Sizce KDE 4'ü en iyi şekilde sunan dağıtım hangisi?

Başlatan heartsmagic, 05 Eylül 2009 - 10:39:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sizce KDE 4'ü en iyi şekilde sunan dağıtım hangisi?

Archlinux
26 (11.5%)
Debian
7 (3.1%)
Fedora
2 (0.9%)
Gentoo
1 (0.4%)
Kubuntu
28 (12.4%)
Mandriva
37 (16.4%)
Linux Mint
7 (3.1%)
OpenSuse
16 (7.1%)
Pardus
71 (31.4%)
PCLinuxOS
7 (3.1%)
Slackware
3 (1.3%)
Diğer
8 (3.5%)
Mageia
11 (4.9%)
Chakra
2 (0.9%)

Toplam Oy Verenler: 225

heartsmagic

Anket yoruma açıktır fakat lütfen dağıtımları ve kullanıcılarını rencide edici yorumlardan kaçınalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Contempt

Bence Bunu en iyi yapan iki dağıtım var. Biri Opensuse Biri Mandriva ama oyum Mandrivaya
Herşeye Rağmen...

Yiğit Ateş

Oyum şu ana kadar Kde4 ile sorunsuz çalışan Arch'a.

Yusuff

OpenSuse de iyi ama ben de Mandriva diyorum. En azında destek alınabilecek forumu var ve Türkçesi çok iyi.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

ns

kde ile sadece kubuntu ve pardus kullandım ama öide yayınlanan tüm pardus eleştirilerinde pardusun kdeyi en güzel sunan dağıtım olduğu söyleniyor. ben de onların yalancısıyım oyum pardusa :D
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

Contempt

Alıntı yapılan: ns - 05 Eylül 2009 - 11:24:22
kde ile sadece kubuntu ve pardus kullandım ama öide yayınlanan tüm pardus eleştirilerinde pardusun kdeyi en güzel sunan dağıtım olduğu söyleniyor. ben de onların yalancısıyım oyum pardusa :D
Sizi mandriva ile kullanmayada davet ediyorum. Ozaman ak kara belli olacak :D
Herşeye Rağmen...

xwes

Bi kac gundur ben de tam bu konu uzerinde calisiyordum. Kubuntuyu sifirdan kurup tum guncellemeleri yaptim, eski kubuntulara gore iyi ama hala kararsiz.
Mandriva, son derece kararli. Ekran karti icin surucu bile istemedi (nvidia 512 mb geforce 9600M GT kartim). Mandrivayi cok begendim. Kullanim kolayligi, saglamligi ve paket deposu ubuntuyu aratmiyor. Paket deposundan ihtiyaci olan kdenlive, smplayer, kodekler, kompozer, gnubg, emesene, virtualbox, songbird, scribus gibi programlari rahatca kurdum. Bilgisayar yonetim araclari oldukca gelismis ve kodekler dahil bir cok uygulama beraber geliyor, Ancak mandrivayi tek bir sebepten dolayi kaldirdim, cunku bir turlu format donusturucu bir program kuramadim; winff+ffmpeg, konverter, hyper converter+mencoder denememe ragmen basarili olamayinca vazgectim mandrivadan, Bu 3 program da kuruluyor ancak bir turlu donusum yapamiyor, Her birinin verdigi hata icin google aramalar yapmama ragmen sonuc alamayinca kaldirdim.

Iki gundur openSUSE ile ugrasiyorum, yine mandriva gibi oldukca kararli, Zaten mandriva ve openSUSEde en ufak bir cokmeyle karsilasmadim. Yani kararlilik konusunda ikisinden de adim gibi eminim. Fakat susede ise beceremedigim ekran karti oldu. suse 11.2 m6 kurdum, kararli surum olmadigi icin ekran kartinin kurulamiyor olabilir denmis ben de son kararli surum olan 11.1in hem 32 hem de 64 bit versiyonlarini kurdum ancak bu ikisinde de basarili olamadim. Nvidia sitesinden buldugum driveri da kuramadim. Bayagi bir zaman ayirmama ragmen halen open suse ile ekran kartimi kullanamiyorum. Yine Yast isimli ayar yoneticisi bilgisayar yonetiminde oldukca kullanisli bir ortam sagliyor. Ekran kartini kuramazsam suseyi de kaldiracam anacak sonra ne yaparim bilmiyorum. Cunku kde 4 kullandiktan sonra gnomeye donmek istemiyorum ote yandan istedigim kde 4lu dagitimin da kararli, hizli, paket deposu zengin. forumlari kalabalik olsun istiyorum ;(

