StarDict Sözlük

Başlatan MeBuNtU, 09 Mart 2008 - 17:48:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

taskin

stardicte http://reciteword.sourceforge.net/stardict/babylon.php bu adreste verilen ''shorter oxford english dictionary'' yi indirdim gerekli yere açtım. sözlük listesinde gözüküyor fakat bu sözlükten kelime araması yapınca hiçbirşey  çıkmıyor . Ben mi yanlış yapıyorum bir sorun mu var yoksa?

CAMUXIA

Türkçe-İngilizce Sözlük ile alakalı olarak bir yerde aşağıdaki yazıyı/kodu gördüm ve bizim bu foruma bakma ihtiyacı duymaksızın uçbirime verilen kodu yazdım:

"Bu kodu yazın:
sudo aptitude install dict-freedict-eng-tur dict-freedict-tur-eng dictd gnome-utils
sonra, menüde çıkan "Gnome dictionary" olsun, araç çubuğuna ekleyebileceğiniz "Dictionary applet" olsun, hepsi emrinize amade. Sözlükler o kadar büyük değil ama acelesi olana yeter gibi.."

Hata olmadı, sorunsuz kuruldu sanırım.Fakat sözlüğü arıyorum arıyorum bulamıyorum. Nereye kurmuş olabilir, nasıl bulabilirim?
Ora et Labora...
***\CMX/***      
.

heartsmagic

Donatılar-Sözlük altına yerleşmiş olması gerekiyor. Yanlış hatırlamıyorsam bunun için dictd servisinin kurulu olması gerekiyor. Öntanımlı olarak kurulu geliyor mu bilmiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

CAMUXIA

Donatılarda yok maalesef.
synaptic'ten baktığımda "dictd" uygulamasının kurulu olduğunu gördüm. Üzerine tıkladığımda başka "önerilen" kurulumlar da var: mesela "dict". Acaba onu mu kurmam gerekli.. Belki o da bir ihtiyaçtır.
***Farzedelim ki bunu kurmayı başaramadım ve Stardict'e karar verdim. Synaptic'ten kurmak yeterli olacak mı? Forumda anlatılanlara bakarsak manuel olarak uçbirimde ekstradan bir şeyler yapmak gerekli olduğu söyleniyor. Kimi programlar sadece synaptic'ten "kur" diyince sorunsuz kuruluyor halbuki..
Ora et Labora...
***\CMX/***      
.

atomkarinca

Alt+F2'ye basıp dictionary yazmayı deneyebilir misiniz? Eğer yanlış hatırlamıyorsam bu şekilde olması lazım. Eğer bahsettiğiniz sözlükleri de kurduysanız kaynak olarak localhost'u göstermeniz yeterli olacaktır. (Eğer dictionary işe yaramazsa gnome-dictionary'yi de deneyebilirsiniz.)

CAMUXIA

>>>Atom karınca
maalesef. her ikisi de olmadı. "no such file found..." gibi bir hata mesajı aldım.Bu arada üstteki yazımı değiştirdim. O konuda ne diyorsunuz? (Stardict'e dönüş konusunda)
Ora et Labora...
***\CMX/***      
.

heartsmagic

Kurmak için başka bir şey yapmana gerek yok ancak başlığa bakarsan istediğin sözlükleri elbette senin indirip gerekli yerlere taşıman gerekiyor.

CAMUXIA

1:Synaptic'ten stardict'i kurdum.
2:Türkçe-İngilizce sözlük eklemek için "http://sleytr.net/yazilar/?146" adresinden zipli dosyayı masaüstüme indirdim ve zipi açtım.
   ***Masaüstüne indirmek ve zipi açmak sakıncalı mıdır?
3:Bundan sonrasını nasıl yapmam gerektiği konusunda forumda dolaştım ama taşıma olayını anlamadım. Tarif etmek isteyen varsa çok sevinirim.
Ora et Labora...
***\CMX/***      
.

heartsmagic

Alıntı yapılan: CAMUXIA - 16 Ocak 2009 - 21:42:15
1:Synaptic'ten stardict'i kurdum.
2:Türkçe-İngilizce sözlük eklemek için "http://sleytr.net/yazilar/?146" adresinden zipli dosyayı masaüstüme indirdim ve zipi açtım.
3:Bundan sonrasını nasıl yapmam gerektiği konusunda forumda dolaştım ama anlamadım. Tarif etmek isteyen varsa çok sevinirim.

