İşletim sisteminizi yanınızda taşıyın! USB flash diskten Ubuntu Çalıştırın.

Başlatan komikimben, 18 Mayıs 2008 - 00:42:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

komikimben

USB Ubuntu 8.04 kurulumu

USB Ubuntu 8.04 Persistent cdsiz bir  şekilde linux işletim sisteminizce kurulabilir.bu makale size ubuntu 8.04 hardy heron' u kolayca usb aygıtınıza kurmanız için yardımcı olucaktır.  eğer bilgisayarınıza herhangi bir linux işletim sistemi yüklü ise yada ubuntunuzu cd ile çalıştırmak istemiyorsanız bu makale tam size göre.

kurulum gereksinimleri:

* linux işletim sistemi
    * internet bağlantısı
    * en az 1GB usb bellek

şimdi kurulum:

1. usb aygıtınızı takın. 2GB lık olması tavsiye edilir.
   2. terminali açalım sırası ile sudo su 
   3.  wget releases.ubuntu.com/releases/8.04/ubuntu-8.04-desktop-i386.iso
   4.  mount -o loop -tiso9660 ubuntu*.iso /cdrom
   5. bu komut ile ulaşılabilir driver yada partitionları listeleyelim. (not: sizin flash driveriniz I.E. /dev/sdb).
NOT:makale boyunca bütün "x" harfleri yerine sizin flash driverinizın harfini yazın. örneğin; eger flash driverinız sdb ise sdx'i sdb yapın :D fdisk -l
   6.umount /dev/sdx1
   7.fdisk /dev/sdx
      var olan partitionları görmek için  p
ve  silmek için d
kalan partitionları görmek için (eğer partitionlar duruyorsa bir önceki aşamayı tekrar uygulayın.) tekrar p
            yeni bir partition oluşturmak içinn
           asıl partition için p
           bunu ilk partition yapmak için 1
                entera basalım
      partition boyutunu ayarlamak için      +750M
        bu partitionu aktif hale getirmek için    a
           1. partitionu seçmek için 1
           partitionun dosya sistemini değiştirmek için t
           fat16 dosya sistemini seçmek için 6
          başka bir partition belirlemek için  n
           asıl partition için p
                bunu 2. partition yapmak için  2
                enter a basalım
                tekrar enter a basalım
               yeni bir partition masası yazman için  w
   8.    partitionu unmount etmek içinumount /dev/sdx1
   9.   ilk partitionu formatlamak için mkfs.vfat -F 16 -n ubuntu8 /dev/sdx1
  10.   partitionun unmount olduğundan emin olmak içinumount /dev/sdx2
  11. 2.partitiona format atmak için mkfs.ext2 -b 4096 -L casper-rw /dev/sdx2
  12. flash diski çıkarıp tekrar takalım.
  13. terminale geri gelelim ve   sudo apt-get install syslinux mtools
  14.  syslinux -sf /dev/sdx
  15.  cd /cdrom
  16.  cp -rfv casper dists install pics pool preseed .disk isolinux/* md5sum.txt README.diskdefines install/mt86plus /media/ubuntu8
  17.  cd /media/ubuntu8
  18.  wget pendrivelinux.com/downloads/new/syslinux.cfg
  19.  cd casper
  20.  rm initrd.gz
  21.  wget pendrivelinux.com/downloads/new/initrd.gz
  22.sistemi yeniden başlatın ve BIOS ayarlarına gelerek USB aygıtınıza öncelik tanıyın.

not: elimden geldiğince tercüme etmeye çalıştım. harf hatalarım olursa affola.
kaynak:
http://www.pendrivelinux.com/
http://www.pendrivelinux.com/2008/05/15/usb-ubuntu-804-persistent-install-from-linux/

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ghetto

Evlilik sonrası bir kaç ay ara verdim ama linux dünyasından kurtuluş yok maalesef :) Pc'yi eşimde kullandığı için linux kurmak istemiyorum. Hdd küçük, iki işletim sistemi zor olur. En iyisi flash belleğe kurmak diye düşündüm. Kurmadan önce bir soru sormak istyorum. Flash belleğe kurduktan sonra live cd gibi kullanmak istemiyorum. Yani yüklediğim yazılımların, müziklerin, videoların, resimlerin vs.. silinmemesini istiyorum. Hdd gibi her şey içinde kalsın. Her açtığımda sıfır linux ile karşılaşmak istemiyorum. Mümkün mü acaba?

