sağlam bir pc için en uygun donanımlar nelerdir ?

Başlatan gypso, 17 Mayıs 2008 - 23:10:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gypso

Arkadaşlar elimdeki pc yi bir arkadaşıma veriyorum, kendime yeni bir pc alıyorum inşallah, tabi alacağım pc de şimdiki gibi hem windows hem ubuntu olacak ubuntu windowsu aratmıyacak hale gelene kadar :), elimde 2000 ytl var, buna göre bana tavsiye edeceğiniz en iyi pc nedir ?
       Tecrübeli arkadaşların tavsiyelerine ihtiyacım var, bana iyi bir pc toplarmısınız ? 2000 ytl nin altına yada üstüne çıkabiliriz üç aşağı beş yukarı !

heartsmagic

Doğrudan sana cevap olmayacak fakat forumda hangi donanımlar sıkıntı çıkartıyor hangileri çıkartmıyor diye bak. Gerekirse yine forumda verilen yabancı kaynaklı donanım listelerine bak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

munirekinci

Masaüstü, Dizüstü ? Ne amaçla kullanacaksın?

gypso

masa üstü pc olacak, kendime özel evimde kullanıcam, ama sağlam bir pc olsun istiyorum, ne yüklersem yüklim naz yapmıycak bir pc tercihim, ekran kartı, işlemci , ankart, ram ???????? hiç bir fikriniz yokmu ?

such

Ekran kartı kullanacaksanız eğer Onboard ekran kartı olmayan bir anakart seçmenizi tavsiye ederim. Her ne kadar tümünde sorun çıkartmasa bile uğraştırabiliyor.

OKAN

Bir de ekran kartını nvidia seçin. Ben ati kullanıyorum. Biraz sorunlu bir kart. Ubuntu ve Sabayon da olmasada diğer dağıtımlarda sorun çıkarıyor. Sürücüsünü yükleyemiyorum.

matafleur

İster pIII 500 makinaya kur istersen AMD 64 bit işlemciye.İşlemci ile ilgili bir sıkıntın olmaz.Anakart ta çok sorun değil sanırım.Aynı şekilde RAM.512mb hayli hayli işini görür.Üstü yanına kar kalır.

Ekran kartı kesinlikle Nvidia.

Donanımın için yeterli bir power supply işini görür.

Klavye ve mouse.pek multimedia klavye olayına girme derim ben.kablosuz da alma mümkünse(pilleri çabuk bitiyor) veya şarjlı pil + şarj aleti al.

Yazıcı için emin değilsen tercihini HP den yana kullan.Sağlam linux desteği var benim bildiğim.Ucuz birşey istiyorsan Lexmark Z612 nin sorunsuz çalıştığını garanti edebilirim.Ama mürekkep ve bir şırınga almayı unutma.

Scanner hakkında hiçbir fikrim yok.

Monitör hyundai imagequest f790d alma da ne alırsan al.Elimde var bir tane sürekli uğraştırıyor xorg yapılandırırken.Ama Allah için sağlam monitör hakkını yememek lazım.

Kasa seçimi sana kalmış ama Asus un mini ATX leri var.Oldukça tatlı gözüküyor.

Hmmm başka ne kaldı.DVD Yazıcı eskiden olsa paraya kıy Yamaha al derdim ama artık ne yazıkki öyle bir şansın yok.Üretimi durdurdular.O yüzden ne alırsan al.

Ethernet kartın onboard olsun.Fazladan para verme ona.Ses kartın da onboard olsun.Ha n+1 ses sistemi kuracağım diyorsan para senin paran.orasına karışmam.

Son olarak bunlar çok para diyorsan içeride 24 saat eşek çalışan ve file server olarak görev yapan PIII 500
196 MB ram TNT32 ekran kartı olan monitörü klavyesi mouse u bulunmayan yerine göre SSH yerine göre masaüstü paylaşımı ile erişilen kendisi kıytırık olan ama canavar gibi çalışan debian yüklü ve kasa kapağı bile bulunmayan bir makinam var.

