Sis672 ile kurulum sorunları

Başlatan frt_16, 17 Eylül 2009 - 14:16:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

frt_16

Allahın selamı üzerinize olsun arkadaşlar;

Benim diğer sis ekran kartı kullananlar gibi sorunlarım var ve 1 haftadr uğraşıorm ama çözemedim bir türlü yardımcı oluysanız çok sevnirim  :'(  :-\  :(

Sis672 series Mirage3+

Sorunumun ayrıntısına gelince..

Pardus, ubuntu, lapis vsvs.. kurulamıor boot ekranında...

Mesela pardus kurulum sırasına Pardusu kura tıkladığımda dolum çubuğu qeli0r ama hç dolmuor bekli0rm öle..

ubuntu ise; ubuntu kur dediğimde loading ekranı qeli0r sora qidi0 ve siyah ekran kalı0 öle ilerlemi0r..
lapisdede aynı sorun var..

backtrack deneyim dedim;

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 440LX/EX - 82443LX/EX Host bridge (rev 03)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 440LX/EX - 82443LX/EX AGP bridge (rev 03)
00:07.0 ISA bridge: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 ISA (rev 02)
00:07.1 IDE interface: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 IDE (rev 01)
00:07.2 USB Controller: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 USB (rev 01)
00:07.3 Bridge: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 ACPI (rev 02)
00:0c.0 Multimedia audio controller: Ensoniq ES1371 [AudioPCI-97] (rev 02)
00:0d.0 Ethernet controller: 3Com Corporation 3c905 100BaseTX [Boomerang]
00:0e.0 Communication controller: Agere Systems 56k WinModem (rev 01)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc 3D Rage Pro AGP 1X/2X (rev 5c)

Look in dmesg for things like
Serial: 8250/16550 driver $Revision: 1.90 $ 4 ports, IRQ sharing enable

diyor kalı0r :S Lütfen yardımcı olun :( iyi qünler...

bytan

Alıntı Yapkalı0r ...  qünler...

Hoş geldin ve öncelikle ricamız, kalın (bold) harfler kullanarak mesajının tamamını yazmaman ve Türkçe konusuna biraz daha özen göstermen.

Sis genel olarak problemli, sürücüsü bulunmayan bir kart. Ama kurulumda da sorun yaşamayan kullanıcılar var.

Makinayı live cd kulanarak açabiliyor musun? Açabiliyorsan aşağıdakinin çıktısı nedir? Yukarıdaki çıktı da ise Ati görüyorum.

lspci
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

frt_16

bilmiyordum affola..

arkadaşım aslında onu örnek verdim çünkü çok şey var ve yazamıorum birtürlü backtrackte öle hata veriyor.. ama sonunda şu yazı geliyor ve duruyor ölece..

Look in dmesg for things like
Serial: 8250/16550 driver $Revision: 1.90 $ 4 ports, IRQ sharing enable

bu işde... Ekran kartım Sis672 Mirange3+ bu :S bi yardım edin lütfen :(

bytan

Son mesajında alıntıladığın çıktı, seri portlarla ilgili bir durum. Ekran kartın ise ilk çıktıda verdiğin eğer doğruysa Ati olarak görünüyor.

Ubuntu canlı cd ile makinanı açıp aşağıdakinin çıktısını ekle buraya. Tek satırlık bir çıktı verecek:

lspci | grep -i vga

Ve sen hangi işletim sistemini kurmak istiyorsun? Ona göre çözüm önerileri de değişebilir, konunun yeri de..

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

frt_16

iyi günler,

Ubuntu 9.04 yükledim sis672 mirange3+ olmasına ragmen nasıl yapıldığınıda arkadaşlarıma söleyim apic=off noapic nolapic bunları kapattığımda oldu. Ama şimdi sorunum ekran kartımın linux driveri daha doğrusu ekran çözünürlüğüm 800x600 bunu değişitiremiyorum yardımcı olursanız minneddar kalırım.

bytan

Xorg.conf dosyana elle çözünürlük değerleri ekledin mi? Forumda bununla ilgili konular/mesajlar mevcut.

PF @ ST

kuleyni

elle çözünürlük eklemeye gerek yok aynı karta sahip bir bilgisayara  kurulum yaptım ilkten çözünürlük 800x600 gibi bişeydi forumda paylaşılmıştı sürücü.kurup sistemi yeniden başlatın sonra sistem-tercihler-görüntü kısmından çözünürlüğü ayarlayın.

!b0

GELENEK

slm.çok basit olacak ama ubuntuda bilgisayar donanım özelliklerini hangi bölümden öğrenebilirim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ekim 2009 - 21:28:06

yeni kurdum.bilgisayar açılırken masa üstü görüntüsü gelmezden önce ekran beyazlaşıp sonra koyulaşarak pembeleşiyor.sonra siyahlaşıp masaüstü açılıyor.grafik kartıyla ilgili olabilir mi.

garafatma

Linux'un sis desteği pek iyi değil. forumda konusu geçmişti, arama yaparsanız çıkacaktır.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

Alıntı yapılan: GELENEK - 24 Ekim 2009 - 21:22:27
slm.çok basit olacak ama ubuntuda bilgisayar donanım özelliklerini hangi bölümden öğrenebilirim

Masaüstü açılıyorsa eğer Uçbirim'i aç ve:
lspci komutunu ver.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

GELENEK