Gönderen Konu: Ubuntu 10.04 ile ilgili haberler/yorumlar  (Okunma sayısı 4300 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
Arkadaşlar facebookta gezerken bir mesajı geldi.İngilizce olarak.Google translate yoluyla çevirme yaptım.Kelime olarak çevirme yaptığından dolayı siteye koymadım.Ama ingilizcesini yayınlıyim.İngilizcesi iyi olan bir arkadaş çevirisini yaparsa daha iyi aydınlanmış oluruz.

Yazı;

With Ubuntu 9.10 Alpha 6 now out the door and momentum building towards a rocking Karmic Koala release, it is time to name and share the direction and focus for the next step in the Ubuntu evolution that follows Karmic.

Mark Shuttleworth, the founder of the Ubuntu project has announced the next version of Ubuntu:

    Two years ago we announced the second LTS release, and what we hoped would become a standard practice of making LTS releases on a predictable two-year schedule, overlayed on our existing six-month schedule of desktop and server releases.

    We are now giving a name to the next Ubuntu LTS: The Lucid Lynx.

    Ubuntu 10.04 LTS will ship in April 2010 and is the culmination of significant work in Ubuntu, in Debian and across the free software ecosystem. LTS releases are maintained for five years on the server and three years on the desktop, so they are designed for those who are making larger deployments or who otherwise prefer to have a common platform for an extended period.

    Lucid will continue our tradition of focusing an LTS on a quality, stable and consistent experience and will require a number of adjustments to the usual plan. Those are documented at http://wiki.ubuntu.com/LucidLynxSchedule, the Lucid Lynx release schedule. In summary, we will be more conservative in the new code we bring into Ubuntu during the development cycle, and we will run a longer test period. Our focus will be stabilisation and bug-fixing across the platform with additional refinements in quality in key areas such as user interface improvements, boot experience, browsing and installing the incredible catalogue of software available for Ubuntu, and continuing our tradition of best-of-breed hardware support. We will maintain the health and security of our lynx with point releases.

    The Lynx is a predator that depends on very considered tactical positioning for success. It’s a small cat, which fits nicely with the lean nature of Ubuntu on both the desktop and the server. It’s stylish and sleek, the bow-tie-adorned James Bond of the feline set, so you can bet we’ll make sure it’s dressed for the occasion. The lynx likes to keep things in perspective, sticking to high ground. So do we. And it’s the national animal of Macedonia, a country that has deployed tens of thousands of Ubuntu desktops in schools.

    Speed is an essential ingredient in the attack of a lynx, and speed remains our goal. We have improved the boot time in each of the releases during this era of Ubuntu, and expect to complete some of the major improvements required for 10 second booting with Lucid. Fully harnessing Upstart, in collaboration with Debian, will get us even closer to the goal.

    Ubuntu 10.04 LTS will be a round dozen Ubuntu releases. 12 great cycles, from a great community that continues to devote itself to the goal of bringing the best stable free software to an audience of people who don’t think of themselves as computer specialists – and shouldn’t have to, either. It’s a wonderful privilege to be part of making it happen. That should put a tuft on your ears.
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2009 - 00:09:53 Gönderen: aliorhan »

« Yanıtla #1 : »
çok hızlı okuyarak ubuntu 10.4 ün uzun dönem desteğe sahip olacağını adınında The Lucid Lynx. olacağını söyleyebilirim.

tabi inşallah yanılmıyorumdur. yoksa okuduğum bir yıllık hazırlığı ve son zamanda aldığım İngilizce dersleri ciddi anlamda sorgulamam gerekecek
Chmod bizim işimiz.

« Yanıtla #2 : »
Translatede yaptım çeviride o tarzdaydı 10.04 lts sürümü adı falan yazdığında paylaşmak istedim.

« Yanıtla #3 : »
Evet Ubuntu 10.04 LTS (Lucid Lynx)

http://fridge.ubuntu.com/node/1916

« Son Düzenleme: 23 Eylül 2009 - 00:22:34 Gönderen: EnziM »

« Yanıtla #4 : »
Mark Shuttleworth'ün yaptığı bir açıklamaya göre Ubuntu 10.04'ün ismi Lucid Lynx olacakmış ve bu sürümde cloud compiting'e yani web tabanlı uygulamalara önem verilecekmiş. İlk defa Pardus'tan duyduğumuz Lynx isminin Ubuntu'ya şans getirmesini dilerim. Kaynakta bu hayvanın bir fotoğrafı da var ki gayet estetik bir hayvan olduğu görülüyor. Beyaz bir kedi bana Snow Leopard'ı çağrıştırdı. Bilmem biraz çağrıştırma mı olmuş :) Ubuntu'nun da 9.10 ile birlikte görsel yenilikler yapacağını duymuştum. Ubuntu'da göze hitap eden yenilikler mi göreceğiz acaba?