ironic

sanırım direk usb den değilde live cd gibi hdd ye yüklenerek çalışacak. diğer türlü imkansız olay.

güzel paylaşım olmuş.. teşekkürler. ;)

ghetto

Bu arada bilgisayarımda usb den başlat seçeneği malesef yokmuş. Usb den başlatmanın başka bir yolu yomu? Yoksa flash belleği boşunamı aldım :)

maxspacemax

Alıntı yapılan: ghetto - 31 Ağustos 2008 - 06:41:32
Bu arada bilgisayarımda usb den başlat seçeneği * maalesef yokmuş. Usb den başlatmanın başka bir yolu yomu? Yoksa flash belleği boşunamı aldım :)

Bios güncellemesi ile sorun çözülebilir araştırmak lazım.
HDD ne kadar küçük olursa olsun linux için yer ayrılabilir.
VitrualBox ile linux kullanmak ikinci bir seçenektir.
Ayrıca PcLinuxOS 'ta gördüğüm copy to ram seçeneği bir harika cd imajını ram!e kopyaladığı için sistem live cd olarak çok hızlı çalışıyor. Buda bir seçenek kolay gelsin. 

mccaner

peki arkadaşlar bu çok hoş bişey. yani cd yerine flashdisk olması peki bu sistemi çalışır vaziyette diske kurabilirmiyiz. mesala mandriva da olduğu gibi. ben araştırdım aynı pendrivelinux sitesinde anlatmış ve o şekilde kurdum.saten normal kurulum yapılıyor. fakat şifreyi girdikten sonra masaüstü açılmadı. öylece kaldı o turuncu ekran. acaba bunun sebebi ne olabilir. baktım benden başka bu sorunu yaşayan yok.
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

ironic

Ubuntu ; flaş belleklerde çalışan sürüm üzerinde çalışıyordu. Sanırım intrepid 'le bu destek gelecek.

mccaner

aslında bu işle sıkı uğraşanlarda yapabilir zannediyorum. slax denilen program yalnızca200mb ve kopyala yapıştır ile fahs diske kuruluyor. ve çok da hızlı bir şekilde çalışıyor.

ciwans

Alıntı yapılan: maxspacemax - 05 Kasım 2008 - 07:17:19
Alıntı yapılan: ironic - 21 Ekim 2008 - 11:29:14
Ubuntu ; flaş belleklerde çalışan sürüm üzerinde çalışıyordu. Sanırım intrepid 'le bu destek gelecek.

Geldi bile :D Resim pek net çıkmadı.

[IMG]http://img45.imageshack.us/img45/6349/ekrangrntsmakeusbstartuam4.th.png[/img][IMG]http://img45.imageshack.us/images/thpix.gif[/img]
İntrepid.in kendi özelliğini kullanarak bunu nasıl gerçekleştirebiliriz arkadaşlar. Yapan varmı?
Adresinde yokluğunu kıyamet bilerek, Sadece susarak özlüyorum seni, Hiç tanımadan ne garip...

Çağlar

Bu startup disk değilmi @maxspacemax sanırım bu mevcut ayar kurtarımı
We got a badass over here!

ironic

Alıntı yapılan: Çağlar - 05 Kasım 2008 - 15:14:24
Bu startup disk değilmi @maxspacemax sanırım bu mevcut ayar kurtarımı

hayır. Ubuntu nun taşınabilir sürümünü yapıyor. USB bellekler üzerinden ubuntunuzu istediğiniz yerde çalıştırabilirsiniz.   

