StarDict Sözlük

Başlatan MeBuNtU, 09 Mart 2008 - 17:48:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Felâsife

Alıntı yapılan: barsoy - 11 Haziran 2008 - 12:57:32
bi heves indirdim, işletim sistemim 64 bit olduğu için kurmadı.  :( 64 bit olanı da yokmuş galiba
@Barsoy bi'yanlışlık olmasın,bende Ubuntu 64-bit kullanıyorum ve Stardict bende çalışıyor.
Hatta Türkçe ve İngilizce 2 sözlük bile ekledim(Stardicit ve Babylon)
Bu komutu dener misin?
sudo apt-get install stardict
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: mono - 11 Haziran 2008 - 14:09:31
bi heves indirdim, işletim sistemim 64 bit olduğu için kurmadı.  :( 64 bit olanı da yokmuş galiba
@Barsoy bi'yanlışlık olmasın,bende Ubuntu 64-bit kullanıyorum ve Stardict bende çalışıyor.
Bu komutu dener misin?

Babylon nasıl ekleniyor kısaca anlatabilir misiniz ?

Pardon ! yukarda behsedilmiş. Şimdi farkettim  :D
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

barsoy

Alıntı yapılan: mono - 11 Haziran 2008 - 14:09:31
Bu komutu dener misin?

evet, aplication  ekle /kaldır 'dan aratıp yükleyince oldu. Ben önce  ilk sayfadaki ilk mesajın linkinden indirmiştim, o yüklenemedi. Şimdi bakalım soru sormadan sözlük ekleyebiliyor muyum :P
ASUS A8N-E **AMD ATHLON 64 X2 ** SAPHIRE RADEON X1600PRO**

barsoy

cevap veriyorum hayır. Baylon sözlüklerini usr/share/stardict/dic dizinine açtım ama kelime girdiğimde html data parsing not found diyor.

Felâsife

Bu komutu verin,galiba yazma haklarını düzenlemediniz.
Birde sözlükleri dic dizinin içine açıp atın,zipten ve sonrada klasörden çıkarıp öyle atın.
Kolay gelsin.
sudo chmod 777 -R /usr/share/stardict/dic
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

barsoy

bu komutun anlamı nedir?
Alıntı yapılan: mono - 11 Haziran 2008 - 19:58:38
dic klasörü içine nautilus ile açmıştım ben; ve klasörden de çıkarmıştım

heartsmagic

Sen Babylon sözlükleri çevirdin mi yoksa hazır olanları mı açtın oraya?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

barsoy

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Haziran 2008 - 21:59:52
Sen Babylon sözlükleri çevirdin mi yoksa hazır olanları mı açtın oraya?
hazır olanlardan.
http://reciteword.sourceforge.net/stardict/babylon.php sayfasından tarball yazan linklerden birkaçına tıkladım. nautilus ile dic klasörüne açtım , klasörlerindem de çıkardım

heartsmagic

Ben oradan Britannica olanı indirdim ve gerekli yere açtım. Sözlükler altında görünse de Sözlük Yönet altında görünmüyordu, Stardict'i bir kere kapatıp açtıksan sonra sorun çözüldü.

asiBenlik

Ben oradan Britannica olanı indirdim. İçinde imaj olanı var ama imajları stardict te göremiyorum. Ayrı  bir şey mi yapmak lazım?

komikimben

Alıntı yapılan: barsoy - 11 Haziran 2008 - 21:50:20
bu komutun anlamı nedir?
Alıntı yapılan: mono - 11 Haziran 2008 - 19:58:38
dic klasörü içine nautilus ile açmıştım ben; ve klasörden de çıkarmıştım

o komutun anlamı, bilgisayar asıl kullanıcısı, grup arkadaşları ve diğer kullanıcıların, o klasör için aynı haklara sahip olması demektir.

Yani   herkes o klasörü okuyabilir, yazabilir, silebilir, çalıştırabilir demek.

komikimben

Alıntı yapılan: asiBenlik - 26 Haziran 2008 - 13:09:12
Ben oradan Britannica olanı indirdim. İçinde imaj olanı var ama imajları stardict te göremiyorum. Ayrı  bir şey mi yapmak lazım?

Konuyla alakalı ilk mesajda ne yapman gerektiği yazıyor ayrı olarak.  8)

karagoz

Alıntı yapılan: dubluwe - 29 Mayıs 2008 - 10:34:22
Bende size Babylondan nasil Stardict sözlük cevrilir onu yazayim :)

1- Buradan http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=146506&package_id=221578&release_id=498455
'dictconv-0.2.tar.bz2 ' dosyasını indirin ve açın.

2- Dictconv klasörünün içindeyken konsolu açın ve şu komutları girerek programı kurun:

./configure
sonra
Make
sonra sudo make install yaz ve kurulumu bitir.

3- Buradan http://www.babylon.com/category/30/Turkish.html 'Babylon English-Turkish' dosyalarında birini indir ve aç.