Sözün özü linux kullanıcaksan çok kötü olmayan kafana göre bir makina tasarla ve seçtiğin donanımların linux desteği olup olmadığına bak.Yoksa değiştir gerisi önemli değil

((:

s1bernet1k

Anakart olarak ASus p5 serisini öneriyorum. Bazı arkadaşlar nvidia ekran kartı önermişler sana ama ben x550 ve x1650 yongalı atinin ekran kartlarını kullandım şu an x1650 yi kullanıyorum hiç bir sorun yaşamadım cok güzel bir şekilde çalışıyor. Artan müşteri memnuyetsizliğinden ötürü ati en sonundan adam akıllı driver çıkarmaya başladı.  Donanım olarak başka bir şey gelmiyor aklıma ama alacağın anakarttaki, ses kartı, ethernet kartı  vs  şeyleriı düşünüyorsan hiç bir sorun teşkil etmezler iyi bir şekilde çalışır.
Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

gypso

teşekkürler arkadaşlar, matafleur aydınlatıcı bilgi vermişsin sağol :), ekran kartı konusunda kafam biraz karışık, yaptığım araştırmalarda genelde herkez nvidia dan yana hemfikirler, fakat zafercanpolat arkadaşın dediği gibi bende ati x550 asus ekran kartı kullanıyorum şu an kullandığım pc de, hiç bir sorunum yok performansından memnunum. Ayrıca neden nvidia ? ati ekran kartının bizim henüz bilmediğimiz negativ yönlerimi var? site büyükleri ne diyor ki bu konuda ?

aknkrds

Bir donanımcı olarak sana tavsiyem, ki sende şuan benim kullandığım gibi XP (veya vista) ve Ubuntu kuracaksın. Ve tahminimce Windows işletim sistemini Oyun ve Windows'a özgü programlar için kullanacaksın,

Intel Core2Duo işlemci (tavsiyem E6xxx serisinden alman)
Asus veya Gigabyte marka en düşük P35 chipsetli bir anakart
Nvidia 8800GT veya 9600GT ekran kartı ile eğer paran yeterse Ati 3870X2 (bunun çift GPU olarak Ubuntuda kullanamayabilirsin)
Minimum 3GB (2+1 GB) DDR2-800 Mhz bellek

işte sana kabaca bir sistem :)

munirekinci

Alıntı YapAyrıca neden nvidia ?
Sürücü desteğinden dolayı.

eren

Ekran kartı : Nvidia (Model seçimi size kalmış)
Bellek (RAM) : 2 GB (1X1) Kingston ya da Twinmos
Sabit Disk : 200 GB Samsung Sata2 (Kesinlikle seagate almayın)
Ana Kart : Gigabyte (Ucuzlara kaçmayın, Asus almayın)

Diğer parçaları kafanıza göre alabilirsiniz. Benzer bir konfigürasyon kullanıyorum ve sorunsuz çalışıyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

munirekinci

eren

Alıntı yapılan: munirekinci - 19 Mayıs 2008 - 19:08:49
Neden seagate değil?

4 sene PC sektöründe çalıştım. Sunucu yönetimi ve network dışında servisini aldığımız bir çok marka mevcuttu. Ülkemize gelen seagate modellerinin bir çoğu arızalı. Bir ara sorunlu AMD geliyordu bu da aynı olay. Ayrıca servis olarak baya sıkıntı yaşatıyor. Daha fazlasını yazamam çünkü bu seferde seagate servislere özel bilgileri halka açıyorsun diye bana dava açar. (Bir arkadaşımın başına Telsim zamanında gelmişti)

Ben tavsiye etmiyorum, alıp almamak sizin elinizde :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Başlığı açan arkadaştan ricam Ubuntu ibaresini kaldırması. Doğrudan donanım tavsiye isteği bu. Bilinçli olarak mesajımda detaya inmedim zira alınan anakartın (çok büyük oranda) veya sabit diskin Ubuntu için pek bir şey ifade edeceğini sanmıyorum ben.

gypso

normal şartlar altında en iyi donanım birbiiriyle uyumlu olan donamımlar olduğunu biliyorum windows için bu yeterli, donanım hakkında da pek bilgi sahibi değilim, fakat ubuntu için bazı donanımların çok daha uygun olduğunu duyuyorum zaman zaman (ekran kartı gibi ), hem ubuntu için en uygun olanı hem sağlam ve uyumlu bir donanım için tecrübeli arkadaşlardan fikir istedim, ama yinede yönetici arkadaşımın uyarısını dikkate alarak başılığı düzelttim, verdiğiniz bilgiler için sağolun bu bana yeter konuyu kilitliyebiliriz.

heartsmagic

Teşekkürler. Başlık açık kalabilir. Bir problem başlığı olmadığı için çözüldü etiketine ve kilitlenmeye ihtiyaç yok sanırım. İlerde başka tavsiyeler de girebilir buraya.