Yeni HDD bölümü oluşturma

Başlatan sudusleri, 18 Mayıs 2008 - 18:13:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sudusleri

merhaba,

160 gb lik hdd de ubuntu kurulu..

bunu ubuntuya zarar vermeden 60 ve 100 lük parçalara ayırmak istiyorum..

ubuntunun 60 lık kısımda kalmasını istiyorum..

bu mümkün mü? mümkünse nasıl yapabilirim?

teşekkürler..
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

munirekinci

Ubuntu'nun Alternate ISO biçimindeki CD'si ile boot edersin, disk bölümleyicisi ile disk bölümünü yeniden boutlandır dersin. Yeni boyutu 60 yaparsın. Ondan sonra oluşan 100'lük boş kısımı yeni bölüm oluştur dersin. Böylelikle içindekileri silmeden yeni bölüm oluşturmuş olursun.

Bende yeri gelmişken sorayım;
Alternate ISO ile disk bölümlemeye yarayan programın ismini bilen var mı? Bu program tek başına kullanılabilir mi?

Sypro

Gparted ile yapmak daha kolay. ~50mb bir iso çekip cd'ye yazıyorsunuz sonra bilgisayarı onunla başlatıyorsunuz. Dil ile ilgili bir kaç seçenekten sonra arayüz geliyor, ordan gerekli işlemleri yapıp çıkıyorsunuz.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

sudusleri

Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

fadike

Gparted Ekle Kaldır yöneticisinde de mevcut. Ancak benim karşılaştığım sorun ise gayet anormal.

Şimdi Cumartesi günü aldığım 250 Gb IDE sabit diski sisteme dağladım ancak Ubuntu görmesine rağmen ne zorla bağlayabildim ne de içine girebildim.

Ubuntu 8.04 ile kuruluma başladım yeniden ve disk bölümlendirme aşamasında iken 250 GB IDE Seagate sabit diskimi bölümlendirme yöneticisi gördü bende hiçbir şey olmamış gibi formatlama seçeneğini işaretledim ve kurulumdan o an çıktım.

Sistem açılında Ubuntu yeni sabit diskimi gördü ve tanıdı bende diğer 80 ve 40 GB boyutlarındaki IDE disklerimden belgeleri aynen yeni diske aktardırm ki, 40 GB IDE Samsung'da sadece Ubuntu ve Debian kurayım diye.

Ancak şimdi Yeni sıfırdan kurduğum Ubuntu ile 80 GB içinde kalan (/, /home, /swap) Ubuntu diskleirni Gparted ile silmeye kalkıştığım da ne root olarak ne de normal kullancı olarak izin veriyor.

Hatta eski Ubuntu dosyalarının bulunduğu kök dizini fat32 olarak biçimlendirebilmdim ama diğer bölümlerde ise erişilemez anlamındaki anahtar simgesi ile beni engelliyor ve ben bir türlü o kilidi çözemedim.

Resimde görüldüğü gibi işte arkadaşlar sorunum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şunu da belirteyim ki terminalden sudo gparted komutu verdiğimde acayiptir ki, gparted root olarak değil de normal kullanıcı kipinde açılıyor.

Bunun en belirgin özelliği root olarak çağırdığımız uygulamaların dış görünümlerinde dahi değişiklik olması, sade ve yalın olması. Ancak Gparted bu şekilde gelmiyor.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

heartsmagic

sudo cfdisk /dev/falanca_bölüm

tıkır tıkır silersin. Anlattıklarını yüzeysel okudum, detay olarak bir şey söyleyemiyorum, derdin silememekse alternatif sunayım istedim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sypro

Ben depodan kuruyorsunuz demedim, .iso uzantılı bir dosya çekip cd'ye yazıyor bilgisayarı onunla açıyorsunuz dedim:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."