Özgür Yazıtiplerini Keşfedin

Başlatan fortran, 26 Eylül 2009 - 17:44:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortran

Yazıtipleri söz konusu olunca, Helvetica ve Arial bazı kullanıcılar için yeterince iyi olabilir. Ancak yaratıcı tipler ve Web tasarımcıları, bilgisayar ortamında da olsa, ince ayrıntıları ve zarif farklılıkları severler.

Birçok siteden düşük ücretli ya da ücretsiz yazıtiplerini indirmek mümkün. Ancak özgür ve açık kaynak yazıtipleri bulabilmek biraz daha zor. İşte size, bir dahaki seferde kusursuz bir kıvrım ya da harf alt-üst çizgisi istediğinizde, göz atabileceğiniz beş kaynak:

GNU FreeFont: İşte size bilgisayar ve masaüstü yayıncılığında kullanılan, ölçeklendirilebilir vektör yazıtiplerinden bir demet. Unicode ile kodlanmış; körler için Braile alfabesi, İbranice, Tayland dili karakterlerinin de aralarında bulunduğu çok farklı yazıtiplerini burada bulabilirsiniz. Ayrıca teknik ya da dekoratif kullanılabilecek sembol karakterler de mevcut.

Orgdot Open Source: Bu yazıtipi havuzu, Flash siteleri için tasarlanmış. Bu yazıtiplerinin Web sitesine doğru şekilde uygulanabilmeleri için, çok ayrıntılı hazırlanmış yönergelere göre kullanılmaları gerekiyor. Eğer Flash uygulamalarında, bu tip yazıtipleri kullanmada yeniyseniz, yazılmış belgeleri iyice okuyup, usta kişilerin yaptıkları eğitim filmlerini izlemeniz yararlı olacaktır

imjustcreative: Bu sitedeki yazıtiplerinin hepsi açık kaynak olarak mevcut olamasa da çoğunluğu açık. Emektar League Gothic'ten, Blackout'a kadar gösteri ve posterler için harika yazıtipleri mevcut.

Open Font Library: Open Clipart Library'nin kardeş projesi olan bu proje, tüm özgür açık kaynak yazıtiplerini tek bir merkezde toplamayı amaçlıyor. Halihazırda acayip ve artistik yazıtiplerinden tutun, klasik sans-serif'e kadar 160'dan fazla yazıtipi mevcut. Site ayrıca; ,inceleme, Wiki ve yazıtipi tasarımcılarının tartıştığı bir e-posta listesi de içeriyor.

Bitstream Vera: Bu yazıtipi ailesi (Sans'tan Bold Oblique'ye kadar), GNOME tablı dağıtımlarla geliyor. Bu yazıtipini ücretsiz indirip, uyarlayıp, tekrar dağıtabilirsiniz. TrueType biçiminde oluşturulduğundan, herhangi bir ticari yazılımla gelebiliyor.

Web tasarımcılarının yazıtiplerinde, nasıl özgürce at koşturdukları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız; Free Font Manifesto pek çok harika bilgiye sahip. Red Hat dergisinde de açık kaynak yazıtiplerinin nasıl lisanslandığı konusunda ilginç bir makale bulabilirsiniz.

Kaynak: OStatic

ozgurlukicin.com
Özgür yazılım dergisi: eniXma

Yusuff

Ben yazı tiplerine çok önem veriyorum. Bu yüzden Ubuntu'yu çok seviyorum.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

Sherlock Holmes

Bilgi ve paylaşım için teşekkür ederim.  :)