[Çözüldü] Kali Linux Yerel IP Sabitleme Nasıl Yapılır?

Başlatan ExitStars, 06 Aralık 2015 - 10:41:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ExitStars

Merhaba Arkadaşlar
Konunun yerinin yanlış olduğunu tahmin ediyordum, öncelikle özür dilerim. Ama sadece burayak onu açabildim..

Arkadaşlar daha önce Windows kullanırken Ubuntu ve Kali Linux sanal makinalarda idi (WMVare). Ben Windows ortamında kullandığım WAMP yazılımına kurduğum scriptlerin "yoluna" http://localhost/ değilde windowsun yerel IP adresi http://192.168.133.1 şeklinde bağlanıyordum. Böylece ağda ki başka bir bilgisayardan yada sanal bilgisayarlardan bağlandığımda IP adresini localhost değil de 192.168 şeklinde PC adresimi gördüğü için resim, css, js dosyalarını bilgisayarımdan çekiyordu böylece görüntü ve çerezlerde problem oluşmuyordu (http://localhost yazdığımda, başka bir bilgisayardna IP ile bağlansam dahi resim dosya vs yolunu localhost gördüğü için bağlanılan bilgisayarın yerel adresine bakıyordu bu yüzden resimler vs çalışmıyordu).

Asıl sorun Kali Linuxa geçtikten sonra başladı, bilgisayarıma tamamen linux kurdum ancak bir problem oluştu, artık wlan ile bağıysam kablosuz yerel IP alıyor, kablo ile bağlıysma eth0 yerel IP alıyor. İnternete hiç bağlı değilsem yerel IP hiç almıyor. Yani artık kurduğum mybb sitesine o an ki yerel IP adresimi yazarsam, internet olmadığı bir ortamda ıp adresim ile giriş yaparsam doğal olarak siteyi bulamıyor sadece localhost yazıp girebilyior. Buda resimleri bozuyor.

Sanırım olayı anlatabildim. Benim windowsta ki gibi sabit bir IP almam gerekiyor. Yani internet olmasa bile benim sabit bir yerel IP adresim olmalı. Wi-Fi yada Kablolu fark etmez ıp sabit olacak ki bende girebileyim.

Bir kaç kişi int. yoksa yerel ıp de olmaz dedi ama daha önce bir arkadaşım (sizlere ömür) sabit bir ıp atamıştı bilgisayara. Nasıl yaptığını ise hatırlamıyorum.. Nasıl yapacağım acaba?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Aralık 2015 - 11:36:18

Hem güncelleme olsun hemde açıklama getireyim.

[root@es ~] ifconfig eth0 192.168.133.1 netmask 255.255.255.0
[root@es ~] route add default gw 192.168.133.1

Komutları girince int. bağlantım kesiliyor nedense, daha doğrusu 1-2 dk sonra kesiliyor. kayıt etmek için
[root@es ~] vim /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0
komutunu vereceğim de etc içerisinde sysconfig diye bir şey yok..

heartsmagic

Ortada bir gariplik var ve ben idrak edemiyorum sorunun tam olarak ne olduğunu.

1. 192.168.133.1 Windows'un IP adresi değildir. Yerelde kullanılan IP bölümlerinden bir tanesidir sadece.
2. Internete bağlıyken sen bu bacaktan IP almıyorsan, elle bu şekilde IP aldığında ağdan kopman kadar normal bir şey var mı?
3. Diyorsun ki başkaları sisteme bağlansın, resimleri falan fişmekan alsın. Tamam, onlara o ağdaki IP adresini vereceksin. Çözüm bu kadar basit yani, elle IP vermene falan gerek yok. Localhost dediğin şey o makineye işaret eder. Yerel makinenin IP adresini insanlara verirsen ve bu makine bir şeyleri servis ediyorsa sorunsuz bir şekilde herkes ulaşır sistemine.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ExitStars

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Aralık 2015 - 01:02:37
Ortada bir gariplik var ve ben idrak edemiyorum sorunun tam olarak ne olduğunu.

1. 192.168.133.1 Windows'un IP adresi değildir. Yerelde kullanılan IP bölümlerinden bir tanesidir sadece.
2. Internete bağlıyken sen bu bacaktan IP almıyorsan, elle bu şekilde IP aldığında ağdan kopman kadar normal bir şey var mı?
3. Diyorsun ki başkaları sisteme bağlansın, resimleri falan fişmekan alsın. Tamam, onlara o ağdaki IP adresini vereceksin. Çözüm bu kadar basit yani, elle IP vermene falan gerek yok. Localhost dediğin şey o makineye işaret eder. Yerel makinenin IP adresini insanlara verirsen ve bu makine bir şeyleri servis ediyorsa sorunsuz bir şekilde herkes ulaşır sistemine.

IP adresidir demedim, yerel IP adresi dedim zaten :)
bacaktan IP almak? IP aldığımda kopması doğal ama koptuğum ağa tekrar bağlanınca IP adresinin yine eski haline gelmesi tuhaf. Ben IP hep 192.168.133.1 kalsın istiyorum...
Onlara o ağda ki IP adresimi veririm de mybb kurarken site adresine 192.168.133.1 yazdım, localhost yazsam olmuyor wlan yazsam olmyor eth0 adresini yazsam olmuyor. Bende internetim olmasa bile sabit olarak IP almak istiyorum...

heartsmagic

Kulağı tersten göstermiş olursun böylece. Sanmıyorum ki MyBB için olsun başka herhangi bir X uygulaması için olsun böyle bir değişikliğin yapılamıyor olduğunu. Ne istediğine tam olarak karar vermen lazım:

