Gönderen Konu: Deniz Trafiği de Özgürleşiyor  (Okunma sayısı 1316 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »

Akdeniz'de ve boğazlarda gemi trafiği riskini ölçümlemeyi ve izlemeyi sağlayan SafeMed GIS, özgürleşiyor. Avrupa Topluluğu tarafından desteklenen ve özgür EUPL lisansı ile koruma altına alınan yazılım, Akdeniz'deki gemi trafiği istatistiklerini ve 1977'den beri yaşanmış tüm kazalara erişimi sağlıyor.

Yetkili kullanıcılar, bir web tarayıcı kullanarak 2004-2007 yılları arasındaki gemi hareketlerini takip edebilir ve 1977'den beri kaydedilmiş tüm kazaların veritabanına ulaşabilir, özellikle de petrol ve kimyasal kirliliğe neden olanlara. Uygulama Akdeniz çevresindeki ülkelerin limanlarında yetkili mercileri tarafından kullanılmakta.

Albert Bergonzo “Safemed sistemi çevrimiçi olduğundan kod desteği aramıyoruz.” diye uyardı ve “Öte yandan yeni fikir ve uyarılar her zaman tarafımızca hoş karşılanıyor.” diye ekledi.

Bergonzo, merkezi Malta'da olan Akdeniz Uluslararası Bölgesel Deniz Kirliliğine Acil Müdahale Merkezi (International Regional Marine Pollution Emergency Centre for the Mediterranean Sea – Rempec)'nde proje yöneticisi olarak çalışıyor. Safemed sistemi uygulaması (Safemed GIS - Geographic Information Systems), Avrupa Birliği'nin aynı isimdeki projesinin bir parçası olduğunu belirtiyor. Yazılım, bir Fransız açık kaynak kodlu yazılım geliştirme firması tarafından geliştirilmektedir.

Bergonzo, Safemed uygulamasının web üzerinden kullanılırken en önemli avantajını hiçbir düzenlemeye ya da iyileştirmeye ihtiyaç duymaması olarak gösteriyor. Bu uygulama sayesinde her yetkili kurum kendi görev alanlarını seçerek, bu alanlarda kendi risk analizlerini yeterli ölçüde yapabilecektir.

Safemed uygulamasının kodları yakında Avrupa Komisyonu'nun Özgür Yazılım Gözlemevi ve Deposu (OSOR)'nun erişimine açık olacak ve birkaç hafta içerisinde de tüm kodlar paylaşılmış olacak.

Mantıklı Adımlar

Uygulama EUPL (European Union Public Licence) lisansı ile yayımlanıyor. Bergonzo'ya göre web üzerinden erişilebilir olan az sayıdaki lisanslardan biri de bu. “Bildiğim kadarı ile, sadece Affero GPL ve EUPL var. Bu ikisini karşılaştıracak olursak Affero GPL anlaşılabilirlik açısından daha karmaşık. EUPL biraz daha sade ve tüm Avrupa Birliği üyesi ülke dillerinde mevcut.”

“Bununla birlikte Avrupa Birliği tarafından onaylanmış bir lisans ile kod dağıtımı yapmak ve bunları Avrupa Komisyonu'nun Özgür Yazılım Gözlemevi ve Deposu (OSOR) üzerinde barındırmak bir sonraki mantıklı adım olacaktır.”

Bergonzo'nun açıkladığı gibi Safemed GIS uygulaması açık kaynak araçlar kullanılarak oluşturulmaktadır. Geliştiriciler çeşitli veri kümelerini çıkarmak ve çevirmek için Talend Open Studio programını kullanıyor. Safemed, uygulama geliştirme aracı Django ile harita geliştirme aracı olan Mapnik ile Python dilinde oluşturulmuştur. Uygulama veritabanı yönetim sistemi Postgresql üzerinde çalışıyor ve bu da Debian GNU/Linux dağıtımı kullanılan bir sunucu üzerinde yer alıyor.

Yazılım açık kaynak olsa da, veriler ne yazık ki değil. Gemilere ait hareketler Lloyd's Marine Intelligence Unit tarafından sağlandığı için Safemed GIS uygulaması genel kullanım için açık değil.

Bergonzo, birçok değişik kurum ve işletme uygulamanın kullanımı ile yakından ilgilenmekte olduğunu belirtti.

Kaynak: OSOR

ozgurlukicin.com
Özgür yazılım dergisi: eniXma