MSI s430x-025tr Ubuntu Çok Yavaş!

Başlatan partical, 22 Eylül 2009 - 02:39:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

partical

Merhaba.

msi s430x-025tr modelinde laptopum var.

amd sempron 3600+  2.0 ghz işlemci
1 gb ram
nvidia geforce go 6100 ekran kartı var.

Ubuntu 8.04 yüklü. Compiz Fusion da var.
Görsellik olarak en üst seviyede kullanıyorum, compiz fusionun bir çok özelliğini kullanıyorum.

Özellikle film, video seyrederken; internet sitelerinde flash uygulaması olan sitelerde gezinirken bilgisayar çok aşırı yavaşlıyor, çok ısınıyor. Oysa diğer türlü ne kadar uygulama açarsam açıyım fazla bir yavaşlama yok. Özellikle video türü flash türü şeylerde yavaşlama sorunu var. Firefoxta youtubeden sadece 1 sekmede video seyredebiliyorum, o da işlemciyi %100 kullanıyor. Totemden film izlerken %100 kullanıyor.

Sırf bu yüzden windows xp yi kullanmak zorunda kalıyorum.

Ubuntu, compiz fusion ile birlikte çok güzel bir işletim sistemi ama sırf bu sorun yüzünden soğudum kendisinden.
Windows xp malesef çok daha hızlı, yaptığım her işlemde daha hızlı olduğu gördüm.

Acaba ben mi yanlış yapıyorum, değiştirmem gereken bir ayar mı var?

garafatma

Etraftan duyduğum kadarıyla compiz'in 8.04 ve 8.10 ile uyumunda bazı performans sorunları olduğu.

Görsellik olarak en üst seviyede kullanman bu takılmalara sebebiyet veriyor olabilir. Sistem boştayken bir bak bakalım işlemci ve ram ne kadar kulanılıyor.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

partical

300 mb civarında ram kullanıyor sistem boştayken.
%0 ile %2, %3 arasındada işlemci kullanıyor.

Bu arada söyleme ihtiyacı duydum;

64 bit ubuntu kullanıyorum.

32 bit ve 64 bit arasında performans farkı olur mu?  32 bit yüklesem ne tür özelliklerden mahrum kalırım?

localhost

flash veya video bakarken ram kullanimina bakarmisin. 1GB Ramin var. Sistem bostayken 300MB kullaniyorsa bu uygulamalarda bir hayli yüksektir kullanim.

Ubuntu, compiz fusion ile birlikte çok güzel bir işletim sistemi ama sırf bu sorun yüzünden soğudum kendisinden.
Windows xp malesef çok daha hızlı, yaptığım her işlemde daha hızlı olduğu gördüm.

Ubuntu yu tek compiz icin kullaniyorsan bence kullanma.
Linux LPIC1 - MCSA

garafatma

Sadece ff tek başına 100MB a yakın ram kullanır. Flash videolarda eklenince ram kullanım oranı işlemciyle birlikte doğal olarak yükselecektir.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

partical

Ubuntuyu sadece compiz için kullanmıyorum.

Ayrıca araştırmalarım sonucunda öğrendim ki 64 bit ubuntunun flash sorunu varmış.

Sanırım 32 bite geçeceğim.

Cevaplar için teşekkürler.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.