(Bu arada suse ve mandrivanin hizlari da oldukca iyi. Hatta open susenin boot suresi bende ubuntudan 10 sn daha kisa)

vatansiz

ben debian tabanli linux kullanmaya calisiyorum yada debian tabanli linuxlar daha cok hosuma gidiyor bunun sebebi bir sorun ile karsilastigimda internetten daha cok bilgi ve kolay program  paketi bulabiliyorum. bunun icinde LinuxMint diyorum. deneyin pisman olmayacaksiniz.

raspacı

Alıntı yapılan: xwes - 05 Eylül 2009 - 11:52:39
Ancak mandrivayi tek bir sebepten dolayi kaldirdim, cunku bir turlu format donusturucu bir program kuramadim; winff+ffmpeg, konverter, hyper converter+mencoder denememe ragmen basarili olamayinca vazgectim mandrivadan, Bu 3 program da kuruluyor ancak bir turlu donusum yapamiyor, Her birinin verdigi hata icin google aramalar yapmama ragmen sonuc alamayinca kaldirdim.

(Bu arada suse ve mandrivanin hizlari da oldukca iyi. Hatta open susenin boot suresi bende ubuntudan 10 sn daha kisa)
Konuyu dağıtmayım ama özellikle iinci linkteki program dönüşüm konusunda çok iyi. İlk linke de nautilusta sağ tık menusunde dönüştürme özelliği ekliyor.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=11807.0
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=8295.0
Konuyla ilgili ise kde4 e ısınamadım bir türlü. Pardus kullandım bir gün sürdü. O yüzden yorum ypmayım ama kullansam hoşuma gider belki.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

Contempt

Alıntı yapılan: xwes - 05 Eylül 2009 - 11:52:39
Bi kac gundur ben de tam bu konu uzerinde calisiyordum. Kubuntuyu sifirdan kurup tum guncellemeleri yaptim, eski kubuntulara gore iyi ama hala kararsiz.
Mandriva, son derece kararli. Ekran karti icin surucu bile istemedi (nvidia 512 mb geforce 9600M GT kartim). Mandrivayi cok begendim. Kullanim kolayligi, saglamligi ve paket deposu ubuntuyu aratmiyor. Paket deposundan ihtiyaci olan kdenlive, smplayer, kodekler, kompozer, gnubg, emesene, virtualbox, songbird, scribus gibi programlari rahatca kurdum. Bilgisayar yonetim araclari oldukca gelismis ve kodekler dahil bir cok uygulama beraber geliyor, Ancak mandrivayi tek bir sebepten dolayi kaldirdim, cunku bir turlu format donusturucu bir program kuramadim; winff+ffmpeg, konverter, hyper converter+mencoder denememe ragmen basarili olamayinca vazgectim mandrivadan, Bu 3 program da kuruluyor ancak bir turlu donusum yapamiyor, Her birinin verdigi hata icin google aramalar yapmama ragmen sonuc alamayinca kaldirdim.

Iki gundur openSUSE ile ugrasiyorum, yine mandriva gibi oldukca kararli, Zaten mandriva ve openSUSEde en ufak bir cokmeyle karsilasmadim. Yani kararlilik konusunda ikisinden de adim gibi eminim. Fakat susede ise beceremedigim ekran karti oldu. suse 11.2 m6 kurdum, kararli surum olmadigi icin ekran kartinin kurulamiyor olabilir denmis ben de son kararli surum olan 11.1in hem 32 hem de 64 bit versiyonlarini kurdum ancak bu ikisinde de basarili olamadim. Nvidia sitesinden buldugum driveri da kuramadim. Bayagi bir zaman ayirmama ragmen halen open suse ile ekran kartimi kullanamiyorum. Yine Yast isimli ayar yoneticisi bilgisayar yonetiminde oldukca kullanisli bir ortam sagliyor. Ekran kartini kuramazsam suseyi de kaldiracam anacak sonra ne yaparim bilmiyorum. Cunku kde 4 kullandiktan sonra gnomeye donmek istemiyorum ote yandan istedigim kde 4lu dagitimin da kararli, hizli, paket deposu zengin. forumlari kalabalik olsun istiyorum ;(

Ben Video formatlaarını Kino ile mandriva üzerinde  çok rahat döndürdüğüm zaman ları hatırlıyorum. MP4, 3gp, avi,  daha bir çoğunu...
Herşeye Rağmen...

ironic

Şu ana kadar KDE ' yi 3 dağıtımda denedim; Ubuntu, Pardus ve Mandriva.