Çağlar

We got a badass over here!

ciwans

Alıntı yapılan: ironic - 05 Kasım 2008 - 15:40:36

hayır. Ubuntu nun taşınabilir sürümünü yapıyor. USB bellekler üzerinden ubuntunuzu istediğiniz yerde çalıştırabilirsiniz.  
İşte nasıl oluyor? Ubuntu'nun taşınabilir sürümünü ilk defa duydum :o
Adresinde yokluğunu kıyamet bilerek, Sadece susarak özlüyorum seni, Hiç tanımadan ne garip...

tufan scothbrite

Doktor hane sen cd yi takıp kullanabiliyorsun ya kurmadan. İşte aynı öyle olucak. Usb aygıtı takıcaksın, biosdan ayarları yapınca ubuntu kullanabileceksin.

maxspacemax

Alıntı yapılan: tufan scothbrite - 05 Kasım 2008 - 19:01:13
Doktor hane sen cd yi takıp kullanabiliyorsun ya kurmadan. İşte aynı öyle olucak. Usb aygıtı takıcaksın, biosdan ayarları yapınca ubuntu kullanabileceksin.
Bios USB'den başlatı desteklerse tabi. :D

esrama

Cevapları okudum fakat birkaç şeyi tam anlayamadım ? Şimdi her linux dağıtımı usb ve live cd den canlı olarak çalışabiliyormu, yoksa bu sadece bazı işletim sistemleri için mi geçerli ?
USB den açılan ubuntu eğer usb de boş yer var ise oraya dosyaları kaydedemiyor ? mesela yüklediğim programları oraya saklayamıyormu ? yoksa usb aynı live cd gibi geçici olarak mı çalışıyor ?

aynshtein

@esrama, burada anlatılanlar Ubuntu 8.04 için. ubuntu 8.10'da zaten bu işi otomatik olarak yapan bir uygulama var. Sistem > Yönetim > USB Başlangıç Diski Oluştur (İngilizcesi Create Startup USB Disk)'i çalıştır. Tabi Ubuntu'yu canlı (live) olarak kullanmak istediğin flashdiskin USB portuna takılı olsun. Burada şuna dikkat et:
1. Bu uygulama USB Harddiskler ile çalışmıyor. USB harddiskleri görmüyor
2. Ne kadar büyük kapasiteli parmakbellek, o kadar fazla boş alan:) Ben 8 gb USB disk ile 7.1 GB boş alan kullanabiliyorum.

Programı açtıktan sonra üstteki kutuya ISO Dosyasını seç ya da CD-Rom'a Ubuntu 8.10 kurulum CD'sini yerleştir. Aşağıdaki kutuda USB Diskini seç. Son olarak altta dosyaları kopyalayacağın alanı seç. CD'deki dosyalar 650 MB civarında. Onun haricindeki tüm alanı kullanabilirsin...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

esrama

aynshtein; peki ubuntu usb den canlı olarak mı çalışıyor ? Mesela ben usb den çalıştırdım sonra içine program kurdum ayar yaptım. Sonra bu usb belleği başka bir bilgisayara takarasam aynı ayarlar ve programlar kalacakmı ?
Ve asıl öğrenmek istediğim sadece ubuntu içinde değil diğer linux çekirdekli işletim sistemlerinde de bu olay varmı ? Yoksa bazıları için mi geçerli ?

GNUbuntu

Program deposu olarak kullandığım 4 GB flash diskime Vindos üstünden Slax Linux kurmuştum. 210 MB. yer kaplıyor. Yani Slax için 256 MB lik eski usb diskler bile yetiyor. Kalan 3.5 GB kadar alanı depo olarak kullanıyorum. NTFS diskler dahil tüm donanımı sorunsuz tanıyor. İstenirse ekran kartı sürücüsü sonradan ekleniyor. Kurtarma diski olarak birebir.

Şimdi Ubuntu bize böyle bir seçenek sunmuş madem, Xubuntu kurmaya karar verdim. Daha fazla yer kaplıyacak ama tam bir sistem olacak. Hem xfce masaüstünü de bir tanımış olurum böylece.
Önce Saygı...

suskun

Lınux işletim sistemi olması lazım demişsin.Bu dediğin olayı xp için nasıl yapabiliriz.

localhost

Burada bunun cavabini bulman cok zor. XP de bu sekilde bir uygulama varmi bilmiyorum.
Linux LPIC1 - MCSA