Linux kerneline Microsoft kodu

Başlatan ironic, 21 Temmuz 2009 - 09:59:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

Ne 1 Nisan şakası, ne de 'bu kadar ciddi haberden sonra biraz da gülelim' tadında yapılmış espri değil bu. Microsoft gerçekten de, Hyper-V sanallaştırma teknolojisine konuk işletim sistemi olan Linux'a daha iyi destek vermek yolunda, GPL V2 lisansı altında Linux kernel'ini kodladı.

Toplamda 20,000 satırlık cihaz sürücüsüyle beraber Linux kernel'ine bağışlanan bu kodlar, Linux'un ana kernel kaynak ağacına dahil edildi. Sanallaştıma platformundaki kullanıcılara daha iyi bir birlikte-işlerlik sağlayabilmek yolunda atılan bu adımla beraber, Linux'un Hyper-V üzerinde çok daha etkin bir misafir olması hedefleniyor.

Kaynak-haberin devamı: PCLabs

Bedreddin

Haberin devamı:

Alıntı Yap
Konu ile ilgili konuşan Microsoft'un "Açık Kaynak Teknoloji Merkezinin" başındaki isim Tom Hanrahan; "Bu kodlar sayesinde Linux'un Windows'un tepesinde çok daha performanslı çalışacağını" dile getirirken, bunun gerçekleşmesi için yine Microsoft bünyesinde görev alan Hyper-V ekibiyle işbirliği halinde çalıştıklarını belirtti.

Hyper-V, Microsoft'un Server 2008 işletim sistemiyle beraber gelen ve tek donanımla birden fazla işletim sistemini eş zamanlı olarak çalıştırmaya yarayan bir sanallaştırma teknolojisi.

Sevindirici bir haber. :) Özellikle sürücüler konusunda güzel gelişmelere yol açabilir.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

hasanzincir

İyi güzel görünüyor ama arkadaşlar ben de biraz sübheci yaklasırsam.Linux u windows üzerine kurdurmak ve linux u ayrı hard disk yerine
kendi sistemi altında pasifize etmek.Ama bilincli kullanıcı yine ayrı hrd diske kurar o başka tabi!

Microsoft yemeyecegi kuzunun önüne ot atmaz.!

Yiğit Ateş

Vardır microsoftun bir hesabı yoksa bunu iyilik için yaptığına inanmam zor :D

ironic

Sitede güzel bir yorum yapılmış. Aynen katılıyorum.

Alıntı Yaposman karadağ
21 Temmuz 2009, Salı - 09:11   

Sunucu pazarında Microsoft'un en büyük rakibi Linux. Burada Linux ile ne kadar uyumlu olursa, kendisi için o kadar avantajlı. Yani Microsoft şunu diyebilir: "Hyper-V ile Linux ile Microsoft yan yana sorunsuz çalışsın." Microsoft bu hamelsi pazar payını artırır mı bilmem ama Server 2008 ile Linux'un yan yana çalışıyor olması onlar için süper avantaj olur.

hasanzincir

@ironic dogru yazmıs yazan bizden cok microsofta yarıyacaktır bu iş!

Yusuff

Alıntı yapılan: hasanzincir - 21 Temmuz 2009 - 21:13:17
İyi güzel görünüyor ama arkadaşlar ben de biraz sübheci yaklasırsam.Linux u windows üzerine kurdurmak ve linux u ayrı hard disk yerine
kendi sistemi altında pasifize etmek.Ama bilincli kullanıcı yine ayrı hrd diske kurar o başka tabi!

Microsoft yemeyecegi kuzunun önüne ot atmaz.!

Bence de
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

kafkasyali

Kim derdi ki bu günleri de göreceğiz: Microsoft'un kodları artık Linux çekirdeğinde geziniyor...

Microsoft ve Linux'un arasının pek de iyi olduğunu söylemek zor. Fakat Bill Gates firmandaki aktif görevinden ayrıldığından beri bu konuda bazı değişiklikler de göze çarpmaya başladı. Daha önce iş ortaklarına Linux ile iş birliği yapmama ön koşulunu koyan bilişim devi, zaman zaman açık kaynak kodlu yazılım geliştiricilerine açtığı davalarla da gündeme geliyordu.

Fakat Microsoft'un bu tutumunda bir süredir bir yumuşama göze çarpıyor. Ve firma tarihinde ilk defa Linux'a katkıda bulundu, hem de tam 20 bin satırlık bir katkı. Microsoft'un açık kaynak kod merkezinde görev alan Sam Ramji'nin yaptığı açıklamaya göre Linux için üç donanım sürücüsü Microsoft tarafından hazırlandı ve Linux çekirdeğine eklendi. Ramji; "Birkaç yıl önce Microsoft'un böyle bir şey yaptığını duyamazdınız ama müşterilerimizin istekleri doğrultusunda açık kaynak için bu katkıyı gerçekleştirdik" diye konuştu.

Kaynak: http://www.inndir.com/Microsoft,_Linux_i%C3%A7in_ilk_kez_kod_yazd%C4%B1-120794h.html

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

kuleyni

bu haber forumda daha önce çok konuşuldu inndir.com daki haberler sık sık güncellenmiyor :)

kafkasyali

Bu haber aslında iki aylık. Ben bir kaç anahtar kelime araması yaptım ama konuyla ilgili bir bilgi bulamadım :)

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

ns

Alıntı yapılan: kafkasyali - 02 Eylül 2009 - 20:48:58
Bu haber aslında iki aylık. Ben bir kaç anahtar kelime araması yaptım ama konuyla ilgili bir bilgi bulamadım :)

tam iki ay olmamış :D

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=11105.0
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

özgürubuntu

Keşke hiç bulaşmasaydı Microsoft.. Önyargı deyin ne derseniz deyin, kapitalist, tekelci bir şirketin "nedense" her hareketinden kıllanıyorum :) Çünkü kıllanmakta haklı olduğum bir sürü konu var.. Du bakalım ilerde neler göreceğiz

ironic

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 02 Eylül 2009 - 22:50:33
Keşke hiç bulaşmasaydı Microsoft.. Önyargı deyin ne derseniz deyin, kapitalist, tekelci bir şirketin "nedense" her hareketinden kıllanıyorum :) Çünkü kıllanmakta haklı olduğum bir sürü konu var.. Du bakalım ilerde neler göreceğiz

Görmek için beklemeye gerek yok, geçmişten gelen çağrıya kulak verelim.  :)

Alıntı YapAyinesi iştir kişinin, sözüne bakılmaz.