1- Kubuntu  - şimdiye kadar, sistemime ayrı olarak kurup denemedim öncelikle . Hep Ubuntu üzerine kurduğum paketlerle kullandım. Düşüncelerimi paylaşmam gerekirse, ilk söyleyeceğim  çoğu kişinin  katılacağı üzere, "Ubuntu, Gnome' a gösterdiği özeni KDE' ye göstermiyor"   olurdu. Kubuntu olarak KDE bileşenleri harici gelen özelleştirmeler yok diye biliyorum. 4.3 de KDE ' nin -eskiye nazaran- sağladığı büyük kararlılık sonucu, çok sık bileşen çökmesi falan yaşamadım.  Özetlemem gerekirse, KDE' nin Kubuntu ile yeteri düzeyde özdeşleşmediğini düşünüyorum.

2- Pardus  - Kullandığım bir aylık süre içerisinde (hâlen de kullanmaya devam ediyorum) oldukça memnun kaldım. Ufak tefek bileşen çökmesi haricinde sorunsuz diyebilirim. Pardus takımı, sistem özelleştirmelerine çok emek harcamış. Açtığınız her uygulamada harcanan emeğin izlerini görmek mümkün. Şu an çeşitli sorunlar yüzünden  hak ettiği yerde olmadığını düşünüyorum. Daha fazla  tanıtımı  yapıldıkça ve hitap ettiği kesim genişledikçe ilerde çok fazla tutulan bir dağıtım olacağını düşünüyorum.

3-  Mandriva - Kullanmaya başlamadan önce KDE hakkında hissettiklerim,  sadece hoşlanma düzeyindeymiş.  :D Mandriva ile birlikte KDE' ye aşık oldum diyebilirim. 8) Kubuntu kullanırken beni oldukça rahatsız eden yapaylık ve  metaliksi hisden eser kalmadı. Kullandığım bir hafta süresi içinde kesinlikle en ufak bir çökme emaresi bile yaşamadım. Oldukça hızlı ve kararlı düzeyde. Henüz OpenSuse denemedim ama şunu çok rahat söyleyebilirim

Mandriva kullanmadan KDE kullandım ya da KDE' yi sevmiyorum demeyin !.

xwes

Contempt, kino ile pek aram yoktur ancak mandriva uzerindeyken zaten ben de kdenlive ile formatlari bir birine donusturebiliyordum ya da bir win programi olan format factory ile de wine araciligla donusturebiliyordum ancak benim acimdan mesele bu degil. Kaldirmama sebep olan sey isletim sisteminin isimi en kisa ve en normal yoldan halletmemi saglayamamasi.

Contempt

Alıntı yapılan: ironic - 05 Eylül 2009 - 12:20:02

Slogan bile bulundu :D
Herşeye Rağmen...

xwes

Alıntı yapılan: ironic - 05 Eylül 2009 - 12:20:02

Buna %100 katiliyorum, zaten oyumu da mandrivaya verdim ;)

kuleyni

@Contempt ile aynı fikirdeyim şimdiye kadar kde ortamıyla sorunsuz kullandığım dağıtımlar suse ve mandriva oyum suse'nin :D

Contempt

Alıntı yapılan: kuleyni - 05 Eylül 2009 - 12:38:22
@Contempt ile aynı fikirdeyim şimdiye kadar kde ortamıyla sorunsuz kullandığım dağıtımlar suse ve mandriva oyum suse'nin :D
Keşke suse in tr desteği biraz daha gelişmiş olsa ve biraz daha son kullanıcı düşünülerek kolaylaştırılmalı. Yoksa kararlılık bakımından bende suse diyebilirdim. Ama mandriva bu saydıklarımı Bence en iyi yerine getiren dağıtım.
Herşeye Rağmen...

simislov

Yaklaşık 20 gündür Pardus 2009 kullanmaktayım.

