KDE Masaüstü (Kubuntu)

Başlatan Ubuntu, 25 Şubat 2008 - 18:52:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ubuntu

KDE Masaüstü ortamını kullanan Canonical dağıtımının ismi Kubuntu'dur. KDE masaüstü ortamı son kullanıcı için idealdir. Türkçe desteği ile birlikte gelir.

Ayrıntılı bilgi ve yüklemek için; www.kubuntu.org
KDE hakkında; www.kde.org

Ulath

arkadaşlar bu kubuntuyu yükledim ama ingilizce türkçe nasıl yaparım ?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ulath

Tanshaydar

Arkadaşlar ben uzun zamandır Gnome kullanıyorum çok da memnunum. KDE kullanmadım pek. İkisini de kullanan arkaşlardan ricam olacak, acaba hangisini tavsiye edersiniz.

Bir sonraki format maceramda ona göre Ubuntu veya Kubuntu kurmayı düşünüyorum.

atomkarinca

Alıntı yapılan: Tanshaydar - 10 Temmuz 2008 - 22:18:00
Arkadaşlar ben uzun zamandır Gnome kullanıyorum çok da memnunum. KDE kullanmadım pek. İkisini de kullanan arkaşlardan ricam olacak, acaba hangisini tavsiye edersiniz.

Bir sonraki format maceramda ona göre Ubuntu veya Kubuntu kurmayı düşünüyorum.

İkisini de aynı anda kullanabilirsin. Tek yapman gereken şu anda (Ubuntu kullandığını söylediğin için) KDE kurmak.

sudo apt-get install kubuntu-desktop

Ya da KDE 4 istiyorsan da şu şekilde olması gerekiyordu:

sudo apt-get install kde4-core

Kendin ikisini de deneyip hangisini daha çok sevdiğine karar verebilirsin. Sonuçta herkesin zevkleri farklı. Mesela bana soracak olursan ikisini  de boşver Openbox kur derim :)

Tanshaydar

Teşekkürler; ama 64 bit üzerinde sıkıntı çıkabileceği şeklinde bir yazı okumuştum. Aslı astarı var mıdır?

atomkarinca

Hali hazırda Ubuntu'nun 64-bit versiyonunu kullanıyorsan şu anda (varsa) yaşadığın sorunlardan farklı sorun yaşamazsın.

ufuk_k

KDE4 için:

sudo apt-get install kubuntu-kde4-desktop

ironic

arkadaşlar teşekkürler. şu an yüklüyorum.

heartsmagic

Keşke diğer KDE başlığına baksaydın, orada 4.1 anlatımı mevcut.

sabian

benim tam tersi bir sorunum var :D
ben gnome'un yanına kubuntu'yu da kurdum fakat kubuntu'dan açınca bilgisayar çok kasıyor, ekranda yazılar görünmüyor falan filan. ve sanırım kaldıracağım kubuntu'yu..
bunu nasıl yapacağımı bilen biri varsa ve çözümü paylaşırsa sevinirim ...
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

Yusuff

Ne yani kubuntu indirip ayrı bir bölüme kurmama gerek yok mu yani?

Bende zaten ubuntu var. Kde4'ü denemek istiyorum. Bunu için kubuntu kurmayı düşünmüştüm. Ama eğer ubuntuya kde4 yükleyerek kullanabileceksem ve aynen kubuntu kurmuş kadar verim alacaksam niye kurayım ki?

Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

bytan

Alıntı yapılan: yusufsan21 - 29 Nisan 2009 - 21:34:38
Ne yani kubuntu indirip ayrı bir bölüme kurmama gerek yok mu yani?

Bende zaten ubuntu var. Kde4'ü denemek istiyorum. Bunu için kubuntu kurmayı düşünmüştüm. Ama eğer ubuntuya kde4 yükleyerek kullanabileceksem ve aynen kubuntu kurmuş kadar verim alacaksam niye kurayım ki?

Ayrı bir  bölüme kurmanıza gerek yok. KDE masaüstü ortamını spnaptic içerisinden yüklemeniz yeterli.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Yusuff

Çok teşekkür ederim deneyeceğim inşallah.

