[ÇÖZÜLDÜ] Windows Vista'nın yanında Ubuntu 7.04 kurulabilir mi?

Başlatan EsatYuce, 09 Mart 2008 - 07:50:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

EsatYuce

Selam, benim bilgisayarda Vista kurulu; fakat ağır çalışmaya başladı. Şimdi Ubuntu'yu yüklemeye çalışıyorum. Ubuntu 7.04'ü indirdim. Hardiskimi de böldüm. Boş bölümü de formatladım. Yüklemeye çalıştığım Ubuntu'nun Start.exe dosyası açtım. Karşıma Ubuntu 7.04 (DiscTree) diye bir dosya çıktı. Burada 'KUR'  seçeneği göremedim. Sadece birkaç programın kur dosyaları var. Ayrıca bilgisayarı CD'den çalıştırmayı denedim yine olmadı. Yardımcı olursanız sevinirim

Sypro

şimdi, öncelikle bilgisayarınızı yeniden başlatın, açılışta belirtilen tuşa basarak BIOS 'a girin. boot options kısmını bulup first boot olarak cd/dvd-rom seçin. ondan sonra geçerli ayarları kaydedip bilgisayarı yeniden başlatın. o arada bi yerde cd/dvd 'yi rom'a yerleştirin ve cd'den boot etmesini sağlayın.

var olan bi sistemde sıradan bir cd'yi açar gibi açtığınızda open sources birkaç yazılımın setup'ları dışında bir şeye erişmeniz mümkün değil.
kurulum işlemi için cd/dvd'den boot etmesi gerek.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Tabi @Spyro'nun dediklerini yapabilmen için indirdiğin Ubuntu ISO'sunu bir yere açmadan, dikkat et rar dosyası gibi görünebilir bir yere açmadan doğrudan CD'ye yazdırman lazım. Bunu da cd yazma programındaki "imaj kaydet, kalıba yazdır" gibi seçeneklerle yapabilirsin. Aksi takdirde CD ile başlatamazsın sistemi.

Ufak not: Bundan sonra exe'lerle pek işin olmayacak :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

EsatYuce

İlgileriniz için teşekkürler, Söylediklerinizi yaptım, fakat değişen birşey olmadı. iso dosyasını bile açtım içinde 11 tane klasör ve 8 tane dosya var. CD'yi birinci boot olarak ta ayarladım BIOS'dan. Başlangıçta CD'yi okumaya çalıştığını görebiliyorum. Ekranda şunlar çıkıyor.
'DHCP....' (Bu bölümde işler yapılıyor ve 1 - 2 dakika devam ediyor)
Sonra ekrana şunlar çıkıyor:
'PXE-53: No boot filename received'
'PXE-MOF: Exiting Intel Boot Acent'

Balliba

ISO dosyasını açarak mı yoksa açmadan direkt olarak mı cd'ye yaktınız ?

EsatYuce

iso dosyasını Windows'u kullanarak açtım, ardından DVD'ye yazdırdım.

MeBuNtU

Alıntı yapılan: EsatYuce - 09 Mart 2008 - 18:37:20
iso dosyasını Windows'u kullanarak açtım, ardından DVD'ye yazdırdım.

Nasıl yani hangi programı kullandın? Nero, alchol bir sürü program var direk winrarla açıp yazdıysan olmaz. İşin kötü yanı yeniden indirmek zorunda kalırsın. Kota sorunun varsa CD paylaşma bölümüne bak; yakın olduğun bir arkadaş belki sana CD gönderebilir.

EsatYuce

Evet winrar'ı kullanmadım; fakat Windows Vistanın kendi içindi programı var galiba. Dosyaya sağ tıklayıp açtırdım. Belki de haklısınız.

heartsmagic

Halbuki ben ısrarla açmadan diye belirtmiştim. Bir şey açmana gerek yok, cd yazma programını kullan sadece.

bebek

Aynı hataya ben de düşmüştüm; iso ile direk cd'ye yazıyor. Eğer sen bir şekilde onu açarsan içindeki dosyalara zarar veriyorsun ve daha sonra çalışmıyor. Yani hiçbir şekilde açmadan direk cd'ye yazarsan bir problem çıkmayacaktır. Eğer açmışsan da tekrar indirmekten başka bir çaren yok gibi gözüküyor tabi orjinal iso dosyasını silmediysen :)
Daha sonra da Sypro'nun bashettiği yolla çözüme ulaşabilrsin.

EsatYuce

İlgilenen herkese çok teşekkür ediyorum. Sorunu Ubuntu 7.10'u indirip tekrar kurmakla çözdüm. Su an sistem yüklü. Fakat şimdi de ses ile ilgili problemim var. O probleme 'ses' ile alakalı bölümde bildireceğim.  Buradaki bilgi paylaşımı çok hoşuma gitti. Bende elimden geldiğindi faydalı olmaya çalışacağım.

komikimben

oda arkadasima format aticaz.
orjinal vistasi var ancak oda ubuntu kullanicisi. simdi laptopu yeni oldugu icin ubuntusu yok.
oncelikle visataya format aticaz. sonra ubuntu kurmak istiyoruz.
bana nasil yapcagi mi solermisiniz. yani vistaya format attiktan sonra. nasi partition yapicam ve nasi kurucam. bu arada elimde afrikadan gelen orjinal ubuntu 7.10 var.
tesekkurler.

heartsmagic

Diski bölmek sana kalıyor. Bir Disk Yönetim programı kullanabilirsin bunun için. Ayıracağın bölümü hiç biçimlemeden bırakabilceğin gibi bir tane ext3 bir tane swap alanı oluşturup, Ubuntu kurulumuna da geçebilirsin. Önce Windowsu kurmayı unutma yoksa MBR'yi güzelce temizleyeceğinden bir daha GRUB'la uğraşırsın.

komikimben

bilgisayari c d die ikiye ayirdik.
simdi swap 3ext nasi yapicam peki..
bana bunlarin aciklamasini yapabilirmisiniz?

heartsmagic

Eğer D boş ise, Ubuntu kurulumunda sistemin kurulacağı bölüm olarak burayı göstermen yeterli olur.

komikimben

tamam gostereyiimde swap yapimini nasi yapicam..
yani daha ubuntu kurulu degilken nasi komut veripte swap alani olusturabilirm onu merak ediyorum ben.

heartsmagic

Sen komut falan vermeyeceksin. Eğer boş bölümün varsa ve orayı kullan dersen kendisi her şeyi halledecektir.

komikimben

heartsmagic

Evet yanlış bilmiyorsam öyle :)
Senelerdir elle yaparım bu işleri, uzun zamandır bölümlemeye ihtiyacım olmadı, tüm bölümlerim hazır ancak sen boş bölüm gösterdikten sonra kendi oluşturması lazım. Olmazsa sonradan swap alanı oluşturulur sorun değil.

komikimben

yani ben simdi kuruluma basliyorum.
orjinal cd yi takicam ve bos yeri gostercem olcaksa super.
hade bakam olmazsa doverim ona gore..
olursa operm :D