Arama motoru nasıl yapılır? Misal:Google

Başlatan Ubuntu-az, 19 Eylül 2009 - 22:07:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ubuntu-az

Tabii de ki, bildigimiz google.com, search.yahoo.com, mail.ru, ya.ru gibi arama motorlari. Ama "php" olmasina cok sevinirim. Site ici arama motoru kendim "php" de yaza bilirim. Yani basit bir arama motoru da yazmak mumkun zaten. Ama arkadaslar tabii de ki, her sey kitabina uygun yapilmalidir ve de standartlara uymalidir. Ben bu isin profesyonel yapilanmasi ogrenmek istiyorum. Yani tabii de ki, google gibi bir sirket kendi gelistirdigi bir sheylerle bunu yapmis ola bilir. Bizim de maksadimiz google yapmak degil ki, yapamayiz da. Sadece bu isi ogrenmek ve bilmek. En azindan dev arama motorlarinin arkasindaki motorun nasil calisdigi mantigina sahip olmak ve bir seyler yapa bilmek. Ama hic kimse SEO hakkinda yazmasin bunu biliyoruz. Merak edilen teknik tarafi. Hepinize tesekkurler. Cevaplarinizi bekliyorum.
Forumdakı tüm arkadaşlarıma güveniyorum. Bu yakınlığa ve desteye güvenerek Ubuntu Azerbaycan yolculuğuna başlıyorum. Hepinize teşekkürler!

bRaVe

Merhabalar, konu biraz eski ama hâlâ ihtiyacın varsa diye bir betik önermek istiyorum.
Betiği kullanmasan bile en azından fikir edinmene yardımcı olacaktır:

Sphider (php)

barış atmn

sema c# da yaptığınız algoritmayı ekleyebilirmisin. bizim de java da projemiz var bununla ilgili eklersen çok iyi olur :D

tarik54

misal:google dediğin için örnekle anlataım

ön planda : python, php, perl....
arka planda : c++ , java, ...
diller arası iletişim : protocolbuffer, thrift, msgpack rpc (kısacası rpc die arat)
veri tabanı : hbase, hypertable, mongodb, redis ... (sayac için redis ideal, büyük veriler için hbase veya hypertable)
alt yapı . hadoop olabilir
aramalar için : lucene altyapısında (solr, elastic search) veya belki sphinx
crawler : solr ve hbase için nutch iş görür. oturupta crawler yazmaya gerek yok..

bildiğim kadarıyla google ın sistemi :::
ön plan dili : python
arka plan : c++ ve java
iletişim : protocol buffer ( zaten araştırrsan python , c++ ve java rpc didir)
veri tabanı : bigtable (c++ ile yazılmış die biliyorum)
sunucu : headerları değiştirilmiş apache , server kısmında gws yazıo
altyapı : hadoop tarzı. hadoop google file system dan esinlenilmiştir.
arama işlemlerini saniyeler içinde yapması cache(önbellek) server ve distributed(dağıtımlı) searchs sayesinde map&reduce algoritması
hadoop ta var map&reduce

bildiğim kadarıyla böyleydi
soruya göre biraz ağır oldu galiba ve ölmüş konuyu hortlatmak gibi oldu :D ama ihtiyacı olanlar için bilgi olur

heartsmagic

Meraklıları için son derece güzel bir cevap olmuş bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ShangriLa

Bu konuda defalarca PHP önerilmiş. Programlamaya PHP ile başlayacağına hiç öğrenme, başka alanlara yönel daha iyi.
Ubuntu Mate Trusty

ersinkandemir

@ShangriLa Açabilir misin biraz, bu PHP nefretinin arkaplanını merak ettim. :)
Where there's a shell, there's a way.

lnxdev

Alıntı yapılan: ShangriLa - 20 Eylül 2015 - 12:45:54
Bu konuda defalarca PHP önerilmiş. Programlamaya PHP ile başlayacağına hiç öğrenme, başka alanlara yönel daha iyi.

Gerçekten çok başına savuruk bir argüman söylemişsiniz PHP'yi neden hiç öğrenilmemesi hakkında burada bizleride bilgilendirisen çok sevinirim. Şayet ben aylık paramı bu dil üzerinden kazanıyorum çok geç olmadan bırakmam gerekirse bırakayım.

Reverser

aynı şekilde ben de nedenini öğrenmek isterim @ShangriLa.

XFCE ROCKS !