Linux altında tor kullanımı

Başlatan zulfikar, 18 Mayıs 2008 - 22:23:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zulfikar

Merhaba arkadaşlar,

Forumda aradım tor kullanımı hakkında bir bilgiye ulaşamadım. İnternette de yaptığım aramalarda da
beni tatmin edici bir bilgiye ulaşamadım. Bu tor nedir, nasıl kullanılır zararlı mı, yararlı mı bilelim?
Bana gelince bulduğum dökümanları uyguluyorum ama bir türlü ip adresimi gizleyememiyorum. İşin içinden çıkamadım.
Aslında ip adresimi gizleyememin sebebi olarak aklıma router geliyor ama tam emin değilim.
Benim ip adresim sabit Türkiye'deki gibi değil reset yapınca ip adresi değişmiyor. Bu sebeple baya bir muzdarip oluyorum. Her yere gerçek ip adresiyle girmek istemiyorum aslında.

munirekinci

Proxy kullanarak ip adresini gizleyebilirsin.

ktunnel.com gibi proxy siteleri üzerinden girdiğin sitelerde gerçek ip adresin gözükmez.
İspatı için www.whatismyip.com adresini kullanabilirsiniz.

zulfikar

aslinda bu isten vaz gecmisdim ama i asagiya baktim nerdeyse tum forum sorumlulari burda. bende tekrar tor kullanimi hakkinda daha detayli bilgi alabilirim diye yenileme babinda cevap yazayim dedim.

munir arkadas verdigin link isime yaradi. ama ben ginede bu tor olayini cozmek istiyorum. saygilar.

ufuk_k

Tor kullanımı hakkında hem Ubuntu belgeleri ve wikisinde hem de forumlarında oldukça fazla detaylı bilgi mevcut, hatta ben oralardan bakarak kullanmıştım. Bulamadım derken Türkçe bilgiyi mi kastediyorsunuz?

zulfikar

baya bi bilgi var kurlumu filan yaptim onlar sorun degil. asil mesele kurulu olmasina ragmen ip gizlenmiyor. yani ince bi nokta varda ben mi goremiyorum mesele bu. yoksa hersey hatasiz calisiyor. proxy etkin diyor ama sadece diyor icraat yok.

ufuk_k

Tarayıcı (firefox) ile girerken IP gizlenmiyorsa demek proxy ayarlarını ya da genel Tor ayarlarını yaparken bir yerlerde hata yapıyorsunuz. Daha dikkatli inceleyin. Ya da yaptıklarınızı burada paylaşırsanız belki hatayı görebiliriz.

zulfikar

tor ayarlari nereden yapiliyor? kast ettigin firefox eklentisi ile yapilan ayarlar ise orasi baya karisik ben bi sey anlamadim. resminide yollayim

ufuk_k

Senin yapacağın şey, takip ettiğin guide/rehber hangisiyse oradan yaptıgın adımları buraya açıklayıcı bir şekilde aktarman. En iyisi bu olur. Toru aktive etmek için ne yaptıysan, hangi adımları izlediysen, komutları, dosyaları vb. ne varsa buraya rehber gibi yaz. Yoksa biz nerde ne yaptığını bulamayız.

zulfikar

[IMG]http://img91.imageshack.us/img91/104/ekrangrntslinuxaltndatocd3.th.png[/img]

resimde de goruldugu uzere alta proxy default diyor. ayarlarimda firefox eklentisinden yapilis durumda. dogrumu acaba.

izledigim yola gelince depoda bulunan paketleri kurdum . extradan bisey yapmadim sadece ihtiyacim olan paketleri depoda arattim ve buldu bende kur dedim kuruldu da her seyde calisiyor.

not: aslinda benim ihtiyacimi simdilik yukarida verilen link goruyor. cok da onemli bi durum degil. bos vaktim olunca tekrar ugrasirim.

Borowitch

Bu Tor programı Firefox 3.6 da kullanılmıyor mu? Bir sitede 3 ve üzeri sürümlerde çalışmıyor diye okudum ama doğru mu?
Carpe diem quam minimum credula postero.

Göktürk

kesin emin değilim ama daha çoğu eklenti bile 3.6 firefox ile uyumlu değil biraz zaman geçsin yenilerler güncellenir düzelir sorunlar.
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

bytan

Olabilecek sorun @Göktürk'ün dediği gibi torbutton eklentisi sorunu olur. Biraz zaman geçince onu da yeni sürüme uyarlarlar.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Borowitch

Tor kullanmaya gerek kalmadı. Sorunum çözüldü. Herkese teşekkürler
Carpe diem quam minimum credula postero.