4- Masaüstünde yeni bir dizin oluştur ve dosyayı içine at.  konsolu aç dictconv -o Babylon_Turkish_English.ifo Babylon_Turkish_English.BGL komutunu yazarak enterle. (dosyalar oluşurken ekranın noktalarla dolması lazım)

5- Oluşan dosyaları /usr/share/stardict/dic klasörünün içine bir klasör acarak icine at ve programi yeniden baslat.

Arik genis bir sözlük arsiviniz oldu ben yaptim ve mukemmel bir sekilde calisiyor.

Ubuntu ya başlayalı daha iki hafta oldu ve sözlük için çok uğraştım yalnız babylondan sözlük yüklemiyordum dubluwe nin anlattıklarının hepsini yapmama rağmen:) İlk başta ;
sudo aptitude install build-essential libxml2-dev

komutunu yazdığım zaman sorun kalmadı gerisinide dubluwenin anlattıkları gibi yalnızca Make deki m küçük harfle:)
Yardımlarınız için çok sağolun;)

erginemr

@karagoz,

Ayrıyeten checkinstall paketini de kurup;
sudo apt-get install checkinstall
sonra dictconv kurulumunu yapar ve "./configure" ve "make" komutlarından sonra
sudo make install yerine
sudo checkinstall komutunu verirseniz, aynı dizinde dictconv programının "*.deb" paketi oluşturulur ve program paket veritabanına eklenir.

Böylece "*.deb" paketini ileride kullanmak üzere saklayabilir, ve daha sonra istediğiniz zaman "dictconv" programını Synaptic'ten ya da
sudo apt-get remove dictconv komutu ile kaldırabilirsiniz.

j1647

stardict harika deli tuttum arkadslar. artık sozluk problemide kalmadı... ;)

edge_nabby

Alıntı yapılan: Sypro - 12 Mart 2008 - 18:26:29
ben onu hep şöyle yapmışımdır:

sudo su
nautilus&

paylaşmak istedim.
böyle yapmaya gerek yok. kolayı var. alt+f2 yaparak "uygulama çalıştır" penceresini açıyoruz ve gksu nautilus yazıp enter'lıyoruz, şifre soruyor, giriyoruz.

edge_nabby

stardict'i kurdum. sözlükleri de ekledim. ama babylon sözlüklerinde resimde görülen hatayı veriyr. ne yapabilirim?

erginemr

Bu hatayı hatırlıyorum. Hmm, galiba çözüm için Synaptic'ten Startdict ile ilgili ek bir paket kurmuştum, "stardict-plugin" olabilir:
sudo apt-get install stardict-plugin

Ek Not: Doğruymuş. Ek bilgi için:
http://packages.ubuntu.com/hardy/stardict-plugin

edge_nabby

Alıntı yapılan: erginemr - 25 Temmuz 2008 - 08:44:59
Bu hatayı hatırlıyorum. Hmm, galiba çözüm için Synaptic'ten Startdict ile ilgili ek bir paket kurmuştum, "stardict-plugin" olabilir:
sudo apt-get install stardict-plugin

Ek Not: Doğruymuş. Ek bilgi için:
http://packages.ubuntu.com/hardy/stardict-plugin
çok teşekkürler. halloldu.

aenesias

Babylonun sozluklerini de kurmayi ogrendikten sonra Herseyiyle cok super bir sozluk...
Yalniz  butun sozlukleri silmeme ragmen su cince karakterli sozlugu bir turlu sonuclardan cikaramadim fuzuli kalabalik yapiyor Dict.cn olan
Nasil kurtulurum bundan yardimci olabilecek arkadas var mi acaba ???

edge_nabby

sözlükleri klasör olarak /usr/share/stardict/dic klasörünün içine atın. root yetkisini alıp atmanız lazım tabi ki. sonra stardict'i açın, sözlük ayarlama kısmından ayarlayın işte.

aenesias

Alıntı yapılan: edge_nabby - 11 Kasım 2008 - 01:11:28
sözlükleri klasör olarak /usr/share/stardict/dic klasörünün içine atın. root yetkisini alıp atmanız lazım tabi ki. sonra stardict'i açın, sözlük ayarlama kısmından ayarlayın işte.
Bunun orayla alakasi yok. Sanirim bu cince meret online sozluk, oralardan da olduramadim bir turlu ...

edge_nabby

Alıntı yapılan: aenesias - 11 Kasım 2008 - 01:28:03
Alıntı yapılan: edge_nabby - 11 Kasım 2008 - 01:11:28
Bunun orayla alakasi yok. Sanirim bu cince meret online sozluk, oralardan da olduramadim bir turlu ...
siz "Babylonun sozluklerini de kurmayi ogrendikten sonra Herseyiyle cok super bir sozluk..." diyince sözlük eklemeyi bilmediğinizi düşündüm de yanlış düşünmüşüm.

stardict penceresinin sağ altındaki butona basarak tercihler'i açın. soldan netdict'e gelin. enable tikini kaldırın.

heartsmagic

Tercihler kısmından Network-Net Dict bölümünü iptal edip dene....

diyorduk ki @edge_nabby önce davranmış :)

aenesias

Tesekkurler, sayenizde cinceden kurtuldum sonunda.