle donanimlara sahip kullanicilar varsa baska dagitimlara yönelebilir. Mesela Puppy Linux, DSL gibi dagitimlar... bu donanimlara hitap ediyor. Kerneli de bu zamanda kendimize göre derleyip calistirmak zaman alir. Bunu her firma ve kullanici yapmaz. Cünkü kernel güncellemelerinde ve aciklarda derlenen kerneller yeniden patch ile derlenmesi gerekir. Buda kullaniciya ek zaman kaybettirir. Bu devirde zaman=para olduguna göre bu cok zordur.

Peki x486 kullananlar iyi linux kullanıcıları değilse ne yapacaklar ? Onlara hitap eden dağıtımlar Puppy Linux, DSL mi ? Daha insanlar Ubuntuyu kullanmaktan korkarken eski pc li insanlar kesimine şimdiden bunu yaparsak bence pazar payı az olan linux nereye gider bilemiyorum(ki zaten eski pc kullananlar zorunlu olarak sisteme linux kuruyorlar). Lakin burada Linuxun şişmesinden bahsediyoruz, yani Ubuntu DSL de linux kullanıyor dolayısıyla o da şişiyor ama buradaki asıl suç (suç mu bu da tartışılır) Ubuntu ve birkaç dağıtım haricindekilerin son kullancıyı bu kadar düşünmemeleridir. Eğer gelecekte Linuxun pazar payı çok artarsa o zaman herkese hitap eden ve son kullancıya da şu anda Ubuntu gibi hitap eden birçok dağıtım olduğu zaman Linux ne kadar şişerse şişsin böyle tartışmalara bile zaman ayırma gereği duymayacağız. Ama şimdiden bunu yapmak doğru olmaz!

_HapS_

Linus Torvalds bu açıklamalarıyla sadece ticari linux üreticilerinin ekmeğine taş koydu okadar :)

localhost

Alıntı yapılan: miles - 27 Eylül 2009 - 21:07:31
Alıntı yapılan: localhost - 25 Eylül 2009 - 20:32:35

Peki x486 kullananlar iyi linux kullanıcıları değilse ne yapacaklar ? Onlara hitap eden dağıtımlar Puppy Linux, DSL mi ? Daha insanlar Ubuntuyu kullanmaktan korkarken eski pc li insanlar kesimine şimdiden bunu yaparsak bence pazar payı az olan linux nereye gider bilemiyorum(ki zaten eski pc kullananlar zorunlu olarak sisteme linux kuruyorlar). Lakin burada Linuxun şişmesinden bahsediyoruz, yani Ubuntu DSL de linux kullanıyor dolayısıyla o da şişiyor ama buradaki asıl suç (suç mu bu da tartışılır) Ubuntu ve birkaç dağıtım haricindekilerin son kullancıyı bu kadar düşünmemeleridir. Eğer gelecekte Linuxun pazar payı çok artarsa o zaman herkese hitap eden ve son kullancıya da şu anda Ubuntu gibi hitap eden birçok dağıtım olduğu zaman Linux ne kadar şişerse şişsin böyle tartışmalara bile zaman ayırma gereği duymayacağız. Ama şimdiden bunu yapmak doğru olmaz!
Iyi linux kullanicilari degilse ben ne yapayim. O zaman gitsin dos ve win95 kullansin. Konu burada kullanicilarin bilgisi degil, kernelde kodlarin coklugu. Kerneldeki bu hizli gelismenin tek sebebi IT sektörünün hizli gelismesine baglidir. Linuxun donanim konusunda kullanicilarini bagli tutmasi icinde kernelin günümüz donanimlarina destegini sürdürmesi gerekir. Bir nevi arz/talep iliskisi gibi birsey. Puppy Linux ile DSL linux hakkinda bir fikriniz olmadigi icin Puppy Linux ve DSL linux`u kücümsüyorsunuz. Puppy Linux te kendi basina basarili bir dagitimdir ve Ubuntu, SUSE, Mandriva gibi dagitimlarla ayni seviyededir. Kendine özgü bir yapisi vardir. Bugun hic bir dagitimda olmayan 105 MB lik Live CD si vardir. Bu 105 MB icinde Ubuntu da bulunan standart programlarin görevini yapacak tüm uygulamalar mevcuttur.
Linux LPIC1 - MCSA

miles

"Iyi linux kullanicilari degilse ben ne yapayim O zaman gitsin dos ve win95 kullansin"

Bunu dedikten sonra size ne diyebilirim ki ?