DefectoR

http://download.kde.org/download.php?url=stable/4.2.4/src/kdeedu-4.2.4.tar.bz2

bu linkten indiriyorum birazdan kurulumu yapacağım bakalım bi aksilik çıkmaz inşallah :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: DefectoR - 16 Haziran 2009 - 09:46:14
http://download.kde.org/download.php?url=stable/4.2.4/src/kdeedu-4.2.4.tar.bz2

bu linkten indiriyorum birazdan kurulumu yapacağım bakalım bi aksilik çıkmaz inşallah :)

İndirdiğin şey KDE masaüstünün eğitim paketi ve tar.gz şeklinde, kısacası kaynak kod. Sen KDE mi yüklemek istiyorsun?

Yusuff

Ben denedim bir iki gün kullandım ama ne bileyim Gnome'dan kopamıyorum. Hem daha hızlı bence.

sabian

Alıntı yapılan: yusufsan21 - 16 Haziran 2009 - 12:18:03
Ben denedim bir iki gün kullandım ama ne bileyim Gnome'dan kopamıyorum. Hem daha hızlı bence.

bence de gnome daha hızlı, ama kde de görsel şov yapıyor resmen. Benim hoşuma giden pratik yanları da var. mesela teme değiştireceğin zaman yanda bi buton var ona tıklıyorsun hemen yeni temalar indirip kurmana olanak tanıyor. Gnome'da benim bildiğim bu iş indirilen temanın açılıp tema klasörüne atılması lazım. Bu yüzden görsellik ve arayüz konusunda kde, ama gnome daha fazla ilgilenildiği için ubuntu da şaşılmaması gereken masaüstü derim ben...

bu arada kde masaüstünü yüklemek-kaldırmak için aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz.

yüklemek için:
sudo apt-get install kubuntu-desktop

kaldırmak için:
sudo apt-get remove kubuntu-desktop

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Temmuz 2009 - 14:25:37

yani netten ekstra bişeyler indirip, cd'ye yazıp falan filan.... kendinizi zorlamanıza ve yormanıza gerek yok. Ubuntu sağolsun düşünmüş bizleri, gerekli kodlarla o herşeyi bizim adımıza yapıyor "İnsanlık İçin Linux" sloganı boşa değil yani :)
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

heartsmagic

Ancak, kaldırmak için o komut yetmeyebilir.

Yusuff

Yetmiyor zaten. Bir sürü şey kaldırdım anca kurtuldum kde'den :)

ironic

Bütün bağımlılıklar kubuntu-desktop a bağlansa, herhangi bir KDE uygulamasını kaldırmak istesen tüm KDE ortamı kalkar.  :)

maxxblade

Alıntı yapılan: ironic - 10 Temmuz 2009 - 23:55:56
Bütün bağımlılıklar kubuntu-desktop a bağlansa, herhangi bir KDE uygulamasını kaldırmak istesen tüm KDE ortamı kalkar.  :)
keşke :D

günberi

Ubuntu-tr ahalisinin bitmeyen kde antipatisi aslında Kubuntu'dan kaynaklanıyor. Kde denemek isteyenler asla Kubuntu denememeli bence. Suse ve kararlı sürümün henüz çıkmamasına rağmen Pardus bu konuda çok kararlı. Bu dağıtımlarla kde'yi denerseniz vazgeçemeyebilirsiniz. Yinede inatla bilgisayarlardan birinde kubuntu ile devam ediyorum. Allah sonumu hayrede... :)
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

Yusuff

Alıntı yapılan: günberi - 11 Temmuz 2009 - 23:22:33
Ubuntu-tr ahalisinin bitmeyen kde antipatisi aslında Kubuntu'dan kaynaklanıyor. Kde denemek isteyenler asla Kubuntu denememeli bence. Suse ve kararlı sürümün henüz çıkmamasına rağmen Pardus bu konuda çok kararlı. Bu dağıtımlarla kde'yi denerseniz vazgeçemeyebilirsiniz. Yinede inatla bilgisayarlardan birinde kubuntu ile devam ediyorum. Allah sonumu hayrede... :)

Pardus mu? Kesinlikle katılmıyorum.  Bence kullanılacak en iyi Kde Mandrivadır. Hem son derece Türkçe!