Bu başlığın ilk sayfasındaki iletim: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,124.msg753.html#msg753

CAMUXIA

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Mart 2008 - 20:30:30
Şu demek. İndirdiğin arşiv dosyasını o dizine taşıyıp açmak demek. Açmak için taşımayayım diyorsan aşağıdaki komutu kullanabilirsin:

Alıntı Yap
tar xvf /nerede/bu/stardict-english_turkish.tar.bz2 -C /usr/share/stardict/dic

>>>Heartsmagic bahsettiğiniz bu yazıyı özellikle defalarca okudum ben. Ama anlamıyorum işte çünkü biliyorsunuz bu konuda eksiğim. Dizin nedir? Ben mi oluşturacağım bu dizini (/usr/share/stardict/dic/), yoksa zaten bir yerlerde var mı? Eğer ben oluşturacaksam nereye oluşturacağım, yok eğer halihazırda varsa yeri nerededir?
Ora et Labora...
***\CMX/***      
.

heartsmagic

Anlamadığın konuları net olarak açıkla ki ona göre biz de sana yardımcı olalım.
Eğer Stardict'i kurduysan /usr/share/stardict/dic dizini mevcuttur. İndirdiğin sözlükleri buraya açacaksın. Eğer sözlük uygunsa Stardict altında görünecektir.
Taşıma işlemini ister benim verdiğim bu komutla yap istersen Nautilus ile. Eğer komutla yapacaksan biraz izah edeyim. 

/nerede/bu/stardict-english_turkish.tar.bz2

Buradaki stardict-english_turkish.tar.bz2 sözlüğün ismi ve sıkıştırılmış arşiv dosyasıdır. tar.bz2 benim verdiğim komutla stardict dizinine açılır. Eğer sende zipli bir dosya inmişse daha farklı şekilde olacaktır. Ancak sen kolay olsun diye nautilus ile yap. İndirdiğin sözlüğü bir yere aç, daha sonra:

Alt+F2 -> gksudo nautilus

ile dosya yöneticisini aç, sözlüğü açtığın dizine git, kes ve /usr/share/stardict/dic altına yapıştır.

CAMUXIA

Şimdi öncelikle şunu sormama izin verin:
1: "http://sleytr.net/yazilar/?146" adresinden zipli bir dosyayı masaüstüme indirdim
Şimdi bunu masaüstüne "arşivi aç" desem bir sıkıntı olur mu? Çünkü siz indirdiğin doyayı /usr/share/stardict/dic dizinine aç diyorsunuz?

***Kusura bakmayın en iyi şekilde sıkıntımı anlatmak için böyle basit basit ve parça parça söyleyebilirim ancak..
Ora et Labora...
***\CMX/***      
.

OKAN

Ev dizinine aç. Ardından
sudo cp dosyaadı /usr/share/stardict/dic
komutunu çalıştır.

CAMUXIA

Ev dizinine açamadım,başka dizine açtım.
Peki  verdiğiniz komutta geçen dosya adıyla kastınız indirdiğim sözlük programının adı mı?
Ora et Labora...
***\CMX/***      
.

OKAN

Ev dizinine açın dememdeki kasıt: Konsolda fazladan komut girmemeniz içindi.
İndirdiğiniz dosyayı masaüstüne ya da nereye açabiliyorsanız oraya açın. Ardından kopyalayıp Ev dizinine atın. Uçbirimden, önceki iletimdeki komutu verin. dosyaadı dediğimde sıkıştırılmış dosyadan çıkan dosyanın adıdır.