Ben puppy veya dsl i kötülemiş değilim ama son kullancıyı düşünen dağıtımların da olması şart ondan bahsediyorum. Böyle olursa ancak linux çekirdeğinin şişmesi bizi engellemez. Linux çekirdeği boşuna bu kadar esnek yazılmadı! Ama siz diyorsunuz ki o olmasın millet windows kullansın. Arz talep meselesi demişsiniz, demekki talep varki Ubuntu eski pcleri düşünerek ona göre kendi çekirdeğini derliyor. İstrese şu anda Ubuntu son teknoloji pclere göre kendini ayarlar ama yapmamasının bir sebebi olsa gerek, ki bence sebepleri yoksa ve siz bu işi halletsiyseniz bence bir mail atın belki göz önünde bulundurular. Belki de Linuxun kaderi değişir.
Ama hala windows kullansın diyorsanız diyecek bir şey yok tabi. Bunun için çekirdeğin kodlarını açıp incelemem lazım.

fcengiz

Belki iki farklı kernel olabilir...

localhost

Alıntı yapılan: miles - 28 Eylül 2009 - 16:25:14
"Iyi linux kullanicilari degilse ben ne yapayim O zaman gitsin dos ve win95 kullansin"

Bunu dedikten sonra size ne diyebilirim ki ?

Ben puppy veya dsl i kötülemiş değilim ama son kullancıyı düşünen dağıtımların da olması şart ondan bahsediyorum. Böyle olursa ancak linux çekirdeğinin şişmesi bizi engellemez. Linux çekirdeği boşuna bu kadar esnek yazılmadı! Ama siz diyorsunuz ki o olmasın millet windows kullansın. Arz talep meselesi demişsiniz, demekki talep varki Ubuntu eski pcleri düşünerek ona göre kendi çekirdeğini derliyor. İstrese şu anda Ubuntu son teknoloji pclere göre kendini ayarlar ama yapmamasının bir sebebi olsa gerek, ki bence sebepleri yoksa ve siz bu işi halletsiyseniz bence bir mail atın belki göz önünde bulundurular. Belki de Linuxun kaderi değişir.
Ama hala windows kullansın diyorsanız diyecek bir şey yok tabi. Bunun için çekirdeğin kodlarını açıp incelemem lazım.
Ben ne dedim? Son kullaniciyi düsünen ve eski donanimlari destekleyen bu dagitimlar var dedim. x486 bilgisayarlarda Ubuntu calismiyorsa gitsin Puppy Linux, DSL linux hatta basarabiliyorsa Gentoo kursun. Sizin bu söylediklerinizin Linux kerneli ile ilgili tecrübelerinizin olmamasindan kaynaklaniyor. Hic bir dagitim Kerneli komple kullanmiyor zaten. Her dagitim kerneldeki modülleri düzenleyerek dagitiyor. Ubuntu da bulunan kernel son sistemleri destekliyor. Siz istesenizde istemesenizde Gnome x486`da calismaz. Bosuna tartismaya gerek yok. Denemek isterseniz VirtualBox üzerinden 16 MB Ram ve 8 MB Ekran karti ile deneme yapabilirsiniz. 
Linux LPIC1 - MCSA

miles

Peki ben ne dedim. Linux kerneli komple mi yazılıyor dedim . Zaten herkes istediği gibi donanım desteğini sağlayack şekilde derleyebiliyor dedim. Bunun terisini mi yazdım ben yukarıda ? (her yazımda linuxun esnekliğinden bahsettim orda zaten kastım oydu)

Bence siz mail atın şu dağıtımlara sizin bu müthiş firkiriniz dinleyeceklerdir. (Madem iddalısınız)

erkuserdem

Linux kernelinin şişmesinin zararı nedir? Sadece kapladığı alan mı artıyor yoksa performans mı düşüyor.
Geriye dönük uyumluluğu bence de kaldırsınlar. Sonuçta eski pc kullanan adam 9.04 de yükleyebilir illa gidip son dağıtımı almasına gerek yok

utdmr

Alıntı yapılan: erkuserdem - 13 Kasım 2009 - 16:55:48
Linux kernelinin şişmesinin zararı nedir? Sadece kapladığı alan mı artıyor yoksa performans mı düşüyor.
Performans düşüyor :(.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

erkuserdem

Alıntı yapılan: utdemir - 13 Kasım 2009 - 17:04:00
Alıntı yapılan: erkuserdem - 13 Kasım 2009 - 16:55:48
Performans düşüyor :(.

İleride ne olacak o zaman?  Windowsun kerneli şişmiyormu tüh :D

utdmr

Alıntı yapılan: erkuserdem - 13 Kasım 2009 - 17:11:00
O da şişiyor. Ama örneğin BSD kerneli şişmiyor sanırım.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

heartsmagic

Alıntı yapılan: utdemir - 13 Kasım 2009 - 17:20:15
Alıntı yapılan: erkuserdem - 13 Kasım 2009 - 17:11:00
O da şişiyor. Ama örneğin BSD kerneli şişmiyor sanırım.

Yenilikleri istiyorsa o da şişiyordur, kaçınılmaz bir durum bu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.