xp + ubuntu

Başlatan enbilulu, 14 Temmuz 2009 - 21:56:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

enbilulu

iyi günler
Ben linux işletim sistemini yeni kullanmaya başladım ve evde ortak kullanılan bir masaüstü var doğal olarak ailem için xp kendim içinde ubuntu kurmam gerek. Ubuntu resmi sitesinden indirdiğim LTS sürümü var elimde.
İlk olarak windows xp lite sürümünü kurdum ( lite olmasına dikkat ) pcm biraz eski 2.0 Ghz 384 ram 40 gb harddik vs..
Sonra windows içinde ubuntuyu kurdum. Nedeni ise başlangıc ekranında ilkin windowsun gelmesi böylece ailemdekiler hiç bir şey yapmasalar bile 20sn sonra xpye geçmelerini sağlamak. Fakat ubuntuyu ilk olarak açıp gerekli ayarlamaları programlar vs yaptım. 2 gün kullandıktan sonra artık ubuntu sistemini açamıyorum. Siyah bir ekranda tıkanıp kalıyor. bunu nasıl düzeltebilirim?

Ayrıca windows içine değilde d: direk olarak kurduktan sonra başlangıç ekranında işletim sistemlerinin sıralanmasını yapmanın bir yolu varmı? Teşkkürler

bruno

Yaptığın ayarlamaları hatırlıyor musun?

enbilulu

yaptığım ayarlamalar güncelleme ve ekle/kaldır kısmından programlar eklemek. web tasarım programı mozilla thunderbird felan sadece. birde bir kaç kısayol. xp nin lite versiyonu sorun yaratmış olabilirmi?

bruno

Alıntı YapAyrıca windows içine değilde d: direk olarak kurduktan sonra başlangıç ekranında işletim sistemlerinin sıralanmasını yapmanın bir yolu varmı? Teşkkürler
Bunun yolunu sistem otomatik atıyor zaten.

Yaptığın ayarlamalar eğer sistem ayarları değilse, başka bir sorun vardır. Şuan hiç hiç giremiyorsun ya da konsola düşebiliyor musun?

enbilulu

ubuntu simgesini gidip geldiği ekran varya ondan sonra siyah bir ekran geliyor donuyor kalıyor. Masaüstünü veya kullanıcı adını girdiğim kısma hiç ulaşamıyorum. Ayrıca şu sıralama konusunu anlamadım. daha ayrıntılı açıklayabilirmisiniz?

raspacı

Ubuntuyu windows içine değil de ayrı bir diske kur. Ubuntu kurulumu ile ilgili forumumuzdaki başlıklar sana yol gösterecektir. Kurulumdan sonra ubuntu içinde /boot/grub/menu.lst dosyasında
Alıntı Yapdefault 0
satırını windowsun dosya içindeki yerine göre değiştirirsin. Mesela açılışta çıkan grub ekranında:
ubuntu
ubuntu generic
win xp
değerleri varsa. Default 2 yaparsın. Bu dosyayı uçbirimde;
sudo gedit /boot/grub/menu.lst komutuyla düzenlersin Böylece önce xp açılır. Ubuntu 0 değerinde sırayla bir artır.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

bruno

Tamam da masaüstüne inemiyor ki . Bunları konsoldan yapması lazım.

enbilulu

Çok teşekkürler.
son bir sorum olacak bu kodu nereye yazacam ne zamandır aklımdaydı soramadım.

Ayrıca bu kadar hızlı cevap alacağımı hiç ummuyordum

raspacı

Alıntı yapılan: bruno - 14 Temmuz 2009 - 22:15:12
Tamam da masaüstüne inemiyor ki . Bunları konsoldan yapması lazım.
Ben zaten ubuntuyu baştan ayrı bir diske kur dedim. Arkadaş "ubuntuyu ayrı diske kurduğu zaan açılış ekranında ilk sıraya xp alabilir miyim?" diyor.
Alıntı YapAyrıca windows içine değilde d: direk olarak kurduktan sonra başlangıç ekranında işletim sistemlerinin sıralanmasını yapmanın bir yolu varmı? Teşkkürler
Alıntı Yapbu kodu nereye yazacam ne zamandır aklımdaydı soramadım.
Bu kodu uçbirime yazacaksın. Sistem>donatılar>uçbirim Forumda acemiler için ilk durak maddelerini yarım saat okuyup gerekli temel bilgileri alarak öyle kur bence. Komut nasıl yazılır program nasıl kurulur  öğrenirsin.

bruno

Çözülünce haberdar et. Tamam @levi kaçırmışım ilk okuyuşta ;)

enbilulu

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,10911.msg134529.html#msg134529

adresindeki çözümü aldıktan sonra kuruluma geçecem. Muhtemeln bu gece bitiremem ama

blondy

Alıntı yapılan: enbilulu - 14 Temmuz 2009 - 22:18:02
Çok teşekkürler.

merhaba ben de bu gün kaydoldum güzel site, ben yıllardır sistemler üzerinde uğraşıyorum çok deneyimlerim oldu bir pc ye çoklu sistem kurabilirsin birinci 98 ise diğer diske xp daha sonra vista yani küçükten büyüye doğru vistayı karıştırmayalım açılışda windows xp yazıyor diğerinde win 98 bunların yerini değiştirebilirsin riskli bir işlem iyi dikkat...
Bilgisayarıma sağ tıkla + özellikler + gelişmiş  en altda 3.  Ayarları tıkla üsteki sekmeyi tıkladığın zaman üste gözüken win 98 ise altda xp yazıyor diyelim  xp yi tıkladınmı şu anda orda xp oldu ok uygulayıp çık reststart yaP XP birinci hanede bu basit yanlız vista varsa bunları uygulama saniyede sistemin biri gidebilir

yine ayni yerde win xp yazısını ailemin penceresi ve senin olduğun bölümün benim pencerem diye veya xxxx birşey yazabilin ama çok dikkatli olmalısın ... düzenle de
;
;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.
;
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT bu yazılar gelir tırnak işaretli yazının başlangıcından tutup   Microsoft Windows XP Professional tırnak işaretiyle kapatımış aradaki bu yazıyı sil ordaki boşluğa tırnak işaretlerinin arasına "AİLEMİN PENCERESİ" diye gir çık çıkarken kaydedilsinmi diye sorar evet de..yanlız dikkat et başka birşey silme sorumluluk almam bilmen için yazdım kolay gelsin..