CAMUXIA

Anladım. Masaüstünde açtım.Kopyaladım.Ev dizininin içine geldiğimde "yapıştır" diyemiyorum.Mouse sağ tıkladığımda "yapıştır"sekmesi belirmiyor. Bu nedendir acaba?
Ora et Labora...
***\CMX/***      
.

OKAN

Alıntı yapılan: CAMUXIA - 16 Ocak 2009 - 23:27:38
Anladım. Masaüstünde açtım.Kopyaladım.Ev dizininin içine geldiğimde "yapıştır" diyemiyorum.Mouse sağ tıkladığımda "yapıştır"sekmesi belirmiyor. Bu nedendir acaba?
Sıkıştırılmış dosyayı açarken, açmak istesiğiniz yeri gösterip başka bir dizine açabilirsiniz. Biraz kurcalayın.

CAMUXIA

sudo cp stardict-english_turkish /usr/share/stardict/dic
dediğimde:
cp: "stardict-english_turkish" dizini atlanıyor
...dedi

Ora et Labora...
***\CMX/***      
.

OKAN

Sen en iyisi @heartsmagic' in dediği gibi
gksudo nautilus
yap. Normal mousela kopyala/yapıştır işlerini yap. ;)

CAMUXIA

>>>Okan
Size çok teşekkür ederim. Elinizden geleni yapmaya çalıştınız.
>>>Heartsmagic
Ne çileli başın varmış...Benim gibi biriyle uğraşmak kolay değil. Ama sağolasın çünkü oldu, sözlük tıkır tıkır çalışıyor.:)
Ora et Labora...
***\CMX/***      
.

heartsmagic

Geçmiş olsun. Yukarıdaki hatanın nedenini de söyleyeyim. cp ile dizin kopyalanacaksa -R parametresi kullanılır.

cp -R /nerede/bu/dizin /nereye/bu/dizin

iRoNMaSTeR

Babylon sitesinde Sözlükler Exe olarak mı dağıtılmaya başlandı artık?
Ne kadar sözlük indirmek istersem isteyeyim hepsinin uzantısı .exe olmuş
Nereye gitti bu  bu bgl ler? :S

Ayrıca elinde stardict için konvert edilmiş sözlükler bulunanalar özellikle Bilişim veTEknik terimler sözlükleri bakıyorum bir zahmet paylaşırlarsa sevinirim :)

GNUbuntu

Alıntı yapılan: iRoNMaSTeR - 11 Mart 2009 - 16:21:13
Babylon sitesinde Sözlükler Exe olarak mı dağıtılmaya başlandı artık?
Ne kadar sözlük indirmek istersem isteyeyim hepsinin uzantısı .exe olmuş
Nereye gitti bu  bu bgl ler? :S

Ayrıca elinde stardict için konvert edilmiş sözlükler bulunanalar özellikle Bilişim veTEknik terimler sözlükleri bakıyorum bir zahmet paylaşırlarsa sevinirim :)

Arşiv Yötecisi ile açılıyor exe'ler. BGL dosyalarını çıkarabilirsin bu şekilde. Sonra Forum'da açıklanan şekilde, kolayca Stardict uyumlu hale getirirsin.
Önce Saygı...

ysevgiler

Merhabalar,

dictconv ile dönüştürdüğüm sözlük klasörlerini usr/share/stardict/dic klasörüne yapıştırdım, fakat stardictte sonuç arattığımda bu sözlüklerden öneriler gelmiyor. Makinemde jaunty versiyonu kurulu, intrepidde rahatlıkla oluyordu. Yardımcı olacak kişiye şimdiden teşekkürler.

erginemr

Ben sözlükleri ev dizinimdeki gizli "~/.stardict/dic" klasörü altına koydum. Program buradaki sözlükleri görüyor.

Ayrıca, Tercihler'den "Sözlükleri Yönet" bölümünü de kurcalayabilirsiniz.