[Çözüldü] Mobility Radeon X300 Kartın Ubuntu8.04 e driver yüklemesi

Başlatan ctrl+alt+del, 17 Mayıs 2008 - 02:59:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ctrl+alt+del

Merhaba;
Oldukça yeni bir Linux kullanıcısı (aslında hala ne nerde, neyi nasıl yaparımı keşfetmeye çalışıyorum) olarak x300 ekran kartını bir türlü tam olarak tanıtamadım.
Problemim şöyle;
Ubuntuyu kurduktan sonra, kısıtlanmış donanım şeklinde bir uyarı aldım. Deli gibi neyi nerden yapacağımı ararken, Uygulamalar- Ekle/Kaldır kısmından ATI Binary X.Org Driver  gibi bir seçenek gördüm ve kurulmasını sağladım. Sistemde Hardware Driver kısmına baktığımda hala ekran kartı ile ilgili şu uyarıyı görüyorum: "Proprietary drivers are being used to make this computer work properly". Aynı  pencerede kartın kullanımda olmasını ortadaki etkinleştirme ile sağladım.

Zira bu konuyla ilgili biraz araştırmada yaptım,

https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/ATI#head-88d6ae9bc3a3f8076f7056b320304c2aa3a5af60-2

Yukarıdaki linkte "Install from ati.com (latest version of drivers)" kısmında anlatılanı yapmaya çalıştım.
Öncelikle benim indirdiğim driver "ati-driver-installer-8-4-x86.x86_64.run" bu. Burada bahsedilen driver dan farklı olduğunun farkındayım.
Komut satırında bendekinin ismini girmem gerekli diye düşünüp, ikinci adımdaki komutu şu şekilde girdim;

./ati-driver-installer-8-4-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/gutsy

Ancak yine de bana " No such file or directory" uyarısı veriyor.

ATI' nin anlatımında ise;

https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/linux_cat84-inst.html
Windows tan bildiğimiz kurulum penceresi açılıyor. Ancak tahmin edersinizki onu da yapamadım  :D

Sanırım driver ın olduğu dizini bi şekilde komutla girmem gerekiyo.
Bu konuda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlardan ricam adım adım yardımcı olması.
Dedim ya, Linux la ilgili herşey benim için yepyeni ve keşfedilmeyi bekliyor.

Şimdiden Teşekkürler...

ufuk_k

İlk olarak "etkinleştir" uyarısını aldıktan sonra uyarı simgesinden ya da sistem--yönetim--donanım sürücüleri kısmından sürücüyü etkinleştirmeniz gerekirdi. O zaten etkinleştirmek için sürücüyü kuruyor sisteme ve çalışıyorsa sorun kalmıyor. Siz hem oradan etkinleştirip hem de eklde/kaldırdan neden yüklediniz onu anlamadım.

Eğer etkinleştir dedikten sonra sürücü düzgün kurulmuyorsa, sorun çıkıyorsa forumda Envy diye aratın, adımlara ulaşırsınız. Envy ile kurulum yaparsınız.

Son olarak sitesinden indirip kurmak ne kadar sağlıklı bilmiyorum ama, eğer çalıştırmak istiyorsanız sh ./ati-driver-installer-8-4-x86.x86_64.run komutunu dizinde vermeniz gerekir, dosya nerdeyse o dizinde. Diyelim masaüstüne indirdinizbu sürücyü, konsoldan cd Masaüstü ya da cd Desktop ile dizine gidip bu komutu vermeniz gerek.

ctrl+alt+del

Teşekkürler;

Öncelikle, sh anahtarı ve masaüstünü gösterme komutu, benim için önemliymiş.
Ancak bir ayrıntıyı atlamışsınız, ya da şöyle diyelim benim biliyor olduğumu kabul etmişsiniz.
Öneriniz doğrultusunda, yazdığım komutla ATI driverını yüklemeye çalıştı ancak Super User olarak bu işlemi yapabileceğim uyarısını aldım.
Ama, forumda bu konuyu araştırınca bu durumu çözdüm.
Sonuçta ATI driverını problemsiz kurdum.

İlginize teşekkür ederim.

İlerde bu tarz çömez sorularımla mutlaka başınızı ağrıtırım.

Sevgiler & Saygılar