Alıntı Yap[root@es ~] ifconfig eth0 192.168.133.1 netmask 255.255.255.0
[root@es ~] route add default gw 192.168.133.1
Komutları girince int. bağlantım kesiliyor nedense, daha doğrusu 1-2 dk sonra kesiliyor. kayıt etmek için

İnternet olduğunda mı sabit IP almak istiyorsun yoksa her durumda mı? İnternet demek seni dışarıdaki buluta çıkartacak bir kapıdan geçmek demektir. Evindeki modem ya da yönlendirici her neyse sana bir IP aralığından IP adresi veriyordur. Eğer bu IP aralığı 192.168.133.x (x: 0-255) gibi bir şey değilse (madem Kali üzerindesin azıcık ağ çalışman lazım) haliyle ağdan kopman gayet normal. Gerçi komutta hata var zira gw dediğimiz şey dışarı çıkılan kapının kendisidir, yani modem veya yönlendirici. Eğer gw diye kendi makineni eklersen dışarı çıkmak yerine döner durur sistem. gw burada düz mantık modem olur.

192.168.133.x olduğundan emin miyiz bir kere? Hani böyle bir alt ağ mı var senin makineyi kullandığın yerde? Özellikle oluşturulmamışsa veya ayarlanmamışsa modemler genelde bu özel ağ sınıfı için 192.168.1.x şeklinde IP dağıtırlar. Önce bunu bir anlayalım, sen normal bir şekilde IP al sonra aldığın IP adresi neymiş buraya geç.

Sabit IP istiyorsan klasik yöntemlerle bunu yapabilirsin. Ancak, haliyle başka bir ağa bu makineyi çıkarttığında sorun yaşama olasılığın var.

1. Alacağın IP adresi ile gittiğin yerdeki özel ağ sınıfı uyuşmaz.
2. Uyşsa bile oradaki ağın yöneticisi bu IP adresini halihazırda başka bir makineye tahsis etmiştir, sen öylece kalakalırsın ortalıkta.

mhmtkrktr

Ben bu sorunu ve soruyu tam anlayamadım sanırım. Düşündüğüm şeyse çok basit olmalı. Kali Linux hiç kullanmadım ancak baktığım kadarıyla gnome masaüstü kullanıyor.
Buna göre gidersek, Ayarlar > ağ ayarları > Kablolu veya kablosuz bağlantı seçenekleri > lPv4 seçenek menüsünden,

IPv4 : Açık

Adresler : Elle yapılandırma

Adres :           192.168.133.1
Ağ maskesi : 255.255.255.0
Geçit :

şeklinde düzenlersen , yaptığın ayarlar sabit kalmıyor mu? Tabii bu durum da, hiç değişiklik yapmadan aynı zamanda internete de bağlansın dersen, modem arayüzünden ağ gecidini 192.168.133.X şeklinde düzenlemen ve yukarda ki ayarlarda ağ geçidini ve Dns ayarını da buna göre değiştirmen gerekir.

ExitStars

heartsmagic; Detaya girince karışıklık olmuş sanırım.
Sadece internet olduğunda değil (wlan-eth0) internet olmadığında da sabit IP adresi almak istiyorum.

mhmtkrktr'ın dediğin yöntem bağlı bulunan sistemi sabitliyor (bu arada kendisine de teşekkür ederim). Ben her durumda sabit bir IP adresi olsun istiyorum.

Ayrıca resim yolu localhost olan local servere networkta ki başka bir bilgisayar bağlanınca IP adresi ile, bilgisayar kendi localhost adresinde bu resimleri bulmaya çalışır benim local serverimde bulmaz  sorun bu işte...

heartsmagic

Alıntı yapılan: ExitStarsheartsmagic; Detaya girince karışıklık olmuş sanırım.
Sadece internet olduğunda değil (wlan-eth0) internet olmadığında da sabit IP adresi almak istiyorum.

Internet olmadığında elle ayarlayacaksın olacak bitecek o zaman. İstediğin bir aralıktan IP adresini  elle ayarlayabilirsin o durumda, hiç fark etmez. Bir ağa mı dahilsin? O zaman elle ayarlama yapılacaksa da ağın yapısına göre yapılacak. Hop tekrar dönüyoruz başa. İnternet dediğimiz kavramın sanırım farkındayız. Mesele bir ağa dahil olup olmama burada. IP dediğimiz şey eğer tek başımızaysak kafamıza göre tahsis edilebilir. Bir ağa dahil olduğumuzda o ağı gözetmemiz gerekiyor. Sürekli aynı şeyleri konuşuyoruz kısacası.

Alıntı Yap
Ayrıca resim yolu localhost olan local servere networkta ki başka bir bilgisayar bağlanınca IP adresi ile, bilgisayar kendi localhost adresinde bu resimleri bulmaya çalışır benim local serverimde bulmaz  sorun bu işte...

Tam da bu nedenle işte kulağı doğru göstermen gerekiyor. Bir yerde localhost kullanılıyorsa o sadece ve sadece o makine üzerinde çalışmak içindir. Başkalarına bir şeyler açılacaksa farklı yöntemler düşünmen gerekiyor. İlgili şey her neyse buna göre düzeltme yapacaksın. Ne bileyim içeride bir alan adı benzeri yapı mı kullanırsın, resim yollarını "absolute" olarak değil de "relative" mi verirsin orasını bilemem. Ancak senin şu peşine düştüğün mantık bana pek normal geliyor.

Dosya yolunda localhost yazdıktan sonra IP alsan ne işine yarayacak?

ExitStars

Anladım, IP adresini ağa göre belirlemem gerekiyor bu yeterli
Daha önce kullandığım bör yöntem idi, binadaki arkadaşlar ile bu şekilde bilgi paylaşımında bulunuyorduk ama Windows tabanından ayrılmam sıkıntıya soktu, teşekkür ederim