Kaynak

Not: Göze hitap eden yenilikler dedim ama ben Mac Os'u o kadar da güzel bulmam, zevk meselesi tabii ki ama bence Ubuntu bu renkleriyle daha güzel.

« Yanıtla #5 : »
Bakalım nasıl *olacak eminim ki şu anki ubuntudan çok faklı olacak faklı bir sürümle karşılaşmaya hazırlanalım  :D

« Yanıtla #6 : »
ne gibi farklı olacak mesela

« Yanıtla #7 : »
ne gibi farklı olacak mesela

Arkdaşımızda belirtmiş cloud compiting uygulamaları *olacak diye açılımını tam bilmiyorum ama lafını çok duymuştum ayrıca gnome da  değişiklikler bekliyorum yol haritasına bakmadım ama ubuntu her yeni sürümde eskisinden çok daha iyi işler çıkartıyor burası kesin eskiden linüx ve ubuntu için hayal sayılabilecek şeyler şimdi çok uzakda değiller  :D

Not:Bunlar kendi düşüncelerim 10.04 hakkında beklentileri mi belirttim sadece

« Yanıtla #8 : »
Ubuntu 9.10, her güncellemeden sonra, görsel olarak daha da güzelleşiyor. Açılış ekranı, pencere kenarlıkları, işlem durum bildirimleri daha da göze hitap eder hale geldi. Ubuntu'nun bu şekilde kendini yenilemesi ve geliştirmesi beni oldukça heyecanlanırıyor doğrusu. Ubuntu 10.04'ün ise, şimdikinden daha "iyi" olacağına kuşkum yok. Yeniliklerin ardı arkası kesilmesin, biz de bilgisayarımızın karşısına geçtiğimizde, yaptığımız işlerden daha çok keyif alalım..
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

« Yanıtla #9 : »
Lucid Lynx ile aklıma bir şey geldi, Z harfine gelince Ubuntu sürüm isimleri baştan mı başlayacak?? :D Sizin de dikkatinizi çekmiştir muhakkak ;

Alıntı
13 Ekim 2005 – 5.10 – Breezy Badger (Umursamaz Porsuk)

1 Haziran 2006 – 6.06 – Dapper Drake (Zarif Suna)

26 Eylül 2006 – 6.10 – Edgy Eft (Huysuz Semender)

19 Nisan 2007 – 7.04 – Feisty Fawn (Atılgan Karaca)

18 Ekim 2007 – 7.10 – Gutsy Gibbon (Yürekli Maymun)

24 Nisan 2008 – 8.04 – Hardy Heron (Cüretkar Balıkçıl)

30 Ekim 2008 – 8.10 – Intrepid Ibex (Cesur Dağ Keçisi)

19 Nisan 2009 – 9.04 – Jaunty Jackalope (Neşeli Antilop Tavşanı)

29 Ekim 2009 – 9.10 – Karmic Koala (Karma Koala)

.. Nisan 2010 - 10.04 - Lucid Lynx (Berrak Vaşak)

gerçi ilk iki sürüm, Warty Warthog (Siğilli Afika Domuzu) ve Hoary Hedgehog (Saygıdeğer Kirpi) alfabetik sıralamay uymuyor, 2005'ten itibaren böyle bir sıra izlenmiş.. Bu şekilde devam edeceğini düşünürsek ;

Alıntı
10.10 ; MM
11.04 ; NN
11.10 ; OO
12.04 ; PP
12.10 ; QQ
13.04 ; PP
13.10 ; RR
14.04 ; SS
14.10 ; TT
15.04 ; UU
15.10 ; VV
16.04 ; WW
16.10 ; XX
17.04 ; YY
17.10 ; ZZ

2017 yılı Ekim ayında alfabe tükenecek :) Gerçi arada 2012 yılı var ondan sonra tarih devam edecek mi bakalım :P