Pardus takımı gerçekten KDE4'e büyük emek harcamış.

Şu ana kadar KDE4'te hiçbir sorunla karşılaşmadım desem yeridir. :)

Ankette yer alan diğer dağıtımları deneme şansım olmadı.

Yalnız bir süre sonra Mandriva kurmayı düşünüyorum.

Belki o zaman oyumu değiştirebilirim. :D Saygılar.
Karanlığa küfretmektense bir mum da sen yak.
Güvenlik için: Doctus.org

coni

Herkez mandriva yı övmüş bende merak ettim ilerde deniyicem bunu. Bu mandriva redhat tabanlı sanırsam değilmi.

ns

Alıntı yapılan: coni - 05 Eylül 2009 - 17:54:32
* herkes mandriva yı övmüş bende merak ettim ilerde deniyicem bunu. Bu mandriva redhat tabanlı sanırsam değilmi.

geçen sene arch boyleydi bu aralar mandriva. benimde deneyesim var ama vaktim yok.

coni

Alıntı yapılan: ns - 05 Eylül 2009 - 17:57:21
* herkes mandriva yı övmüş bende merak ettim ilerde deniyicem bunu. Bu mandriva redhat tabanlı sanırsam değilmi.

geçen sene arch boyleydi bu aralar mandriva. benimde deneyesim var ama vaktim yok.

debian tabanı olsa daha çok deniyesim olucak. Yeni başladığım için linux a şimdlik ubuntuyu yeni başladım öğrenmeye komutları falan

ns

Alıntı yapılan: coni - 05 Eylül 2009 - 18:30:00
Alıntı yapılan: ns - 05 Eylül 2009 - 17:57:21

debian tabanı olsa daha çok deniyesim olucak. Yeni başladığım için linux a şimdlik ubuntuyu yeni başladım öğrenmeye komutları falan

Alıntı Yap1998 Temmuz'unda ilk sürümü çıkan, Gaël Duval tarafından başlatılan Mandrake linux projesi, günümüzde ciddi bir popülariteye sahiptir. Connectiva Linux ile birleşmesinden sonra adını Mandriva olarak değiştirmiştir. Geliştiriciler, Red Hat dağıtımından yola çıkmış, varsayılan masaüstünü KDE'ye çevirmiş, kullanımı çok kolay bir kurulum ekleyerek "Linux'un kurulumu zordur" düşüncesini bertaraf etmişlerdir. Mandriva'nin donanım tanıma ve disk bölümleme araçları, çoğu kişi tarafından piyasanın en iyisi olarak görülmekte, ve bu nedenle birçok kullanıcı, diğer dağıtımlardan çok Mandriva'ya yönelmektedir."
wikiden alıntı.

fortran

Özgür yazılım dergisi: eniXma

coni

herkez mandriva diyor ama mandriva türkiye nin sitesine baktım sanki okadarda çok kullanıcı yok gibi geldi forumda kayıtlı üye sayısı 350 civarı

fortran

Alıntı yapılan: coni - 05 Eylül 2009 - 20:53:41
* herkes mandriva diyor ama mandriva türkiye nin sitesine baktım sanki okadarda çok kullanıcı yok gibi geldi forumda kayıtlı üye sayısı 350 civarı
coni; mandrivaturkiye.com'un üye sayısı sorulmuyor, "sizce KDE 4'ü en iyi şekilde sunan dağıtım hangisi?" diye soruluyor. Site ve üye sayısı sorulsaydı, 11523 üye sayısı ile ozgurlukicin.com ve Pardus'u mu öne çıkaracaktı? Belki mandrivaturkiye.com'un üye sayısı dediğiniz gibi çok değildir, en azından ubuntu-tr.net forumundaki gibi yoğun bir katılım söz konusu değildir ama Mandrake/Mandriva Linux; varolan Linux dağıtımları içinde köklü ve özgün bir yere sahiptir. Linux kullanıcıları bunu bilirler. Kanımca; soruyu doğru okumak, bizi doğru cevaba yaklaştıracaktır.
Özgür yazılım dergisi: eniXma