heartsmagic

Alıntı yapılan: blondy - 15 Temmuz 2009 - 01:34:58
birinci 98 ise diğer diske xp daha sonra vista yani küçükten büyüye doğru vistayı karıştırmayalım açılışda windows xp yazıyor diğerinde win 98 bunların yerini değiştirebilirsin riskli bir işlem iyi dikkat...

Linux bunun neresinde?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Contempt

Alıntı yapılan: blondy - 15 Temmuz 2009 - 01:34:58
Alıntı yapılan: enbilulu - 14 Temmuz 2009 - 22:18:02
Çok teşekkürler.

merhaba ben de bu gün kaydoldum güzel site, ben yıllardır sistemler üzerinde uğraşıyorum çok deneyimlerim oldu bir pc ye çoklu sistem kurabilirsin birinci 98 ise diğer diske xp daha sonra vista yani küçükten büyüye doğru vistayı karıştırmayalım açılışda windows xp yazıyor diğerinde win 98 bunların yerini değiştirebilirsin riskli bir işlem iyi dikkat...
Bilgisayarıma sağ tıkla + özellikler + gelişmiş  en altda 3.  Ayarları tıkla üsteki sekmeyi tıkladığın zaman üste gözüken win 98 ise altda xp yazıyor diyelim  xp yi tıkladınmı şu anda orda xp oldu ok uygulayıp çık reststart yaP XP birinci hanede bu basit yanlız vista varsa bunları uygulama saniyede sistemin biri gidebilir

yine ayni yerde win xp yazısını ailemin penceresi ve senin olduğun bölümün benim pencerem diye veya xxxx * bir şey yazabilin ama çok dikkatli olmalısın ... düzenle de
;
;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.
;
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT bu yazılar gelir tırnak işaretli yazının başlangıcından tutup   Microsoft Windows XP Professional tırnak işaretiyle kapatımış aradaki bu yazıyı sil ordaki boşluğa tırnak işaretlerinin arasına "AİLEMİN PENCERESİ" diye gir çık çıkarken kaydedilsinmi diye sorar evet de..yanlız dikkat et başka * bir şey silme sorumluluk almam bilmen için yazdım kolay gelsin..
İyi güzel diyorsunda senin anlattığın tamamen konuşulan konu ile alakasız. Windows değil linux grubundan konuşuluyor :D
Herşeye Rağmen...

raspacı

Alıntı Yap# menu.lst - See: grub(Karizmatik, info grub, update-grub(Karizmatik
#            grub-install(Karizmatik, grub-floppy(Karizmatik,
#            grub-md5-crypt, /usr/share/doc/grub
#            and /usr/share/doc/grub-doc/.

## default num
# Set the default entry to the entry number NUM. Numbering starts from 0, and
# the entry number 0 is the default if the command is not used.
#
# You can specify 'saved' instead of a number. In this case, the default entry
# is the entry saved with the command 'savedefault'.
# WARNING: If you are using dmraid do not use 'savedefault' or your
# array will desync and will not let you boot your system.
default      0

Bu menu.lst dosyasının 13. satırına kadar olan kısmı. Bu takribi 13. satırı;
default       5     
şeklinde değiştirirsen açılışta windows görünür.

enbilulu

O dosyayı şimdi değiştirmeye çalıştım fakat kaydet dediğim zaman

/boot/grub/menu.lst kaydedilemedi.
Dosyayı kaydetmek için gerekli izniniz yok. Konumu doğru yazdığınızdna emin olup tekrar deneyin.

şeklinde bir uyarı aldım

bytan

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

ile dosyayı açıp değişiklikleri yap. Eğer default 5 değeri olmazsa, 6 olarak dene. Title Windows, 7. sırada gibi geldi bana. Yanlış saymış da olabilirim.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

enbilulu

o kod ile açtığım zaman boş bir sayfa geliyor ekrana. Diğerinden kopyalayıp yapıştirimmi?

raspacı

Yanlışlıkla silmediysen boş olmaması lazım. Sitedeki verdiğini de kullanabilirsin.

bytan

Dosya adını yazarken bir yerde hata yapmışsındır eğer silmediysen içeriğini.

Not: Hızlı @levi. :)

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

enbilulu

şuan linuxlar boot edilemiyor ve sudo ile ulaştığımdada yine dosya kaydedlmiyor

bytan

Linux'lar boot edilmiyorsa nasıl açıyorsun ve sudo komutunu verebiliyorsun?

PF @ ST

Souldemon

Arkadaş Microsft VB kanalından boot ekranını düzeltmek istemiş :) 2. secenek dediği işletim sistemi linux oluyor. Vb de bu kadar çok yazmaya ne gerek var uç birimden arkadaşlar komutu yazmışlar zaten.

Microsft mu hamallık unut gitsin.

Linux 'la tanışmanı tavsiye ederim sana. ;)
Hayat; Siz Hayaller kurup planlar yaparken, başınıza gelenlerdir...