« Yanıtla #10 : »
Gnome 2.30.0 sürümü 31 mart 2010 tarihinde hazır olacağını hesaba katarsak, Ubuntu 10.04 sürümünde Gnome 2.30 olacak diyebiliriz sanırım?
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

« Yanıtla #11 : »
2012'de ne olacak ki?
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

« Yanıtla #12 : »
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

« Yanıtla #13 : »
Gnome 2.30.0 sürümü 31 mart 2010 tarihinde hazır olacağını hesaba katarsak, Ubuntu 10.04 sürümünde Gnome 2.30 olacak diyebiliriz sanırım?
Gnome 2.30 gnome üç olarak geçiyordu demi ? Belli başlı değişiklikler hakkında bilgin var mı acaba ?

« Yanıtla #14 : »
Gnome 2.30.0 sürümü 31 mart 2010 tarihinde hazır olacağını hesaba katarsak, Ubuntu 10.04 sürümünde Gnome 2.30 olacak diyebiliriz sanırım?
Gnome 2.30 gnome üç olarak geçiyordu demi ? Belli başlı değişiklikler hakkında bilgin var mı acaba ?

SUDO son sayı :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #15 : »
Gnome 2.30.0 sürümü 31 mart 2010 tarihinde hazır olacağını hesaba katarsak, Ubuntu 10.04 sürümünde Gnome 2.30 olacak diyebiliriz sanırım?
Gnome 2.30 gnome üç olarak geçiyordu demi ? Belli başlı değişiklikler hakkında bilgin var mı acaba ?

SUDO son sayı :)
Teşekkür ederim heartsmagic sudo son sayıyı okumayı unutmuşum şu sıralar ubuntuyu boşladım yazın da güzel olmuş eline sağlık  :D

« Yanıtla #16 : »
çok hızlı okuyarak ubuntu 10.4 ün uzun dönem desteğe sahip olacağını adınında The Lucid Lynx. olacağını söyleyebilirim.

tabi inşallah yanılmıyorumdur. yoksa okuduğum bir yıllık hazırlığı ve son zamanda aldığım İngilizce dersleri ciddi anlamda sorgulamam gerekecek

Hazırlık pek işe yaramıyor. En iyi Üniversitede bile temelde kalıyor, hazırlıktan sonra pratik yapılmazsa daha doğrusu dil kullanılmazsa unutulup gidiyor. Özellikle ilk zamanlar konuşulmazsa daha sonrası çok zor oluyor. Örneğin ben 9000 civarı kelime bilmeme rağmen aynı sıkıntıyı çekiyorum.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

« Yanıtla #17 : »
Konuşma ve pratik şart Wiper sana katılıyorum  :D

« Yanıtla #18 : »
Ubuntu'nun kurucusu Mark Shuttleworth, Lucid Lynx kod isimli yeni Linux sürümüyle ilgili planlarını açıkladı.

Atlanta'daki UbuCon katılımcılarına bir video mesajında 10.04 sürümünün Gnome 2.0 masaüstü tabanlı olacağını ve Debian'ın yatay sunucu ölçeklenebilirliğini bulut bilgi işleme taşıyacağını belirtti. Lucid Lynx'ten sonraki sürümlerde Gnome 3.0 yer alacak.,

Lucid Lynx 2010 Nisan'ında çıkacak ve Ubuntu'nun çıkarttığı üçüncü iki yıllık LTS (Long term support: uzun vade destek) olacak.

"Özgür yazılımla çalışmanın erdemi sayesinde bu imkana sahibiz. Özgür yazılım olmaksızın bu derece ileriyi görmek ve plan yapmak mümkün değil. Ubuntu 10.04'ı bir LTS olarak sunabilmek, iki yıllık ritmin de işe yaradığını gösteriyor. Bu yılın Ubuntu Geliştirici Zirvesi, Dallas'ta gerçekleşmesine karşın en hoş kokulu zirve olacak."

kaynak: http://www.chip.com.tr/konu/ubuntu-lucid-lynx-yepyeni-bir-ubuntu_15390.html

« Yanıtla #19 : »
Bu merak adama karmic i unutturur.  :) Gnome 2 ile gelmesi iyi olmuş. İlerki Ubuntu sürümlerinde 3.0 arayüzünü beğenmeyenler (umarım eski arayüz desteği devam eder)  LTS sürüme geçebilirler.