Ubuntu ve Kadınlar

Başlatan Xenophobia, 28 Eylül 2009 - 00:15:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Xenophobia

Linux Today'den Carla Schroder geçtiğimiz günlerde Açık Kaynak projesindeki bayan katılımcıların küçük bir kısmıyla ilgili bir deneme yazısı yayınladı. Her ne kadar makale Ubuntu'yla ilgili olmasa da kadınların, dünyanın en popüler Linux dağıtımındakı rolü hakkında bazı düşüncelere neden oldu.

Kadınların, ücretsiz yazılım geliştirilmesindeki sayıca eksikliği bir haber degil. Bu çok çeşitli açıklama ve önerilerle birlikte uzun zamandır süregelen ciddi bir sorun.

Schroder gibi bazı yorumcular, erkek geliştiriciler arasındaki cinsiyet ayrımcılığı eğilimini suçluyorlar. Diğerleri ise kadınların doğuştan bilgisayarla çalışmaya daha az meyilli olduğu fikrine bağlı kalıyor. Bu IT sektöründe çalışan yüksek sayıda kadın ve Açık Kaynak yazılımında çalışan, düşük oran arasındaki çelişkiyi açıklayamayan zayıf bir iddia.

Ubuntu henüz, birincil cinslerin ilişkisinden 2008 de meydana gelen ConFusion fiyaskosundaki gibi zarar görmedi. ConFusion'un ilk günlerinde Ubuntu'ya yüklenen duvar kağıtlarıyla ilgili bazı anlaşmazlıklar vardı, fakat çözümlendi ve hiç kimse bu yüzden dağıtımı açmaya tövbe etmedi.

Her ne kadar toplumsal cinsiyet ayrımcılığının olmayışı, Ubuntu'yla beraber anılsa da bununla beraber kadınların yetersiz temsili aynı şekilde kaldı. Mesela hali hazırdaki MOTUS' daki listede, sadece tek bir bayan olduğunu gördüm. Eğer ilk isim cinsiyetini anlamakta kesin bir göstergeyse.

Ubuntu Kadınlar Projesi, biraz da Ubuntu gelişiminde ve kullanımındaki bayan katılımcıları artırmak ve alabileceğinden daha fazla güven kazanmak amacı taşıyordu. Fakat mevcut cinsiyet dengesizliğini düzeltmek istiyorsa, grubun alacağı daha çok yol var.

Her şeyi daha iyi yapmak

Bayan katılımcıların Ubuntu'daki eksikliği, kolayca kadınların ücretsiz yazılım dünyasındaki yetersiz temsiline yansıyabilir. Bu amaca nasıl ulaşılacağı biraz karışık bir soru ve ben bu soruya cevap verecek kadar iyi değilim. Ubuntu Women'dan Elizabeth Krumbach tarafından gönderilen blog yazısı, Ubuntu'ya bayan katılımcıların arttırılması için bazı öneriler sunuyor. Fakat bildiğim kadarıyla bu önerilerden hiç biri henüz etki göstermedi. Bununla beraber eğer gerçekten bir eleme yapılmazsa bu göz ardı edilemez bir sorun haline gelecek.

Alıntı

Çeviri: Dilek Şengün

Habertux.com

ubuntuki lilith

Xenophobia

bijehr

Dün itibaren bir bayan kullanıcı daha eklendi. Ayrılmadığımız sürecede devam edecek inş. :) Bayanların genelde kullandığı şeyler ofis ve multimedya programları. Önemli sorun kurulum aşaması tabi. Bayan değil erkeklerdede sorun oluyor bu. Her kullanıcı çevresinde ki bir bayana ubuntu kursa tamamdır :)

günberi

İnanamıyorum!
Memleketimin, sosyal meselerle ilgilenme iddiasında olan pek çok kurumu, kadın meselesinin üzerinden şöööyle iş olsun diye geçerken; hiçte öyle iddiaları olmayan linux camiasında bu tür yaklaşım ve girişimlerin varlığı beni hem şaşırttı hemde gururlandırdı.
Darısı bizim sendika, meslek odaları ve siyasi partilerimizin başına. :)
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr